PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Kwiecień 2023 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Poronin

Wiadomości

Dzień Katyński

Sobota, 15 kwietnia 2023 r.
Autor: Monika Para

Dzień KatyńskiW Poroninie 12 kwietnia odbyły się gminne obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej. Uroczystości rozpoczęły się na cmentarzu parafialnym od modlitwy w intencji ofiar i złożenia kwiatów pod Tablicą Katyńską oraz na grobie mieszkanki Poronina Bronisławy Orawiec-Löffler, która zginęła w katastrofie smoleńskiej. 10 kwietnia 2010 udała się do Katynia, ponieważ chciała złożyć hołd stryjowi Franciszkowi Orawcowi, który w 1940 r. został rozstrzelany w katyńskim lesie.


Następnie uczniowie szkół złożyli kwiaty pod Dębem Pamięci, obok Gminnego Ośrodka Kultury. Na zakończenie obchodów na werandzie "Wańkówki" wzruszający program artystyczny "Miejcie Nadzieję" zaprezentowali artyści - Ewelina Rzadkosz, Lucyna Stoch, Zbigniew Tatar oraz Jakub Wilk. W obchodach wzięły udział poczty sztandarowe. 

- Nie bez powodu spotykamy się pod dębem. Jedynymi świadkami tamtych tragicznych zdarzeń były drzewa w katyńskim lesie. One widziały ten dramat. Do lat 90. ubiegłego wieku zabroniono mówić o zbrodni katyńskiej. Od wielu lat w Poroninie spotykamy się pod dębem. Nasi przodkowie wierzyli, że jest to drzewo, które łączy człowieka z niebem. Drzewo to moc i siła. Niech przekazem dzisiejszego dnia będzie to, że śmierć jest nadzieją, ale jest jeden warunek - musi być pamięć. Dlatego dąb jest wielkim zobowiązaniem - mówiła Anita Żegleń, wójt Gminy Poronin.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XIITorebka filcowa XIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z różowej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok. 35...
    160 zł
  • Aniołek średni IIIAniołek średni IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Bransoletka PurpurosaBransoletka PurpurosaBransoletka Purpurosa Obw. - 19 cm. Materiały: Jadeit, Marmur (kula), Piryt, Onyks, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.