PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Poronin

Wiadomości

Zakorzenione na Podhalu

Poniedziałek, 8 lipca 2024 r.
Autor: Jola Hytkowska

Zakorzenione na PodhaluProjekt, angażujący liderki i organizacje pozarządowe trwa, a w dniach 14 - 16 czerwca 2024 w Poroninie na II Zlocie pojawiło się niemal 100 liderek i ambasadorek oraz kilku liderów Programu. Gospodarzami spotkania były Krystyna Zabrzewska, Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Podtatrza oraz Katarzyna Dobrzyńska i Anna Nędza – Kubiniec. Podczas trzydniowego Zlotu zaprezentowano kilkanaście przykładów dobrych praktyk, realizowanych w różnych regionach Polski - od Kaszub, poprzez ścianę wschodnią, aż po Małopolskę.


Uczestnicy i uczestniczki brali udział w warsztatach - kulinarnych z Katarzyną Gubała, filcowania wełny z Marią Śliwińską, śpiewu z Katarzyną Dobrzyńską oraz warsztatach zielarskich prowadzonych przez Magdaleną Wesołowską.

Dużą atrakcją były wycieczki oparte w dużej mierze na dziedzictwie oraz niepowtarzalnych walorach przyrody Podhala - biesiada z góralską kapelą na Siwej Polanie w Kościelisku, spływ Dunajcem ze wspaniałym obiadem przygotowanym przez KGW Maniowy, wizyta w Dolinie Kościeliskiej, połączona ze zwiedzeniem Archiwum Planety Ziemia oraz spacer wokół torfowiska w Czarnym Dunajcu i zwiedzenie Domu Regionalnego w Chochołowie, gdzie skosztowano sałaciorki, regionalnej zupy z sałaty. Ciekawym pomysłem ze strony Organizatorek były wykłady eksperckie, które odbywały się podczas podróży autokarem na wycieczki - dr Małgorzaty Wesołowskiej o ziołach oraz Marka Skawińskiego.

Przewodnim tematem prezentacji oraz rozmów było budowanie porozumienia i działań na rzecz środowiska.

Wśród najciekawszych wystąpień należy wymienić prezentację Natalii Niemiec "Łączenie ludzi i inicjatyw na przykładzie Ekomuzeum Dziedziny Dunajca", gdzie umiejętnie współdziałają organizacje pozarządowe oraz lokalny biznes, Małgorzaty Wesołowskiej "Drzewa w kulturze Podhala", wykład Jakuba Kajmowicza "Klimat i środowisko – nasza mała wielka sprawa" oraz Pawła Skawińskiego "Jak budować porozumienie na rzecz ochrony środowiska".

Bardzo interesujące były prezentacje działań wokół Programu na mniejszą skalę w małych środowiskach, zainicjowane przez lokalne liderki. Przykłady to: prezentacja Justyny Król o ogrodnictwie dla najmłodszych, wystąpienie KGW Żarnowica "W kole natury" na temat ekologicznych środków czystości, Ągaty Więcek z KGW Straszęcin o ekologicznych środkach ochrony roślin, Agnieszki Chmielewskiej, sołtys wsi Górki o ekologicznych działaniach blisko natury - tworzeniu woskowijek do owijania produktów spożywczych, czy malowanych ekotoreb na zakupy. O realizacji podobnych działań w wielu regionach Polski świadczyły kolejne wystąpienia, np. Edyty Łysiak "Nie wyrzucaj, noś dalej", czy warsztaty organizowane przez Stowarzyszenie Rozwoju Podtatrza z podmiotami zewnętrznymi na odnawianie ubrań i dodatków oraz dawanie im drugiego życia poprzez haft, filcowanie, malowanie. Stowarzyszenie Dolina Kacanki pokazała sposoby odtwarzania wiejskiego ogrodu, a Paulina Sorocka z CAL Myślenice zaprezentowała działania na rzecz Zielonych Myślenic.

Program Zakorzenione realizują:
Fundacja Polska z Natury
Fundacja Roll-na
Fundacja Wspomagania Wsi
Fundacja Aktywizacji i Rozwoju FARMa

Mnóstwo inspiracji, pomysłów do działania, wymiana energii, dzielenie się pasją - to połączyło Uczestniczki i Uczestników tego znakomicie zorganizowanego, pełnego aktywności i budującego spotkania.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Portfel IIIPortfel IIIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z białej podszewki.   Szerokość ok. 12 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Biały, czarny
    35 zł
  • Bańka choinkowa IIIBańka choinkowa IIIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    16 zł
  • Obraz olejny Folk IIObraz olejny Folk IIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    300 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.