PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Rabka-Zdrój

Kultura

Święto dumy i radości Podhalan

Wtorek, 20 lipca 2010 r.
Autor: Piotr Kuczaj

Święto dumy i radości Podhalan17 lipca Oddział Gorczański Związku Podhalan w Rabce-Zdroju obchodził swe osiemdziesięciolecie. Kiedy w 1930 r. powstawało w Rabce pierwsze ogniwo Związku, mogło się wydawać, że na rozstaju dróg i kulturowych wpływów góralszczyzna znalazła się w naszym regionie w odwrocie i będzie zanikać. Uratowano ją i dziś przeżywa swój rozkwit, a Rabka z roku na rok na mapie społecznych inicjatyw staje się coraz bardziej liczącym się dla kultury góralskiej miejscem. Właściwie nie ma miesiąca, aby w naszym mieście czy okolicznych wsiach nie odbywały się ważne manifestacje góralskiego stroju, tańca, śpiewu, gwary, zwyku, twórczości plastycznej, regionalnej tożsamości.


Obchody jubileuszu osiemdziesięciolecia rozpoczęły się już kilka miesięcy temu cyklem posiadów. Relacjonowaliśmy je na naszej stronie na bieżąco. Służyły przypomnieniu historii Związku, jego najbarwniejszych i najbardziej zasłużonych postaci. W sobotę 17 lipca przypomniano je kilkakrotnie i podczas uroczystej mszy świętej w kościele św. Teresy i z estrady amfiteatru.

Msza święta za pomyślność Związku Podhalan miała wyjątkową oprawę. Celebrował ją arcybiskup Stanisław Nowak z Częstochowy, który wygłosił też długie kazanie odwołujące się do hasła „Bóg, Honor, Ojczyzna” przyświecającego zrzeszonym w ZP góralom. Mówił też o przywiązaniu do tradycji i ojcowizny przywołując zarówno testament Władysława Orkana jak i słowa ks. prof. Józefa Tischnera. Koncelebransami był kwiat podhalańskiego duchowieństwa m.in. ks. prałat Józef Zązel i ks. Józef Gacek, kapelan ZGZP, ks. prałat Tadeusz Juchas, kustosz Sanktuarium Matki Boskiej Gaździny Podhala, ks. prałat Józef Kapcia, proboszcz parafii i ks. Paweł Skowron, kapelan Gorczańskiego Oddziału ZP, proboszcz z Chabówki.

Tuż po zakończeniu liturgii przed ołtarzem odbyło się zaprzysiężenie  nowych członków Związku. Następnie zgromadzeni w asyście 17 pocztów sztandarowych (przyjechało wiele delegacji z całego Podhala, Zarządu Głównego ZP i ZG ZP w Ameryce Północnej) przemaszerowali ul. Parkową i deptakiem do amfiteatru. Wiceprezes Oddziału Gorczańskiego ZP Kazimierz Zapała powitał tam gości i poczty sztandarowe, które zaprezentowały się licznie zebranym widzom. Z przedstawicieli władz samorządowych stawili się w amfiteatrze m.in. Barbara Dziwisz – radna sejmiku wojewódzkiego-pełnomocnik Wójta Gminy Mszana Dolna Tadeusza Patality, burmistrz Rabki-Zdroju Ewa Przybyło i jej zastępca Robert Wójciak, posłanka na Sejm RP z Krościenka Anna Paluch, Kanclerz PPWSZ Andrzej Sasuła, radni powiatowi i miejscy, przedstawiciele starostwa, służb mundurowych Straży Pożarnej, Policji.

Ale wcześniej było uroczyste krojenie przez zaproszonych gości jubileuszowego tortu, wbijanie pamiątkowych „gwoździ” w rocznicową deskę, a później jeszcze przemówienia gości i życzenia, wręczanie upominków, pamiątkowych dyplomów z podziękowaniami, w tym „Robcusie” wręczały swoje dyplomy rodzicom, opiekunom i instruktorom, z rąk Prezesa Zarządu Głównego Macieja Motora Greloka Eugeniusz Tokarczyk otrzymał tytuł „Zasłużony dla kultury góralskiej”. Kazimierz Zapała zapoznał także zebranych z historią Gorczańskiego Oddziału ZP, wymieniając wśród zasłużonych m.in. Władysława Klempkę – pierwszego prezesa, a także następnych prezesów z okresu międzywojennego – Szymona Skawskiego, Jana Biesia, Józefa Mierzwę i Franciszka Balę. Kiedy Związek wznowił działalność w 1961 r. kolejno prezesami byli Józef Mlekodaj, Jan Kapłon, Zbigniew Dziechciowski, Zbigniew Kopytek, Józef Kapłon, Józef Dobrzański, Jan Majda, Krzysztof Majda, Michał Świerczek, Antoni Rapacz, Waldemar Zając, a obecnie prezeską jest Teresa Wójciak.

Kiedy skończyła się część oficjalna, na scenę wkroczyły artystyczne żywioły, a publiczność w amfiteatrze zaczęła gęstnieć z minuty na minutę. Najpierw wystąpiła Grupa Teatralna im. Franciszka Macioła ze Skomielnej Białej działająca przy Oddziale Związku, a po nich znajdujące się pod patronatem Oddziału ZP  w Rabce-Zdroju „Robcusie”. Rabczańskie dzieci zasilone przez rodziców dały najdłuższy, najbardziej rozbudowany i najbardziej radosny program, jaki zdarzyło nam się oglądać w ostatnich latach. To był świetny, pełen energii występ. A później zrobiło się jeszcze gorącej. Z czterema światowymi przebojami, w tym z „Show must go on” wystąpiła obdarzona czterooktawową skalą głosu Anita Czupta z Zarytego, zwyciężczyni konkursu Models and Talents w Nowym Jorku i laureatka Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Francuskiej w Krakowie. Publiczność biegnąca po autografy długo nie chciała wypuścić jej z amfiteatru. Tak oto narodziła się gwiazda, a Anita chyba po raz pierwszy zaznała sławy.

Gwiazdą wieczoru była legendarna grupa rockowa Lombard. Na jej występ przyszło ok. 1500 osób, kilkaset z braku miejsc nie zmieściło się w amfiteatrze i wysłuchało koncertu na deptaku. To był w pełni profesjonalny show na najwyższym poziomie, ze wszystkimi możliwymi efektami specjalnymi. Była i „Szklana pogoda” i „Przeżyj to sam” i sporo innych starych oraz nowych przebojów.

Wieczór zakończył się o godz. 01.00 wspólnymi tańcami, do których grał i śpiewał Jacek Klinowski. Przez cały czas oblężenie przeżywały stoiska gastronomiczne, zwłaszcza grill ze specjałem góralskim prowadzony przez rodzinę drugiego wiceprezesa GO ZP Wiktora Zachwieji. Powodzeniem cieszyły się także koszulki z parzenicą przygotowane specjalnie na jubileusz.

Konferansjerem „Święta dumy i radości Podhalan” był Kazimierz Zapała v-ce prezes Gorczańskiego Oddziału Związku Podhalan w Rabce-Zdroju.

Więcej zdjęć w galerii [ 1 ] i [ 2 ]

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Okładka na zeszyt IIOkładka na zeszyt IILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23...
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.