PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Rabka-Zdrój

Zaproszenia

Wystawa w Starym kościółku w Rabce - Zdroju "Zabawki ludowe ze zbiorów własnych Muzeum"

Piątek, 28 czerwca 2013 r.
Autor: AKS

Wystawa w Starym kościółku w Rabce - Zdroju "Zabawki ludowe ze zbiorów własnych Muzeum"Dyrektor i Pracownicy Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju zapraszają na wernisaż wystawy "Zabawki ludowe ze zbiorów własnych Muzeum", która odbędzie się w Starym kościółku - Muzeum 28 czerwca o godzinie 16:00.


Wstawa ukazuje całokształt wytworów ludowej twórczości przeznaczonej dla najmłodszego odbiorcy. Zaprezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów własnych naszego muzeum, które tworzyło kolekcję zabawki ludowej od lat 70. XX wieku także w ramach konkursu na zabawkę ludową zorganizowaną w 1966r.

Największą część kolekcji stanowi zabawka jarmarczno – odpustowa wytwarzana masowo przez zabawkarzy z okolic Żywca. Tam w XIX wieku działał prężnie największy w tej okolicy ośrodek zabawkarski, którego wyroby sprzedawane były na jarmarkach w całym regionie. Drewniane konie, karety, kolybki, karuzele, taczki, oraz barwne stryszawskie ptaszki zachowały swój pierwotny wygląd dzięki tradycyjnym metodom wyrobu, które dziedziczyły kolejne pokolenia zabawkarzy.

Oprócz tego zaprezentowano także zabawki wytwarzane przez samych rodziców m. in. ciekawy rower zjazdowy, figurki zwierząt i ludzi, lalki z gałganków i różnorodne bawidełka. A także miniatury świata dorosłych – naczynia i sprzęty gospodarskie.

Osobną grupę stanowią zabawki wytwarzane na potrzeby wsi przez zdolnych konstruktorów, którzy potrafili wyczarować z drewna ruchome, nieraz bardzo rozbudowane formy. Przodowali w tym twórcy ludowi z Poręby Wielkiej oraz Łopusznej.

Trzecią część wystawy stanowią zabawki tzw. samoróbki - wykonywane przez same dzieci w ramach wolnego czasu np. podczas pasienia. Zwykle były to zabawki wykonane z części roślin: piszczałki z wierzby, pistolety z bzu, łuki, świstawki z trawy, liści, wiatraczki ze słomy, proce z kija, panny z maku, itp.

Do aranżacji wystawy wykorzystano elementy scenografii należące do Teatru Lalek Rabcio. Podczas organizacji wystawy starałyśmy się działać zgodnie z zasadą recyklingu (maksymalizacją ponownego wykorzystania tych samych materiałów, z uwzględnieniem minimalizacji nakładów).

Kuratorki wystawy: Małgorzata Wójtowicz-Wierzbicka i Natalia Klęsk.
Plakat opracowano na podstawie archiwalnego plakatu autorstwa artysty plastyka Andrzeja Głuszyńskiego z 1977 r.

Wstęp wolny.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Nuty spod Hól - Kapela ZokopianyNuty spod Hól - Kapela ZokopianyTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują:  Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Andrzej Dziubas, Henryk Krzeptowski...
    30 zł
  • Bransoletk​a "Z pirytem"Bransoletk​a "Z pirytem"Bransoletka z fasetowanym pirytem, z perełkami rzecznymi, oraz z oliwek hematytowych. Obw. 20,5 cm.
    50 zł
  • Torebka filcowa VIITorebka filcowa VIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z dopinaną na zatrzask wkładką z podszewki zamykaną na zamek błyskawiczny...
    160 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.