PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Rabka-Zdrój

Zaproszenia

Karpaty pełne czarów

Piątek, 13 listopada 2015 r.
Autor: PTH NT

Karpaty pełne czarówPolskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce Zdroju serdecznie zapraszają na warsztaty kulturoznawcze, wernisaż wystawy fotograficznej oraz promocję książki w ramach programu edukacyjno-naukowego pn. Karpaty pełne czarów O wierzeniach, medycynie i magii ludowej Karpat polskich. 13 listopada 2015 r. (piątek) Muzeum im. Władysława Orkana, ul. Orkana 2 w Rabce Zdroju.


PROGRAM:
godz. 11.00     Warsztaty kulturoznawcze pt. „O płanetnikach, boginkach i czarownicach – demonologia ludowa u Górali Zagórzańskich” prowadzone przez mgr Małgorzatę Wierzbicką-Wójtowicz, Muzeum im. Wł. Orkana „Akademia Malarstwa na szkle” przy ul. Sądeckiej 6

godz. 16.00     Wernisaż wystawy pt. „Mistyczny świat karpackich wierzeń w fotografii Zofii Kity”, Kościół pw. św. Marii Magdaleny ul. Orkana 2

godz. 16.30     Promocja książki pt. „Karpaty pełne czarów. O wierzeniach, medycynie i magii ludowej Karpat polskich”, pod red. K. Ceklarz i R. Kowalskiego, Muzeum im. Wł. Orkana „Akademia Malarstwa na szkle” przy ul. Sądeckiej 6

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym
Województwa Małopolskiego oraz Powiatu Limanowskiego

* * *

W piątek 13 listopada 2015 r. w Muzeum Władysława Orkana  odbędzie się kolejne z  cyklu spotkanie w ramach  Programu  edukacyjno-naukowego pn. „Karpaty pełne czarów”.  Jest on realizowany przez Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu na terenie województwa małopolskiego, przy współpracy z instytucjami kultury: muzeami i bibliotekami.  Składa się na niego kilka działań m.in. prezentacje wydanej w połowie roku publikacji naukowej, cykl warsztatów kulturoznawczych dla młodzieży i dorosłych oraz wernisaże wystawy fotograficznej.  Wydana został także limitowana seria ośmiu widokówek - zdjęć autorstwa Pani Zofii Kity. Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Województwa Małopolskiego oraz Powiatu Limanowskiego.

Jednym z partnerów projektu jest Muzeum Władysława Orkana w Rabce Zdroju, gdzie o godz. 11.00  w „Akademii Malarstwa na szkle”  odbędą się warsztaty kulturoznawcze pt. „O płanetnikach, boginkach i czarownicach –  demonologia ludowa u Górali Zagórzańskich”, które prowadzi Pani mgr Małgorzata Wierzbicka-Wójtowicz. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję zapoznać się opowieściami ludowymi mieszkańców regionu i wierzeniami  zebranymi przez etnografów podczas ich wieloletnich badań terenowych.

Po południu o godz. 16.00 w kościółku przy ul. Orkana 6, odbędzie wernisaż wystawy pt. „Magiczny świat karpackich wierzeń w fotografii Zofii Kity”. Autorką jest absolwentką Uniwersytetu Rolniczego oraz Instytutu Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Od szeregu lat jej pasją jest fotografia artystyczna i portretowa. Swoje zainteresowania umiejętnie łączy z pracą zawodową w rodzinnej firmie, wykonując  reportaże ślubne i okolicznościowe oraz zdjęcia studyjne i reklamowe. Obok pracy zarobkowej wiele czasu i zaangażowania poświęca działalności społecznej na rzecz swojej „małej ojczyzny”. Jest wiceprezesem Stowarzyszenia Ziemia Limanowska „To Lubię”. 

Po jego zakończeniu ok. godz. 16.30 w „Akademii Malarstwa na szkle”  będzie miała miejsce prezentacja pracy zbiorowej pt. „Karpaty pełne czarów. O wierzeniach, medycynie i magii ludowej Karpat polskich” pod redakcją Katarzyny Ceklarz i Robert Kowalskiego. Publikacja ukazała się nakładem nowotarskiego oddziału PTH w ramach serii wydawniczej „Prace Komisji Kultury”. W spotkaniu wezmą udział redaktorzy tomu oraz autorzy, którzy przybliżą tematykę  publikacji.
 
Wszystkich serdecznie zapraszamy do rabczańskiego uzdrowiska na to wyjątkowe spotkanie.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletka PurpurosaBransoletka PurpurosaBransoletka Purpurosa Obw. - 19 cm. Materiały: Jadeit, Marmur (kula), Piryt, Onyks, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł
  • Torebka filcowa XTorebka filcowa XTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Obraz olejny Folk IVObraz olejny Folk IVObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.