PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2017 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Rabka-Zdrój

Wiadomości

„Eksperyment Łańcuchowy”

Środa, 31 maja 2017 r.
Autor: Przemysław Pawluś

„Eksperyment Łańcuchowy”27 maja, w Krakowie przeprowadzono dość nietypowy eksperyment. 126 urządzeń działających z wykorzystaniem różnych praw i zjawisk fizycznych udało się połączyć w łańcuch i uruchomić w celu przetransportowanie metalowej kulki. To była bardzo widowiskowa lekcja fizyki. W kategorii „Szkoły podstawowe i przedszkola” przyznano 3 równorzędne nagrody główne. Jedną z nich otrzymali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 z Rabki-Zdrój za urządzenie „Góralska siła".


„Eksperyment Łańcuchowy” to ogólnopolski konkurs organizowany przez Uniwersytet Jagielloński, którego celem jest pokazanie, że fizyka to nie tylko skomplikowane wzory i definicje. Zadaniem uczestników było skonstruowanie urządzeń, które przy wykorzystaniu różnych praw fizyki, przetransportują metalową kulkę. Podczas wielkiego finału, który odbył się w Krakowie, wszystkie urządzenia zostały połączone w łańcuch, a konstruktorzy wyjaśniali skomplikowane zjawiska fizyczne wykorzystane do poruszenia metalowej kulki.

- Przekładnie, równie pochyłe, windy, tłoki, magnesy, mikroprocesory – trudno wyliczyć wszystkie pomysły na poruszenie kulki. Uczestnicy jubileuszowej edycji „Eksperymentu Łańcuchowego” wykazali się niezwykłą kreatywnością przy konstruowaniu urządzeń, ale największy podziw jury wzbudziła wiedza i pasja, z jaką wyjaśniali zastosowane prawa fizyki – mówi Daniel Dziob, koordynator projektu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. - Była to wyjątkowa lekcja, mówiąca o tym, że fizyka towarzyszy nam na co dzień i jest naprawdę ciekawa – dodaje Dziob.

W związku z rekordową liczbą drużyn organizatorzy zdecydowali się przyznać aż 17 wyróżnień i 16 nagród głównych w pięciu kategoriach. W kategorii „Szkoły podstawowe i przedszkola” najlepsi okazali się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 z Bytomia, którzy zbudowali maszynę „Wszystkie śmieci ze szkolnej piwnicy”, Szkoły Podstawowej nr 2 z Rabki-Zdrój (urządzenie „Góralska siła”) oraz Prywatnego Przedszkola „Dorotka” z Oddziałami Integracyjnymi z Krakowa (RoFiMax). W kategorii „Szkoły średnie i studenci” nagrodzono Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Tarnowie („MIG v.1”), Liceum Ogólnokształcące w Środzie Wielkopolskiej („Plac budowy”) oraz studentów krakowskiej AGH („Elelektroroller 3.1”). Najliczniejszą grupę stanowili gimnazjaliści, wśród których największą kreatywnością wykazali się uczniowie Zespołu Szkół Filomata z Gliwic („Krótka historia kulki”), Zespołu Szkół nr 1 w Wiśle („Generator efektu kulki”), Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Modlnicy („H2O”) oraz drużyna mieszana „Naukowy zawrót głowy” ze Stalowej Woli („Fizyka w świecie klocków lego”). W kategorii „rodzinnej” jury zachwyciło urządzenie „Farma Wiatrowa” wykonane przez drużynę z Raciborza, „Starwars kulka mocy” rodziny z Mysłowic oraz „Z widokiem na Kraków” rodziny z Rosji, mieszkającej obecnie w Krakowie. Nagrodę publiczności otrzymały: Szkoła Podstawowa nr 43 w Krakowie („Park Rozrywki”), Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu („ForSzpan”) oraz Gimnazjum w Libuszy („Park Rozrywki”). 

Organizatorzy:
Konkurs organizowany jest przez Koło Naukowe Biofizyki Molekularnej i Fizyki Medycznej oraz Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy z Wydziałem Edukacji Uniwersytetu w Lublanie. Patronat honorowy nad V edycją „Eksperymentu Łańcuchowego” objęli: Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska, Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa, Wojewoda Małopolski Józef Pilch, Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. med. Wojciech Nowak oraz Prezes Polskiego Towarzystwa Fizycznego prof. dr hab. Katarzyna Chałasińska-Macukow. Sponsorem strategicznym V edycji jest PKO Bank Polski.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek duży IVAniołek duży IVAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    16 zł
  • Bransoletk​a "Z pirytem"Bransoletk​a "Z pirytem"Bransoletka z fasetowanym pirytem, z perełkami rzecznymi, oraz z oliwek hematytowych. Obw. 20,5 cm.
    50 zł
  • Flakon szklany IIIFlakon szklany IIIFalkon szklany w postaci cylindra z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, średnica 15 cm.
    130 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.