PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Rabka-Zdrój

Kultura

Zawód wiejskiego masarza w obiektywie Jana Cieplińskiego

Poniedziałek, 12 września 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-Semberecka8 września w Muzeum im. Wł. Orkana w Rabce-Zdroju odbył się wernisaż wystawy fotografii Jana Cieplińskiego zatytułowanej "Ginące zawody - wiejski masarz". Była to wyjątkowa okazja zapoznania się z pracą mistrza masarskiego przygotowującego różne smakołyki podczas tradycyjnego świniobicia, a wszystko to dzięki doskonałym zdjęciom z kompozycją i estetyką w wyjątkowy sposób oddającą klimat tego wydarzenia.


Sesja zdjęciowa, której efekty możemy podziwiać na wystawie, odbyła się w zabytkowej kuźni w Chabówce, u znanego muzyka i restauratora Piotra Majerczyka. Głównym bohaterem fotografii jest Kazimierz Czyszczoń, jeden z ostatnich tradycyjnych masarzy na Podhalu. Został on uwieczniony podczas wykonywania poszczególnych etapów pracy.

O uprawianiu rzemiosła wiejskiego masarza podczas wernisażu opowiadała przybyłym gościom Dorota Majerczyk, etnolog, założycielka dziecięcego zespołu folklorystycznego "Majeranki" w Rabce-Zdroju. Wydarzenie uświetniła kapela zespołu „Majeranki”.

Autorem wystawy jest Jan Ciepliński – rabczanin, fotoreporter, dokumentalista z ponad 30-letnim stażem, autor fotografii do wydawnictw promocyjnych, kilkunastu wystaw indywidualnych, laureat konkursów fotograficznych, a także współpracownik wielu gazet i portali internetowych, w tym również Podhalańskiego Serwisu Informacyjnego WATRA.

Wystawę honorowym patronatem objął Starosta Nowotarski oraz Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej w Rabce-Zdroju. Patronem medialnym jest Podhalański Serwis Informacyjny WATRA.


W naszym serwisie oprócz relacji z wernisazu prezentujemy także fragment reportażu "Ginące zawody - wiejski masarz" autorstwa Jana Cieplińskiego.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XITorebka filcowa XITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA - dodatkowo...
    160 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom ISłownik biograficzny "Podhalanie" tom ILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie I Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł
  • Spinka góralska VISpinka góralska VIMetalowa, mała spinka góralska w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
    140 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.