PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Maj 2015 12345678910111213141516171819202122232425262728293031  

Przełęcz Przysłop

Wiadomości

3 maja na Przełęczy Przysłop

Niedziela, 3 maja 2015 r.
Autor: Rekonstruktorzy GRH "Żandarmeria"​

3 maja na Przełęczy Przysłop3 maja, na Przysłopie zorganizowano uroczystości patriotyczne związane z wydarzeniami, które rozgrywały się na tej przełęczy w czasie II wojny światowej. Właśnie w czasie wojny Przysłop był kryjówką partyzantów Armii Krajowej z oddziału „Wilk”, którego dowódcą był por. Krystyn Więckowski „Zawisza”. Na przełęczy zatrzymywali się także na odpoczynek i nocleg kurierzy z ludźmi przeprowadzanymi przez granicę. W latach 1943–1944 miały tutaj miejsce dramatyczne wydarzenia.


30 października 1943 Niemcy zastrzelili miejscowego bacę Wojciecha Słowika, który mimo okrutnych tortur nie wydał nazwisk partyzantów.

21 lutego 1944 miała miejsce niemiecka obława na partyzantów oddziału "Wilk", uciekających po udanej akcji rozbrojenia posterunku granatowej policji w Ochotnicy Dolnej. W wyniku obławy na Przysłopie zginęło 5 partyzantów i 3 Niemców.

8 grudnia 1944 Niemcy po raz kolejny w tym okresie zorganizowali obławę. Przebywający w tym czasie na Przysłopie partyzanci radzieccy otworzyli do Niemców ogień i uciekli. W odwecie Niemcy spalili żywcem sześcioosobową rodzinę Fijasów z całym zabudowaniem i inwentarzem.

22 grudnia 1944 po nieudanej obławie na radzieckich partyzantów Niemcy zabili dwóch napotkanych mężczyzn Walentego Klimka i Sebastiana Saratę.

Na pamiątkę tych wydarzeń co roku 3 maja na Przełęczy Przysłop odbywają się uroczystości patriotyczne oraz Msza Partyzancka.

Przed godz. 11:30 na miejsce przybyła banderia konna, która wyjechała na Przysłop od strony Obidzy. O godz. 11:30 pod pomnikiem wzniesionym ku czci partyzantów „Wilka” zgromadzeni odśpiewali hymn Polski oraz przybyłe delegacje (Związek Podhalan, władze Szczawnicy, delegacja GRH „Żandarmeria”, koło łowieckie „Prehyba” ze Szczawnicy, przedstawiciele Lasów Państwowych, szkół i inne) złożyły kwiaty. Następnie wszyscy udali się nieco niżej w stronę Szczawnicy, aby wziąć udział we Mszy Św. Nabożeństwo odbyło się w kaplicy wzniesionej w stylu góralskim. Stoi ona na miejscu zabudowań spalonej żywcem rodziny Fijasów. Przed rozpoczęciem Mszy została spalona specjalnie na tę okoliczność przygotowana makieta domu Fijasów. Potem zaś młodzież przedstawiła krótki montaż słowno-muzyczny z okazji Święta Konstytucji. Po Mszy Św. na zaproszenie członków Związku Podhalan rekonstruktorzy i inni goście zeszli do Szczawnicy-Sewerynówki, gdzie miał miejsce poczęstunek. Uraczeni żurkiem i kiełbasą, członkowie GRH "Żandarmeria" udali się później w górę, by przez Przysłop powrócić do domów.

GRH „Żandarmeria” składa gorące podziękowania władzom Szczawnicy za zorganizowanie i zaproszenie nas na uroczystości na Przysłopie.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa VITorebka filcowa VITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Torebka filcowa XIVTorebka filcowa XIVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Torebka filcowa VIIITorebka filcowa VIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Pasek ze sztucznego materiału...
    110 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.