PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Sierpień 2010 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Rabka-Zdrój

Góry

Flaga z napisem Rabka w Pamirze

Piątek, 13 sierpnia 2010 r.
Autor: Piotr Kuczaj

Flaga z napisem Rabka w PamirzeSporo osób przyszło w czwartek 12.08 do Galerii Pod Aniołem MOK, aby wysłuchać świeżych wspomnień Jakuba Panka o zdobywaniu jednej z największych gór w Pamirze – Piku Lenina (7.134 m n.p.m.). Jakub jest rabczaninem, tegorocznym maturzystą, należy do ścisłej krajowej czołówki tzw. górskich maratończyków, między innymi zwycięzcą Kołowrotu k. Limanowej – biegu na 100 km na orientację. Większość szczytów w Tatrach i Beskidach zdobył kilka lat temu. W alpinizmie i himalaizmie dopiero zdobywa doświadczenie. W ubiegłym roku wszedł na Mont Blanc. Pik Lenina miał być jego drugą wielką górą.


Mało brakowało, a do wyprawy w ogóle by nie doszło. W Kirgistanie, gdzie znajduje się szczyt, w lipcu trwała wojna domowa po zamachu stanu. Wprawdzie uczestnicy wyprawy nie byli bezpośrednimi świadkami walk, ale w kraju tym obowiązywała godzina policyjna, co ograniczało możliwości dojazdu do Ługowej Polany, skąd zaczyna się zdobywanie góry. Nawalił też wcześniej umówiony transport i liczący 1000 km dojazd przez dziki kraj musieli sami organizować, opóźnienia miały później swoje konsekwencje. Już w trakcie podchodzenia dwoje uczestników czteroosobowej wyprawy wysokościowej zaczęło dramatycznie odczuwać skutki choroby wysokościowej. Trzeba ich było sprowadzić do niższych obozów. Jakub z kolegą pomagali także dwóm Polkom, które spotkali na trasie wspinaczki.

Zaczęły kończyć się im zapasy żywności. Ostatecznie obaj wdrapali się do IV obozu na wysokość 6.450 m n.p.m. Do zdobycia szczytu pozostało im 4 do 10 godzin wspinaczki. Sił im nie brakowało. Niestety, rozszalała się śnieżna burza, wicher wiał z szybkością 100 km/h. A w plecakach zostało już tylko po jednym batoniku. Musieli wrócić. Wyprawa miała czysto sportowy charakter. Jej uczestnicy, nie skorzystali z pomocy tragarzy ani większości udogodnień, jakie na miejscu oferują agencje turystyczne.

W przyszłym roku Jakub Panek chce tam pojechać raz jeszcze, bo Pamir to jedne z najpiękniejszych gór świata, a Kirgizi to bardzo życzliwi ludzie. Liczy na to, że kolejna próba będzie łatwiejsza, bo na własnej skórze, płucach i nogach przekonał się, co znaczy różnica temperatur +450C w ciągu dnia i – 150C nocą. Że wąska rano rzeczka, którą trzeba przekroczyć w bród, pod wpływem dziennego topienia się lodowców po kilku godzinach zamienia się w rozszalałą rzekę. Że w bardzo rozrzedzonym powietrzu ogień można wykrzesać tylko przy pomocy jednego typu zapalniczki itp, itd.

P.S. Dziękujemy Jakubowi za udostępnienie zdjęć. Na jednym z nich pokazane jest miasto Osz, a jezioro to Issyk-kul, słone, nad którym uczestnicy wyprawy zatrzymali się w drodze powrotnej z Piku Lenina do Biszkeku.

Więcej zdjęć w galerii

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Kropla miodu"Naszyjnik "Kropla miodu"Naszyjnik z nieregularnych koralików  - Koral, oraz kilku koralików z bursztynu. Jako przekładki małe rureczki - Koral. Obwód 50 cm. 
    85 zł
  • Okładka na zeszyt IVOkładka na zeszyt IVLudowe okładka na zeszyt (A5) z czarnego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł
  • SAGA - Trebunie TutkiSAGA - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Stanisław Trebunia-Tutka , Henryk Trebunia-Tutka...
    40 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.