PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Wrzesień 2010 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Rabka-Zdrój

Góry

Jesienne chodzenie po górach

Poniedziałek, 20 września 2010 r.
Autor: Piotr Kuczaj

Jesienne chodzenie po górachKoło dolnej stacji wyciągu na Polczakówce w Rabce – Zarytem zakończył się w sobotę 18 września 57. Młodzieżowy Jesienny Zlot Turystyczny im. Elfrydy i Czesława Trybowskich. Jest to najdłużej istniejąca w Polsce tego typu impreza o nieprzerwanej tradycji. Od 1954 r. jej organizatorami są rabczańskie PTTK i GOPR. W pierwszych latach był wielką imprezą masową, np. w 1956 r. uczestniczyło w nim ok. 1500 osób. W tym roku na trasy Pienin, Gorców i Beskidu Wyspowego wyszło 90 uczniów i nauczycieli z pięciu szkół.


Najdłużej na trasie, bo aż 5 dni przebywała młodzież z Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Rdzawce. Rozpoczęła swój pieszy rajd w Sromowcach Niżnych i do Zarytego doszła przez Trzy Korony, Grywałd, Lubań, Ochotnicę Dolną, Gorc i Turbacz. Młodzi rdzawianie, od lat wyróżniający się w tym rajdzie, zdobyli także II miejsce (ex aequo z uczniami Zespołu Szkół w Chabówce) w konkursie z zakresu udzielania pierwszej pomocy i otrzymali za to puchar GOPR na stałe.

Dwa dni w górach z noclegiem na Luboniu Wielkim spędziła z kolei młodzież z Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Ponicach. A oprócz wymienionych w tegorocznym zlocie wzięli jeszcze udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Olszówce i Zespołu Szkół nr 1 w Mszanie Dolnej, którzy wybrali trasy jednodniowe.

Sponsorami Zlotu byli: Fundacja Rozwoju Regionu Rabka, Urząd Miasta Rabka-Zdrój, Starosta Powiatu Limanowskiego, poseł Edward Siarka, członek zarządu powiatu limanowskiego Bolesław Żaba, Dyrekcja Gorczańskiego Parku Narodowego, Grupa Podhalańska GOPR oraz Departament Promocji Turystyki Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego. Komandorem zloty był Michał Skowron, a nagrody na mecie wręczał wraz z nim prezes rabczańskiego oddziału PTTK Jan Ceklarz. Obecni byli również starsi wiekiem członkowie PTTK i GOPR, pamiętający pierwsze zloty, m.in. Julian Chrustek i Janusz Kapłon.

W przyszłym roku zlot im. Elfrydy i Czesława Trybowskich zorganizowany zostanie o tej samej porze na Orawie, w Lipnicy Wielkiej.

Więcej na www.rabka.pl

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Karmelki"Naszyjnik "Karmelki"Naszyjnik dla dziewczynek ze nieregularnego kwarcu różowego oraz koralików vintage - Lampwork / szklane ozdobne. Obwód 46 cm. 
    50 zł
  • Falkon szklany IFalkon szklany IFalkon szklany w postaci sześcianu z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, szerokość 10 cm.
    80 zł
  • Magnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.