PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Czerwiec 2010 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Rabka-Zdrój

Rozmaitości

Kraina Kolorów, czyli zajęcia plastyczne dla dzieci

Piątek, 25 czerwca 2010 r.
Autor: Stowarzyszenie Lokomotywa

Kraina Kolorów, czyli zajęcia plastyczne dla dzieciStowarzyszenie Lokomotywa oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego (program „Mecenat Małopolski 2010”) serdecznie zapraszają na zajęcia plastyczne dla dzieci od 3 do 13 lat pod nazwą „Kraina Kolorów”.


Dzieci w większości lubią malować jednak najczęściej mają do czynienia z małymi formatami rysunku (malowanki, blok rysunkowy). Na naszych zajęciach tworzą na dużych kartonach (A-0, 100x70), a postacie które malują są często większe od nich samych. Dzięki temu dziecko odkrywa w sobie umiejętności, których nie było wcześniej świadome, poszerza się jednocześnie skala jego możliwości manualnych i motorycznych. Dużą frajdę sprawia dzieciom nauka tworzenia barw (uczą się jak z podstawowych kolorów samodzielnie stworzyć pełną paletę barw). Pędzle, których używają są często dla nich nowością (pędzle gąbkowe, wałki ). Nauczą się także jak utworzyć tło, dobrać proporcje, skomponować całość swojej pracy lub wyretuszować fragment obrazu który nie wyszedł tak jak chciały.

Wszystkie dzieci otrzymają fartuchy malarskie zabezpieczające ich przed zniszczeniem ubrań, natomiast cała powierzchnia warsztatowa zostanie zabezpieczona plandeką. Obrazy będą powstawać na kartonach formatu A-0, zawieszonych na specjalnie przygotowanych drewnianych stelażach przy czym każde dziecko z pośród tematów zaproponowanych przez prowadzących wybierze swój własny. Ten sposób umieszczenia powierzchni malarskiej umożliwia dziecku swobodny wybór pozycji podczas pracy i w naturalny sposób zaspokaja potrzeby ruchowe dziecka. Ważnym elementem pracy w grupie jest skłanianie dzieci do wzajemnej inspiracji umożliwiając im nie zakłócone komunikowanie się. W pierwszym etapie dzieci zapoznają się ze szkicem wybranej pracy, jego rozmieszczeniem i kompozycją. W drugim uczestnicy z wykorzystaniem zdobytej wiedzy stworzą swój obraz, który po zakończeniu zajęć stanie się ich własnością.

Zajęcia trwają max. 3 godziny zegarowe, maksymalna ilość dzieci: 10, cena od osoby: 15 zł, zapewniamy wszystkie materiały potrzebne do przeprowadzenia zajęć (nieodpłatnie).

Warsztaty odbywają się w lokalu Stowarzyszenia Lokomotywa w Rabce-Zdrój przy ulicy Podhalańskiej 42b (budynek dawnego Studium Medycznego, pierwsze piętro, sala nr 53) od poniedziałku do soboty w godzinach 15:00 – 18:00. Istnieje możliwość przeprowadzenia zajęć w miejscu wybranym przez uczestników (minimalna powierzchnia sali 20 m kw., z dostępem do sanitariatu, wymagana liczba uczestników: 10 osób).
Zapisy i rezerwacje terminów wyłącznie pod podanymi numerami telefonów. Łukasz Papierz, tel. 794 232 595 lub Grzegorz Werner, tel. 787 387 424.


Szczegółowy opis i cele projektu:

Zdobywanie wiedzy o historii i tradycjach regionu Małopolski poprzez rozwijanie umiejętności plastycznych dzieci w wieku od lat 3 do 13 (dzieci malują sceny i postacie zaczerpnięte z podań i legend poznanych w trakcie zajęć).

Aktywowanie najmłodszego pokolenia, rozwijanie wyobraźni przestrzennej stwarzając im przyjazne warunki do twórczej zabawy.Oryginalna forma warsztatów (bezpośrednie tworzenie dużych przestrzennych form plastycznych przez uczestników) alternatywna dla oferty zajęć plastycznych już istniejących na terenie gminy. Formuła zajęć pozostawia dzieciom wiele swobody w interpretacji tematu wyzwalając u nich twórczą ekspresję, pozwala na rozwijanie wyobraźni i kreowania własnej wizji poznanej historii. Przewidziany jest również aktywny udział w warsztatach, rodziców i opiekunów dzieci na zasadach dobrowolności.
Na przeprowadzenie zajęć zaadoptowana zostanie sala o pow. ok. 50 m kw., doskonale nasłoneczniona i z bezpośrednim dostępem do sanitariatów. Warsztaty odbywać się będą dwa razy w tygodniu (w godzinach popołudniowych co znacznie ułatwi rodzicom pracującym doprowadzenie dzieci na spotkania) przez okres dwóch miesięcy (w sumie 16 spotkań). Każde warsztaty poprowadzi dwóch członków Stowarzyszenia Lokomotywa mających doświadczenie i zdobytą praktykę w przeprowadzaniu tego typu zajęć. Dodatkowo przy realizacji zadania pomagać będą wolontariusze (min. 1 osoba na zajęciach). Pojedyncze warsztaty będą trwały trzy godziny w grupach 10-cio osobowych co ze względu na ilość osób prowadzących zapewni dzieciom profesjonalną opiekę i pomoc. W pierwszej części dzieci poznają temat spotkania (podanie, legenda) opowiedziany przez prowadzących (ok.30 min.), następnie zostaną zapoznane z podstawami technik malarskich (nauka posługiwania się i właściwego doboru narzędzi), sztuką tworzenia kolorów z barw podstawowych, kompozycji obrazów na dużych przestrzeniach, zasadach proporcji, tonacji barw obrazu (ok. 30 min.). Po krótkiej przerwie regeneracyjnej (posiłek składający się z owoców, wody mineralnej, herbaty owocowej - ok. 15 min.) w drugiej części warsztatów młodzi artyści pod kierunkiem prowadzących będą tworzyć obrazy nawiązujące do przedstawionego na wstępie tematu spotkania (ok. 1godz. 45 min.). Wszystkie dzieci otrzymają fartuchy malarskie zabezpieczające ich przed zniszczeniem ubrań. Obrazy będą powstawać na kartonach formatu A – 0, zawieszonych na specjalnie przygotowanych drewnianych stelażach przy czym każde dziecko z pośród tematów zaproponowanych przez prowadzących wybierze swój własny. Ten sposób umieszczenia powierzchni malarskiej umożliwia dziecku swobodny wybór pozycji podczas pracy i w naturalny sposób zaspokaja potrzeby ruchowe dziecka. Ważnym elementem pracy w grupie jest skłanianie dzieci do wzajemnej inspiracji umożliwiając im niezakłócone komunikowanie się. W pierwszym etapie powstanie szkic pracy, jego rozmieszczenie i kompozycja. W drugim uczestnicy z wykorzystaniem zdobytej wiedzy stworzą swój obraz, który po zakończeniu zajęć stanie się ich własnością. Zakończeniem projektu będzie zbiorcza wystawa prac uczestników, która odbędzie się w sali Muzeum im. Wł. Orkana w Rabce-Zdrój, po zakończeniu której wszystkie materiały z przeprowadzonych warsztatów (zdjęcia uczestników, zdjęcia wykonanych prac itp.) zostaną umieszczone na stronie internetowej „Krainy Kolorów”.

Tematy warsztatów w lipcu: O zbójniku Rabcusiu; O młynarzu zwanym Rabek; Legenda o powstaniu starego kościółka w Rabce; Legenda o Maciejowej; Podanie o uśmiechu czyli jak powstał herb Rabki; O królu ze Starego Sącza; Legenda o Rabie; Legenda o Luboniu.

Tematy warsztatów w sierpniu: O dzielnym Lascyku i pańszczanej kiełbasie; Legenda o Lajkoniku; Legenda o smoku wawelskim; Legenda o hejnale z wieży mariackiej; Skąd wzięła się sól w kopalni w Wieliczce; Legenda o dzielnym Giewoncie; Jak czarownica nauczyła Jaśka roboty; O gazdach co ślimaka zjedli;

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek duży IAniołek duży IAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Sakiewka VSakiewka VSakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 9 cm Wysokość ok. 13 cm Długość ze sznurkiem ok. 49 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    35 zł
  • Naszyjnik "Karmelki"Naszyjnik "Karmelki"Naszyjnik dla dziewczynek ze nieregularnego kwarcu różowego oraz koralików vintage - Lampwork / szklane ozdobne. Obwód 46 cm. 
    50 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.