PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Wrzesień 2010 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Rabka-Zdrój

Góry

Jesienne chodzenie po górach

Poniedziałek, 20 września 2010 r.
Autor: Piotr Kuczaj

Jesienne chodzenie po górachKoło dolnej stacji wyciągu na Polczakówce w Rabce – Zarytem zakończył się w sobotę 18 września 57. Młodzieżowy Jesienny Zlot Turystyczny im. Elfrydy i Czesława Trybowskich. Jest to najdłużej istniejąca w Polsce tego typu impreza o nieprzerwanej tradycji. Od 1954 r. jej organizatorami są rabczańskie PTTK i GOPR. W pierwszych latach był wielką imprezą masową, np. w 1956 r. uczestniczyło w nim ok. 1500 osób. W tym roku na trasy Pienin, Gorców i Beskidu Wyspowego wyszło 90 uczniów i nauczycieli z pięciu szkół.


Najdłużej na trasie, bo aż 5 dni przebywała młodzież z Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Rdzawce. Rozpoczęła swój pieszy rajd w Sromowcach Niżnych i do Zarytego doszła przez Trzy Korony, Grywałd, Lubań, Ochotnicę Dolną, Gorc i Turbacz. Młodzi rdzawianie, od lat wyróżniający się w tym rajdzie, zdobyli także II miejsce (ex aequo z uczniami Zespołu Szkół w Chabówce) w konkursie z zakresu udzielania pierwszej pomocy i otrzymali za to puchar GOPR na stałe.

Dwa dni w górach z noclegiem na Luboniu Wielkim spędziła z kolei młodzież z Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Ponicach. A oprócz wymienionych w tegorocznym zlocie wzięli jeszcze udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Olszówce i Zespołu Szkół nr 1 w Mszanie Dolnej, którzy wybrali trasy jednodniowe.

Sponsorami Zlotu byli: Fundacja Rozwoju Regionu Rabka, Urząd Miasta Rabka-Zdrój, Starosta Powiatu Limanowskiego, poseł Edward Siarka, członek zarządu powiatu limanowskiego Bolesław Żaba, Dyrekcja Gorczańskiego Parku Narodowego, Grupa Podhalańska GOPR oraz Departament Promocji Turystyki Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego. Komandorem zloty był Michał Skowron, a nagrody na mecie wręczał wraz z nim prezes rabczańskiego oddziału PTTK Jan Ceklarz. Obecni byli również starsi wiekiem członkowie PTTK i GOPR, pamiętający pierwsze zloty, m.in. Julian Chrustek i Janusz Kapłon.

W przyszłym roku zlot im. Elfrydy i Czesława Trybowskich zorganizowany zostanie o tej samej porze na Orawie, w Lipnicy Wielkiej.

Więcej na www.rabka.pl

Zobacz w naszym sklepie:
  • Korale folkowe IKorale folkowe IKorale folkowe wykonane z zielonego tybetu i żółtej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 106 cm.
    70 zł
  • Grafika Folk w ramce IGrafika Folk w ramce IGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Komplet "Droga Mleczna"Komplet "Droga Mleczna"Elegancki komplet, naszyjnik z wisiorkiem, kolczyki oraz bransoletka. Nadaje się do na wieczór, do sukienki, do białej, czarnej bluzki. Może być kompletem ślubnym...
    260 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.