PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Październik 2014 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Poznań

Kultura

Zakopiańskie klimaty w Wielkopolsce - 60 Urodziny Muzeum Historii Miasta Poznania

Niedziela, 19 października 2014 r.
Autor: Piotr Kyc

Zakopiańskie klimaty w Wielkopolsce - 60 Urodziny Muzeum Historii Miasta PoznaniaW dniach 10 – 11 października obchodzono 60 Urodziny Muzeum Historii Miasta Poznania. W programie obchodów ważne miejsce przypadło osobie Jana Kasprowicza, który ma w Wielkopolsce swoje honorowe miejsce. W okresie przedwojennym mówiono nawet o „poznańskim kulcie Kasprowicza”. To tutaj w roku 1884, po latach uczniowskiej poniewierki (gimnazja pruskie w Inowrocławiu, Poznaniu, Opolu, Raciborzu) zdał egzamin maturalny. Jego pozytywny wynik zawdzięczał poznaniakowi, matematykowi, profesorowi Leonowi Wituskiemu, który dostrzegł w tym 24 letnim utalentowanym mężczyźnie bardziej przyszłego autora Hymnów aniżeli matematyka…


Na maturze nie skończyły się związki Kasprowicza z Poznaniem i Wielkopolską. Przez lata zajmował się publicystką polityczną dotyczącą zaboru pruskiego.    

Wielkopolska wsparła finansowo zakup działki pod budowę Mauzoleum na Harendzie.  Rada Miasta Poznania przekazała również pieniądze na dokończenie budowy grobowca.

W tutejszym Teatrze Polskim przez 30 lat wystawiano sztuki Jan Kasprowicza.

Mało brakowało, a w latach pięćdziesiątych Poznań stałby się właścicielem  Mauzoleum na Harendzie… 

Zaufanie jakie rodzina poety miała do tego pięknego miasta było tak duże, że przekazała do Muzeum w Poznaniu jego bibliotekę. Konkretnie: książki wraz z całym wyposażeniem. Całość wiernie odtworzono (nawet sasrąb wycięto z harendziańskiego domu). Pojechało do Poznania pond 4 tysiące woluminów, kilkadziesiąt obrazów, przedmioty i regionalne meble.

Podczas działań wojennych większość książek przepadła. Kilkanaście egzemplarzy zachowało się w  Bibliotece Raczyńskich. Ocalałe meble zdeponowano w Muzeum im.Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, gdzie - przez kilkadziesiąt lat - wchodziły w skład ekspozycji stałej. 

Okrągła rocznica działalności poznańskiego muzeum zapewne była powodem „powrotu” mebli z gabinetu Jana Kasprowicza z Inowrocławia do Poznania.

I z tego powodu wątek zakopiański przewijał się często i malowniczo przez trzy dni obchodów jubileuszu.

W uroczystościach wzięli  udział przedstawiciele Miasta Zakopane – wiceburmistrz Mariusz Koperski i Joanna Staszak. Biuro promocji zaprosiło na poznańskie uroczystości Alicję Hołogę-Mardułę, dr Stanisława Mardułę, oraz Jana Karpiela-Bułeckę, który występował z góralami z Poznania. 

Nie zabrakło przedstawicieli Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza,  które prowadzi muzeum poety na Harendzie.  Był prezes Piotr Kyc , kierownik biura i kustosz Małgorzata Karpiel , Adam Arndt, Ewa Gajewska oraz Jolanta i Marian Pieseccy.   

Oto program:

10 października – piątek

Wystawa „Marchołt gruby a sprośny Jana Kasprowicza w inscenizacjach Teatru Polskiego w Poznaniu z lat 1935 i 1965” rozpoczęła 60 Urodziny Muzeum Historii Miasta Poznania - hol nowego gmachu Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu.    

Tego dnia, w 130 rocznicę matury poety w Liceum Ogólnokształcącym św. Marii Magdaleny odbyło się spotkanie z gośćmi Kasprowiczowskiej Harendy. W spotkaniu z młodzieżą zatytułowanym „Słynni Marynkarze – Jan Kasprowicz” wzięli udział członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza: Ewa Gajewska, Małgorzata Karpiel, Piotr Kyc, Jolanta Maćkowiak-Piasecka, Marian Piasecki.

Natomiast Szkoła Podstawowa nr 54 w Poznaniu  przedstawiła „Apel Kasprowiczowski”

Księgarnia „Skład Kulturalny” 

W księgarni „Skład Kulturalny”  otwarto wystawę bibliofilską  "Jan Kasprowicz poeta i bibliofil" ze zbiorów Jolanty Maćkowiak-Piaseckiej i Mariana Piaseckiego

Promocyjna sprzedaż wydawnictw dotyczących życia i twórczości Jana Kasprowicza.

Muzeum Historii Miasta Poznania – Ratusz:

Sień Gotycka – wystawa „60 obiektów na 60 urodziny”

Sala Królewska – wystawa dokumentów związanych z Janem Kasprowiczem ze zbiorów Archiwum Państwowego w Poznaniu

Sala Renesansowa:

– inauguracja uroczystości połączona z prezentacją multimedialną o Muzeum Historii Miasta Poznania

- pokaz filmu o darczyńcach autorstwa Justyny Żarczyńskiej i Kuby Baszczyńskiego

- opowieść o Dziale Kasprowiczowskim w Muzeum Miejskim w Poznaniu połączona z pokazem druków okolicznościowych ze zbiorów Jolanty Maćkowiak-Piaseckiej i Mariana Piaseckiego wydanych z okazji otwarcia Muzeum

- Muzyka i śpiew Jan Karpiel-Bułecka i górale z Poznania

11 października – sobota

Biblioteka Raczyńskich:

wystawa pt. „Marchołt gruby a sprośny Jana Kasprowicza w inscenizacjach Teatru Polskiego w Poznaniu z lat 1935 i 1965”- hol nowego gmachu.

Skład Kulturalny:

"Koty i nasturcje u Jana Kasprowicza na Harendzie". Warsztaty plastyczno-literackie dla dzieci prowadziła  Elżbieta Krygowska-Butlewska .

"Jan Kasprowicz poeta i bibliofil" – wystawa bibliofilska ze zbiorów Jolanty Maćkowiak-Piaseckiej i Mariana Piaseckiego

Promocyjna sprzedaż wydawnictw dotyczących życia i twórczości Jana Kasprowicza

Spacer „Śladami Kasprowicza”

Spacer od  Liceum św. Marii Magdaleny, zakończony w Bibliotece Raczyńskich , gdzie zaprezentowano stare druki oraz druki XIX-XX w. ocalałe z biblioteki Jana Kasprowicza

Muzeum Historii Miasta Poznania – Ratusz:

Z okazji 60. urodzin, wyjątkowo w sobotę koziołki trykały się aż sześć razy ! 

Tego dnia możliwe było także wejście na wieżę.

Sień Gotycka – wystawa „60 obiektów na 60 urodziny”

Sala Królewska – wystawa dokumentów związanych z Janem Kasprowiczem ze zbiorów Archiwum Państwowego w Poznaniu

Sala Renesansowa zorganizowano pokaz filmów ze starych kaset wideo, filmu o darczyńcach i prezentacje multimedialne o historii Muzeum.

Sala Sądowa – gry i zabawy dla dzieci – „Kolorujemy Poznań”, gry pamięciowe

Sala Renesansowa

"Jan Kasprowicz i Harenda", Małgorzata Karpiel, Piotr Kyc

- "Brzega czy Marduła. Meble zakopiańskie z biblioteki Jana Kasprowicza”, Alicja Hołoga-Marduła, Jan Karpiel-Bułecka, muzyka i śpiew Jan Karpiel-Bułecka z góralami z Poznania

Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego:

projekcja impresji filmowej o kasprowiczowskiej Harendzie. Pokaz nagrania z koncertu w Poznaniu Maxima Vengerov`a "Medytacja z Thais" J.Masseneta, prowadzi Andrzej Wituski

Muzeum Historii Miasta Poznania od 1954 roku mieści się w Ratuszu – dawnej siedzibie władz miejskich. Początki istnienia tej budowli sięgają przełomu XIII i XIV wieku. Pierwotnie był to niewielki, jednopiętrowy budynek. W połowie XVI wieku władze miejskie powierzyły jego przebudowę włoskiemu architektowi - Janowi Baptyście Quadro z Lugano. W latach 1550-60 przeobraził on skromny gotycki ratusz w okazałą, reprezentacyjną siedzibę władz miejskich. Pomimo znacznych zniszczeń, jakim ratusz uległ w czasie II wojny światowej, swą renesansową szatę z połowy XVI wieku zachował do dziś.
Znajdujące się na pierwszym piętrze: Wielka Sień, zwana również Salą Renesansową, słynąca z pięknej dekoracji stiukowej zdobiącej sklepienie, Izba Królewska oraz Izba Sądowa tworzą ciąg pomieszczeń reprezentacyjnych. 

W roku 2014 mija 60 lat od otwarcia Muzeum Historii Miasta Poznania w Ratuszu. W 1953 roku Prezydium Miejskiej Rady Narodowej postanowiło przekazać Ratusz, gmach o najwyższej randze zabytkowej Muzeum Narodowemu z przeznaczeniem na siedzibę Muzeum Historii Miasta.

Uroczyste otwarcie Muzeum odbyło się 22 lipca 1954 roku. Tegoż dnia uruchomiono po raz pierwszy po wojnie ratuszowe koziołki. Wydarzeniom tym towarzyszyły nieprzebrane tłumy poznaniaków zgromadzone na Starym Rynku.

Ekspozycja przez cały okres funkcjonowania Muzeum zmieniała się, wprowadzano nowe eksponaty, modernizowano sprzęt wystawienniczy, ale kryterium tych zmian było jedno: jak najszersze pokazanie dziejów Poznania, nie zapominając o historii Ratusza, zmieniającym się jego wyglądzie i różnych funkcjach. Prezentowane w salach ekspozycyjnych obiekty muzealne opowiadają o historii miasta od czasów najdawniejszych aż do lat 50. XX wieku.

W dniu otwarcia Muzeum nie posiadało żadnych własnych obiektów. Obecnie zbiory liczą ponad 35 tys. muzealiów. Muzeum kolekcjonuje wszystko co dotyczy historii miasta i jego mieszkańców. Obok malarstwa, rzeźby, grafiki, rzemiosła artystycznego, posiada bogate zbiory planów i map, fotografii, starodruków i inkunabułów, pocztówek, archiwaliów, przedmiotów codziennego użytku, kamieniarki. Ważną częścią zbiorów są również trzy odrębne kolekcje: Wielkopolskich Bractw Strzeleckich, fotografii i sprzętów do fotografowania oraz archiwum fotograficzne Jerzego Unierzyskiego.

W ciągu 60 lat Muzeum zorganizowało 140 wystaw czasowych. O niezmiennym zainteresowaniu zwiedzających świadczy duża frekwencja, popularność wystaw czasowych oraz liczne dary, które Muzeum otrzymuje od mieszkańców Poznania. Sześćdziesiąte urodziny Muzeum Historii Miasta Poznania mają być okazją do opowiedzenia o tych, dzięki którym zbiory Muzeum stale się powiększają – o darczyńcach. Jubileusz ma być także pretekstem do przypomnienia o powiązaniach między dzisiejszym oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu a otwartym 15 lutego 1930 roku Muzeum Miejskim, którego częścią był Dział Kasprowiczowski z pracownią poety i biblioteką liczącą blisko 5 tys. tomów. Od niedawna w Muzeum Historii Miasta można oglądać zabytkowe meble i obrazy z pracowni Jana Kasprowicza, a on sam stał sie jednym z bohaterów jubileuszowych obchodów. 

ORGANIZATOR:

Muzeum Historii Miasta Poznania – oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu

PRZY WSPÓŁPRACY:

Archiwum Państwowego w Poznaniu

Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu

Biura Promocji Zakopanego

Liceum Ogólnokształcącego św. Marii Magdaleny w Poznaniu

Składu Kulturalnego

Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza

Szkoły Podstawowej nr 54 im. Jana Kasprowicza w Poznaniu

Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu

Zobacz w naszym sklepie:
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł
  • „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”„Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”Płyta DVD zawiera widowisko „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu” (2 godz. 23 min.) zarejestrowane podczas premiery w 2011 roku w Zakopanem, w kinie Sokół (AKT I i IV)...
    35 zł
  • Podkładki korkowe FolkPodkładki korkowe FolkPodkładki korkowe pod kubki z autorskim wzorem w stylu folk, zainspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Czarno - biały design z pewnością...
    25 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.