PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Listopad 2015 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Rabka-Zdrój

Wiadomości

„Karpaty pełne czarów”

Niedziela, 15 listopada 2015 r.
Autor: PTH NT

„Karpaty pełne czarów”Czy na Słonem w Rabce Zdroju straszy topielec? Jak odczyniać uroki i chronić się za pomocą czerwonej wstążeczki? Ale również, jakie zioła i napary stosowały w tradycyjnej medycynie nasze babki i prababki? Na te i szereg innych pytań starano się odpowiedzieć podczas kolejnego spotkania w ramach programu edukacyjno-naukowego pt. „Karpaty pełne czarów”, które odbyło się w Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce Zdroju. Wzorem poprzednich edycji, przed południem w „Akademii na malarstwa na szkle” odbyły się warsztaty kulturoznawcze z udziałem uczniów z Gimnazjum im. Świętej Rodziny. Prowadziła je Pani mgr Małgorzata Wierzbicka-Wójtowicz.


Przybyłej licznie młodzieży przybliżyła opowieści związane z płanetnikami, strzygami,  boginkami ale również wierzenia ludowe Górali Zagórzańskich. Tematyka spotkania okazała się niezwykle trafioną, o czym może świadczyć gorąca dyskusja i bardzo dużo pytań jakie młodzi ludzie zadawali prelegentce. Wiele z nich dotyczyło współczesnego postrzegania świata i wykorzystywania elementów mistycznych, tudzież postaci występujących w wierzeniach  ludowych przez autorów i producentów gier komputerowych, przedstawień teatralnych czy filmów.

Popołudniu z kolei w zabytkowym kościele św. Marii Magdaleny odbył się wernisaż niezwykłej wystawy fotograficznej autorstwa Zofii Kity z Limanowej, zatytułowanej „Mistyczny świat karpackich wierzeń”. Przybyłych  powitał Pan Wojciech Kusiak zastępca dyrektora Muzeum Władysława Orkana w Rabce Zdroju, po czym oddał głos Robertowi Kowalskiemu koordynatorowi projektu. Przybliżył on kulisy powstania wystawy, prace na planie zdjęciowym i towarzyszące im niezwykłe wydarzenia. Podkreślił również, iż prezentacja wystawy w tym wyjątkowym miejscu – świątyni, sprawia, że mistyka wierzeń ludowych, niejednokrotnie zakorzenionych jeszcze w czasach przedchrześcijańskich, „spotka” się mistyką i tajemnicą religii chrześcijańskiej. Ekspozycję będzie można oglądać do najbliższej środy w godzinach otwarcia muzeum.

Po wernisażu wszyscy goście przenieśli się do „Akademii malarstwa na szkle”, gdzie miała miejsce prezentacja projektu oraz wydanej w jego ramach publikacji naukowej pt. „Karpaty pełne czarów. O wierzeniach, medycynie i magii ludowej Karpat polskich”.  O zawartości publikacji opowiadał jej redaktor Robert Kowalski. Na kanwie książki wywiązała się ciekawa dyskusja, prowadzoną przez Panią mgr Małgorzatę Wierzbicką-Wójtowicz. W jej trakcie moderatora mówiła o wierzeniach ludowych, o odczynianiu uroków i niezwykłych sytuacjach jakich doświadczali w przeszłości, ale i dzisiaj mieszkańcy Rabki i okolicy. Wspomniała również o pojawiających się w przekazach mieszkańców Słonego informacjach nt. straszącego w okolicy topielca.  W tym wyjątkowym spotkaniu wziął udział m.in. Ryszard Klamerus radny powiatu nowotarskiego z małżonką.

Należy w tym miejscu wspomnieć, iż projekt edukacyjno-naukowy „Karpaty pełne czarów”, w ramach którego odbyło się spotkanie w rabczańskim muzeum, realizowany jest dzięki wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego oraz Powiatu Limanowskiego.  Korzystając z okazji serdecznie dziękujemy dyrekcji i pracownikom muzeum, w tym przede wszystkim p. Małgorzacie Wierzbickiej-Wójtowicz  oraz  Natali Klęsk za pomoc w organizacji tego wydarzenia.

Warsztaty, wernisaż i prezentacja książki w Rabce Zdroju nie zakończyła cyklu spotkań w ramach projektu. Już za niespełna tydzień tj. 20 listopada 2015 r. w Muzeum – Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej, ponownie będzie można spotkać się, aby snuć opowieści o czarach, medycynie i magii ludowej Karpat polskich. Już dziś serdecznie zapraszamy.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce VGrafika Folk w ramce VGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Portfel IIPortfel IIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Brązowy...
    35 zł
  • Torebka filcowa ITorebka filcowa ITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.