PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Rabka-Zdrój

Kultura

„TRIOLA” i sukces w Wenecji

Piątek, 20 września 2013 r.
Autor: Mariola Burcan

fot. Piotr SzymczewskiZespół wokalny „TRIOLA” z Pracowni Muzycznej „TRIOLKI” reprezentował we wrześniu nasz kraj na prestiżowym Eurofestiwalu „Orfeusz w Italii” w nadmorskim włoskim kurorcie Lido di Jesolo koło Wenecji. Nominacja Telewizji Polskiej na ten Festiwal, którą zespół otrzymał za wysoki poziom prezentowany w krajowych festiwalach przyniosła aż taki sukces. Przypadł on szczęśliwie w 30. lecie działalności Pracowni Muzycznej „TRIOLKI”, którą założyli i kierują nauczyciele muzyki Mariola i Piotr Burcanowie.


Na Festiwalu zaprezentowali się wokaliści zespołu: Beata Ogiela, Katarzyna Mysza, Karolina Futro, Anna Ogiela, Mateusz Słonina, Krystian Kubowicz i Szymon Grzybacz. Swój udział w sukcesie ma także wokalistka Karolina Szczurowska, która nie mogła uczestniczyć w wyjeździe. Zespół do Festiwalu przygotowali muzycznie i  organizacyjnie pp. Mariola i Piotr Burcanowie. Otrzymali dyplom uznania od Jury i piękne maski na słynny Karnawał Wenecki. Do Finału Eurofestiwalu zakwalifikowały się reprezentacje 17 krajów: Polski, Włoch, Austrii, Szwecji, Anglii, Niemiec, Belgii, Danii, Rosji, Łotwy, Białorusi, Ukrainy, Turcji, Mołdawii, Bułgarii oraz Gruzji i Uzbekistanu. Wykonawców oceniało jury - przedstawiciele z 7 krajów Europy, w tym z Polski.

Regulaminowo juror – przedstawiciel nie oceniał reprezentacji swego kraju.

W ocenie zwracano uwagę / w przypadku zespołów wokalnych / na dobór repertuaru, aranżacje i instrumentacje, technikę wokalną, interpretację, sceniczność, kostium i ogólny wyraz artystyczny. „Triola” zaprezentowała regulaminowo dwa utwory. W pierwszym dniu konkursowym piosenkę „Impreza” po polsku, a w drugim dniu piosenkę „Only” po angielsku.  Oba utwory autorstwa Agnieszki Burcan, piosenkarki, kompozytora i aranżera, byłej Triolki. Obie piosenki w nowatorskiej aranżacji wokalnej i instrumentalnej, z interesująca interpretacją. Zespół zaprezentował piękne stroje, stylowe, do piosenek. Także  pięknie  zaprezentował  się w  Koncercie Galowym.

Polska  reprezentacja  odniosła  na tym Eurofestiwalu  najwięcej sukcesów. Gratulujemy: Grand Prix kurpiowskiemu tanecznemu zespołowi regionalnemu „Kalina”, I nagrody, ex aequo, zespołowi wokalnemu „Luz” z Gdyni, II nagrody zespołowi „Promyczki Dobra”, II nagrody solistce Martynce Plewa z Nowego Targu.

Poza próbami muzycznymi, koncertami konkursowymi i koncertem galowym młodzież z zespołu miała wiele innych atrakcji. Cały jeden dzień został przeznaczony na zwiedzanie Wenecji. Ks. Andrzej  Mulka z „Promyczkami Dobra” zaprosił „Triolę” do śpiewu w liturgii mszy świętej w Bazylice św. Marka w Wenecji. „Triola” zaśpiewała m.in., „ Ave Maria” J.S. Bacha, Ch. Gounoda, a’capella.  Zwiedzanie Wenecji w pełnym słońcu dostarczyło pięknych wrażeń. Ponadto każdego niemal dnia było plażowanie i kąpiel w ciepłym jeszcze morzu. W hotelu były dwa niekryte baseny, jeden przed a drugi na dachu hotelu, gdzie można było się zrelaksować w wolnej chwili.

Zespół „Triola” i nauczyciele, Mariola i Piotr Burcanowie serdecznie  dziękują przedstawicielom Telewizji Polskiej, panu redaktorowi i producentowi Aleksandrowi Pałacowi i pani Krystynie Piotrowskiej za Nominację i zaufanie, panu Piotrowi Szymczewskiemu za rejestrację fotograficzną i filmową, za wizytówki zespołu, panu dyrektorowi Januszowi Nidzgorskiemu i zespołowi tańca regionalnego „Kalina” za pomoc w transporcie. Rodzicom wokalistów za kostiumy, a szczególnie serdecznie Staroście Nowotarskiemu panu Krzysztofowi Faberowi , Radnym Powiatu Nowotarskiego oraz dyrektorowi PCK Nowy Targ  panu Tadeuszowi Watycha za dofinansowanie.

Wszystkie prezentacje festiwalowe, tj. próby, dwa koncerty konkursowe i koncert galowy rejestrował fotoreporter dla Telewizji Polskiej. Relacje będą w programie „Ziarno” i w nowym, muzycznym kanale telewizyjnym dla dzieci i młodzieży. Wszystkim przyjaciołom i życzliwym nam dziękujemy za wsparcie.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletka PurpurosaBransoletka PurpurosaBransoletka Purpurosa Obw. - 19 cm. Materiały: Jadeit, Marmur (kula), Piryt, Onyks, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł
  • Grafika Folk w ramce XGrafika Folk w ramce XGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Falkon szklany IIFalkon szklany IIFalkon szklany w postaci cylindra z lekko wklęsłymi ścianami, z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 35 cm, średnica 14 cm.
    170 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.