PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Rabka-Zdrój

Kultura

Majeranki w Kanadzie

Wtorek, 8 lutego 2011 r.
Autor: Dorota Majerczyk

Majeranki w KanadzieDziecięcy Zespół Regionalny „Majeranki” działający przy Stowarzyszeniu Miłośników Kultury Ludowej w Rabce-Zdroju wrócił z Kanady, gdzie przebywał od 21 stycznia do 3 lutego 2011 r. Majeranki podczas swojego pobytu w Toronto wystąpiły przed Polonią Kanadyjską na kilku koncertach kolęd i pastorałek.


Koncerty te odbyły się w kościołach św. Teresy w Toronto, Parafii św. Eugeniusza de Mazenod w Brampton, św. Antoniego w Oakville, św. Kazimierza w Toronto oraz  podczas góralskich posiadów w  izbie pw. MB Ludźmierskiej w Brampton, parafialnym opłatku w kościele św. Teresy w Toronto, Polskim Domu Seniora „Kopernicus” w Toronto, w Domu Polonijnym na spotkaniu Związku Warszawiaków w Toronto, na spotkaniu Seniorów w Centrum Jana Pawła II w Missisauga. Jednak najważniejszym punktem pobytu Majeranków w Kanadzie był udział w V Międzynarodowym Konkursie Kolęd zorganizowanym przez polonijną Parafię św. Eugeniusza de Mazenod w Brampton, który odbył się 29 stycznia 2011r. w Holy Trinity Croation Hall w Oakville. Dochód z Festiwalu przeznaczony był na budowę Milenijnej Świątyni Polonii Kanadyjskiej w Brampton. Pomysłodawcą i organizatorem Festiwalu Kolęd, a także niestrudzonym budowniczym tego fascynującego i pięknego kościoła jest O. Adam Filas proboszcz Parafii św. Eugeniusza de Mazenod w Brampton, bliski sercom nam wszystkim, zwłaszcza rabczanom, bo sam jak z dumą przyznaje urodził się w Rabce.

Wszystkie koncerty dla Polonii budowały wielki duchowy pomost między Kanadą a Polską, pomiędzy Polakami na emigracji, a ich rodzinami w Polsce. Polało się wiele łez, bo tak naprawdę polskie kolędy i pastorałki wywołują wiele pozytywnych emocji i wspomnień, a do tego  kruszą najbardziej zatwardziałe serca. Majeranki dały z siebie wszystko. Jak zwykle stanęły na wysokości zadania, grały i śpiewały całym sercem, niosąc ludziom radość i chwałę Panu Bogu. Gratulacji i podziękowań nie było końca.

W nagrodę dzieci pojechały do Niagary obejrzeć jeden z cudów świata – wodospad, który wygląda pięknie również zimą. Odwiedziły Muzeum Rekordów Guinessa, najwyższą wieżę w Kanadzie CN Tower, centrum Toronto i dzielnicę chińską, ślizgały się na oponach w Milton oraz uczestniczyły w ekskluzywnych przyjęciach w Palace Pier i wystawnym obiedzie w restauracji „U babci Helenki” na Howard Park. Pobyt Majeranków w Kanadzie zapadnie wszystkim dzieciom i ich opiekunom głęboko w pamięci i w sercach, dzięki góralskim rodzinom, które zapewniły wszystkim wspaniałą opiekę i domową atmosferę.

W imieniu wszystkich dzieci składamy serdeczne podziękowania: Annie Tadeuszowi Bielański, Marii Bogdanowi Dziedzic, Stanisławie Kazimierzowi Kwak, Elżbiecie Józefowi Napora, Małgorzacie Janowi Plewa, Katarzynie Andrzejowi Strączek z Babcią, Marii Jerzemu Waszewski, Marii Tedowi Zalucki z Dziadkiem, Jerzemu Halinie Czyszczoń z Babcią. Słowa „Bóg zapłać” kierujemy do sponsorów, którzy udzielili wsparcia finansowego przy organizacji pobytu Majeranków w Kanadzie, dla Heleny Edwarda Bielanscy, Anny Wojciecha Bukowscy, Zyg Max Construction –Zdzisława Tatar, Giewont Stucco – Zbigniewa, Stanisława Strama,  Marii Jana Lowisz, Adama Garlicki, Czesławy Andrzeja Stryczula, Władysławy Edwarda Fudala, Anny Andrzeja Strama, Danuty Bogdana Lach, Marii Bronisława Szczypta, Soni Macieja Stoch, Elżbiety Tadeusza Pępek, Stefanii Baran – Prezesce Zarządu Głównego Związku Podhalan w Kanadzie, Abakus Forwarding – Markowi Marchlewicz, Dr Monice Krolczyk, Pani Halince Krolczyk, Marioli Grzegorzowi Paluch, Euro Multi Publishing Annie Podczerwińskiej, Januszowi Haponiuk, Fine Bakery Januszowi Tarnawski, Właścicielom Restauracji Orbit oraz wielu innym, którzy pragnęli pozostać anonimowi. Majeranki serdecznie dziękują wszystkim Proboszczom Polskich Parafii (św.Teresy w Toronto, św. Eugeniusza de Mazenod w Brampton, św. Antoniego w Oakville, św. Kazimierza w Toronto), którzy użyczyli dzieciom swojej gościnności. Jednak najszczersze podziękowania kierujemy pod adresem Jerzego Czyszczonia – miłośnika kultury ludowej, który był koordynatorem i pomysłodawcą przyjazdu Majeranków do Kanady. Bez Jego zaangażowania i determinacji, coś co wydawało się niemożliwe stało się realne.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisiorek "Ogródek 4"Wisiorek "Ogródek 4"Wisiorek, z sukna, tkaniny i cekin. Średnica zawieszki 6,5 cm. Obw. 70 cm.
    30 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Falkon szklany IIFalkon szklany IIFalkon szklany w postaci cylindra z lekko wklęsłymi ścianami, z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 35 cm, średnica 14 cm.
    130 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.