PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Rabka-Zdrój

Zaproszenia

Karpaty pełne czarów

Piątek, 13 listopada 2015 r.
Autor: PTH NT

Karpaty pełne czarówPolskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce Zdroju serdecznie zapraszają na warsztaty kulturoznawcze, wernisaż wystawy fotograficznej oraz promocję książki w ramach programu edukacyjno-naukowego pn. Karpaty pełne czarów O wierzeniach, medycynie i magii ludowej Karpat polskich. 13 listopada 2015 r. (piątek) Muzeum im. Władysława Orkana, ul. Orkana 2 w Rabce Zdroju.


PROGRAM:
godz. 11.00     Warsztaty kulturoznawcze pt. „O płanetnikach, boginkach i czarownicach – demonologia ludowa u Górali Zagórzańskich” prowadzone przez mgr Małgorzatę Wierzbicką-Wójtowicz, Muzeum im. Wł. Orkana „Akademia Malarstwa na szkle” przy ul. Sądeckiej 6

godz. 16.00     Wernisaż wystawy pt. „Mistyczny świat karpackich wierzeń w fotografii Zofii Kity”, Kościół pw. św. Marii Magdaleny ul. Orkana 2

godz. 16.30     Promocja książki pt. „Karpaty pełne czarów. O wierzeniach, medycynie i magii ludowej Karpat polskich”, pod red. K. Ceklarz i R. Kowalskiego, Muzeum im. Wł. Orkana „Akademia Malarstwa na szkle” przy ul. Sądeckiej 6

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym
Województwa Małopolskiego oraz Powiatu Limanowskiego

* * *

W piątek 13 listopada 2015 r. w Muzeum Władysława Orkana  odbędzie się kolejne z  cyklu spotkanie w ramach  Programu  edukacyjno-naukowego pn. „Karpaty pełne czarów”.  Jest on realizowany przez Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu na terenie województwa małopolskiego, przy współpracy z instytucjami kultury: muzeami i bibliotekami.  Składa się na niego kilka działań m.in. prezentacje wydanej w połowie roku publikacji naukowej, cykl warsztatów kulturoznawczych dla młodzieży i dorosłych oraz wernisaże wystawy fotograficznej.  Wydana został także limitowana seria ośmiu widokówek - zdjęć autorstwa Pani Zofii Kity. Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Województwa Małopolskiego oraz Powiatu Limanowskiego.

Jednym z partnerów projektu jest Muzeum Władysława Orkana w Rabce Zdroju, gdzie o godz. 11.00  w „Akademii Malarstwa na szkle”  odbędą się warsztaty kulturoznawcze pt. „O płanetnikach, boginkach i czarownicach –  demonologia ludowa u Górali Zagórzańskich”, które prowadzi Pani mgr Małgorzata Wierzbicka-Wójtowicz. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję zapoznać się opowieściami ludowymi mieszkańców regionu i wierzeniami  zebranymi przez etnografów podczas ich wieloletnich badań terenowych.

Po południu o godz. 16.00 w kościółku przy ul. Orkana 6, odbędzie wernisaż wystawy pt. „Magiczny świat karpackich wierzeń w fotografii Zofii Kity”. Autorką jest absolwentką Uniwersytetu Rolniczego oraz Instytutu Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Od szeregu lat jej pasją jest fotografia artystyczna i portretowa. Swoje zainteresowania umiejętnie łączy z pracą zawodową w rodzinnej firmie, wykonując  reportaże ślubne i okolicznościowe oraz zdjęcia studyjne i reklamowe. Obok pracy zarobkowej wiele czasu i zaangażowania poświęca działalności społecznej na rzecz swojej „małej ojczyzny”. Jest wiceprezesem Stowarzyszenia Ziemia Limanowska „To Lubię”. 

Po jego zakończeniu ok. godz. 16.30 w „Akademii Malarstwa na szkle”  będzie miała miejsce prezentacja pracy zbiorowej pt. „Karpaty pełne czarów. O wierzeniach, medycynie i magii ludowej Karpat polskich” pod redakcją Katarzyny Ceklarz i Robert Kowalskiego. Publikacja ukazała się nakładem nowotarskiego oddziału PTH w ramach serii wydawniczej „Prace Komisji Kultury”. W spotkaniu wezmą udział redaktorzy tomu oraz autorzy, którzy przybliżą tematykę  publikacji.
 
Wszystkich serdecznie zapraszamy do rabczańskiego uzdrowiska na to wyjątkowe spotkanie.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisiorek "Ogródek 6"Wisiorek "Ogródek 6"Wisiorek z tkaniny, koralików metalowych. Obwód 52 cm. Wlk. Wisiorka 10/8 cm
    35 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Spinka góralska ISpinka góralska IMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    180 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.