PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Wrzesień 2010 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Rabka-Zdrój

Rozmaitości

VIII poszukiwanie smakowitych rydzów zakończone

Poniedziałek, 27 września 2010 r.
Autor: Czesław Bajer

VIII poszukiwanie smakowitych rydzów zakończoneJak co roku od 8 lat spotykają się miłośnicy zbierania rekordowego rydza w rabczańskich lasach. Przez pierwsze 4 lata spotkania organizowane były przez Urząd Miasta Rabki-Zdrój wraz z Nadleśnictwem Lasów Państwowych w Nowym Targu, jednak inicjatorem, sercem towarzyskim oraz kucharzem-smakoszem rydzów do dnia dzisiejszego jest dr Marian Leszczyński naczelny kontroler rekordów grzybiarskich Towarzystwa Kontroli Rekordów Niecodziennych w Rabce-Zdroju.


Natomiast od 4 lat organizacją zajmuje się  rodzina Wiechów z Katowic wraz z członkami Towarzystwa Kontroli Rekordów Niecodziennych w Rabce-Zdroju i Nadleśnictwem Lasów Państwowych w Nowym Targu. W tym roku dużym wsparciem służył Miejski Ośrodek Kultury w Rabce-Zdroju.

Obecne VIII rabczańskie rydzobranie w sobotę 25 września 2010r. zgromadziło przy pięknej pogodzie 102 grzybiarzy nie tylko z Rabki-Zdroju, ale także przyjechali poszukiwacze rudzielca z Warszawy, Opola, Krakowa, Wrocławia, Nowego Targu, Łopusznej i Skomielnej Białej.

Grzybiarze przed wyjściem w teren zostali nakarmieni wspaniałym bigosem, kiełbaską, smalcem, winem grzanym i chlebem z nowotarskiej firmy Góralsko Strawa.

W cudownej jesiennej scenerii lasów gorczańskich w Olszówce, Ponicach i Rdzawce grzybiarze mieli co zbierać, bo również oprócz rydzów to prawdziwków i kozaków nie brakowało.

Zbiory przewyższyły oczekiwania, pogoda i sympatyczna atmosfera przy muzyce stworzyła biesiadę grzybową.

Prezes TKRN Eugeniusz Wiecha wraz z Nadleśniczym Lasów Państwowych w Nowym Targu  Romanem Latoń wręczyli certyfikat dr. Wiesławowi Plewa rekordziście z 2009 r.

Jury w składzie: dr. Marian Leszczyński, z-ca Nadleśniczego Lasów Państwowych w Nowym Targu Andrzej Głodkiewicz i Krzysztof Służałek dokonało pomiarów zaprezentowanych kapeluszy rydzów i przyznało:

I miejsce Stanisława Żarnowska z Rabki-Zdroju -kapelusz rydza o średnicy 23cm

II  miejsce Antoni Rapacz Radny Powiatowy z Rabki-Zdroju kapelusz rydza o średnicy 20 cm

III miejsce Elżbieta Szarawara z Rabki-Zdroju kapelusz rydza o średnicy 17,5 cm

IV miejsce Piotr Ciepły z  Krakowa kapelusz rydza o średnicy 17cm

V  miejsce podzielili  Monika Szylkiewicz z Krakowa i Mieczysław Jamróz z Rabki-Zdroju z kapeluszami rydzów o średnicy 16 cm

Zwycięzcy pierwszych  trzech miejsc otrzymali statuetki i dyplomy

Do 5 -tego miejsca każdy otrzymał nagrodę rzeczową ufundowaną przez Nadleśnictwo Nowy Targ.

Zwycięzcom  nagrody wręczali Eugeniusz Wiecha Prezes TKRN, Marian Leszczyński Naczelny Kontroler Rekordów Grzybiarskich TKRN oraz Roman Latoń Nadleśniczy Lasów Państwowych wraz z Andrzejem Głodkiewiczem Zastępcą Nadleśniczego Lasów Państwowych w Nowym Targu.

Wszyscy uczestnicy otrzymali imienny okolicznościowy dyplom uczestnictwa w VIII rabczańskim rydzobraniu oraz X jubileuszową księgę „Polskie Rekordy i Osobliwości”.

Statuetki ufundował sympatyk Rabki przedstawiciel LAND ROVER TEAM z Wrocławia Sławomir Pieprz.

Po wręczeniach wykonano wspólne zdjęcie i przystąpiono do spożywania smacznego obiadu, a następnie odbyła się wspólna biesiada grzybowa, czyli wielkie smażenie rabczańskich rydzów.

Wicestarosta Powiatu Nowotarskiego Maciej Jachymiak w swoim wystąpieniu pogratulował zbiorów oraz podziękował za uczestnictwo w szukaniu rekordowego rydza.

Pan dr Marian Leszczyński na dużej patelni smażył kapelusze rydzów na maśle, każdy miał szanse zjeść ich do syta. Były to prawdziwie gorące rydze z patelni.

Oprócz rydzów smażone były też pstrągi.

Rekord należący do dr Wiesława Plewy z Nowego Targu rydza o rozmiarach kapelusza 23,6 cm zdobyty w 2009 r. czeka na pobicia.

Do zobaczenia za rok!

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza" Obwód 47 cm. Materiały: Turkus (duże owale i kule), Stare szkło weneckie, Piryt, Hematyt, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
    175 zł
  • Naszyjnik "Kropla miodu"Naszyjnik "Kropla miodu"Naszyjnik z nieregularnych koralików  - Koral, oraz kilku koralików z bursztynu. Jako przekładki małe rureczki - Koral. Obwód 50 cm. 
    85 zł
  • Aniołek duży IIAniołek duży IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.