PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Pyzówka

Kultura

Pyzówka folk festiwal

Poniedziałek, 13 sierpnia 2012 r.
Autor: Stowarzyszenie „Czas na Pyzówkę”

fot. Karol TomanekTakiego Festiwalu jeszcze w Pyzówce nie było! Początkiem sierpnia, w całej miejscowości dało się słyszeć „śpiywanie i granie”, rozbrzmiewały tradycyjne nuty: wierchowe, ozwodne, krzesane, sabałowe, podziwiać można było fantastyczne tańce i kolorowe regionalne stroje. Trzy dni wytężonej pracy warsztatowej zostały podsumowane wspaniałym koncertem uczestników warsztatów i zakopiańskiego zespołu Krywań.


„Śpiywanie i granie – nase miłowanie. Pyzówka folk festiwal”, czyli warsztaty muzyki góralskiej i festiwalowy koncert, to kolejny etap projektu dofinansowanego z PO FIO „Tradycja w kulturze podhalańskiej”. Wszystko zaczęło się od spotkania z seniorami, którzy przekazali „młodym” pieśni i przyśpiewki z ich dzieciństwa. Zebrany materiał posłużył do przygotowania warsztatów dla zainteresowanych folklorem. Zajęcia zorganizowane w trzy bloki: taniec, śpiew i muzyka, prowadzone były przez doświadczonych instruktorów z Podhala jak: Józef Pitoń, Daniel Szewczyk, Dominika Szwab, Adam Solarczyk, Anna Jakubiec, Maria Frączysta, Paulina Peciak, Szymon Chyc, Jakub Rusiecki, Andrzej Strama, Grzegorz Szwab i Tadeusz Watycha.

Warsztaty uczyły, bawiły i integrowały. Uczestnicy poznawali nie tylko kroki i śpiewki, ale również podczas wspólnych biesiad, góralskie zwyczaje, gwarę i sposób życia. Taki harmonogram zaowocował powstaniem zgranej ekipy, która doskonale zaprezentowała się podczas finału festiwalu, w niedzielę 5 sierpnia.

Przy dźwiękach góralskiej muzyki, można było spróbować regionalnej kuchni, serwowanej przez Panie z Koła Gospodyń, zapoznać z regionalnymi przetworami oraz rękodziełem miejscowych artystów. Nie mogło także zabraknąć pokazu mody inspirowanego folklorem. Bo czymże byłyby góry bez góralek w barwnych spódnicach, haftowanych koszulach i ozdobnych kierpcach?

Uwieńczenie tego niezwykłego dnia stanowił występ zakopiańskiego zespołu Krywań, który zaskarbił sobie serca publiczności.

Pozostaje mieć nadzieję, że „Pyzówka Folk Festiwal” uda się nam wprowadzić na stałe do kalendarza imprez organizowanych w regionie, bo tak jak powiedział znakomity instruktor pan Józef Pitoń, muzyka dla górala to sens życia. Nie możemy pozwolić, aby nasze dziedzictwo zostało zapomniane.

Konieczne są także podziękowania dla wszystkich osób, dzięki którym to wielkie, jak na wiek naszego stowarzyszenia przedsięwzięcie, udało się zorganizować  tak profesjonalnie i z takim rozmachem.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Zbójnickie czakoZbójnickie czakoZbójnickie czako wykonane z sukna w kolorze brązowym z sztywną wkładką skórzaną. Czako posiada orle pióro z zdobioną metalową okuwką z mosiądzu. Z guzem zdobionym rozetą...
    950 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IMagnes Folk na lodówkę IMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IISłownik biograficzny "Podhalanie" tom IILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie II Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.