PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Marzec 2015 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Ratułów

Kultura

Konkurs Recytatorski im. ks. prof. Józefa Tischnera

Piątek, 20 marca 2015 r.
Autor: Urząd Gminy w Czarnym Dunajcu

Konkurs Recytatorski im. ks. prof. Józefa TischneraPochodzący z Łopusznej śp. ks. prof. Józef Tischner, podhalański duchowny i filozof jest patronem wielu szkół w Polsce m.in. Zespołu Szkół w Ratułowie. To właśnie tam co roku odbywa się Ogólnopolski Konkurs Recytatorski im. ks. prof. Józefa Tischnera. Celem, już 6. edycji, która odbyła 19 marca jest kultywowanie pamięci ks. prof. Józefa Tischnera, docenienie ludzi, którzy mieli lub mają wpływ na postrzeganie świata przez dzieci i młodzież, kształtowanie poczucia wartości u dzieci i młodzieży, popularyzacja i promocja talentu dzieci i młodzieży, odkrycie i wspieranie talentów recytatorskich, dbałość o kulturę słowa, poszukiwanie nowatorskich interpretacji znanych utworów poetyckich.


W konkursie rywalizowano w trzech kategoriach wiekowych – 0 - III (Szkoły Podstawowe), IV – VI (Szkoły Podstawowe), I – III (Gimnazjum). Grupy podzielone zostały także na kategorie - gwarową i literacką. Wszystkich uczestników oceniała komisja konkursowa złożona ze specjalistów współpracujących z organizatorami. Oceniali wszystkich za dobór repertuaru do tematu konkursu oraz do wieku uczestnika, interpretację utworu, kulturę słowa (dykcja i emisja głosu) ogólny wyraz artystyczny.

Organizatorami VI Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego im. ks. prof. J. Tischnera były  Gminna Komisja Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii w Czarnym Dunajcu, Centrum Kultury i Promocji w Czarnym Dunajcu i Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu.

Patronat nad konkursami objęli Edward Siarka – poseł na sejm RP, Krzysztof Faber – starosta powiatu nowatorskiego, ks. Janusz Rzepa – proboszcz parafii NMP Królowej Polski w Miętustwie oraz Bank Spółdzielczy w Czarnym Dunajcu.
Wśród gości nie zabrakło brata śp. ks. prof. Józefa Tischnera – Kazimierza Tischnera, który wraz z wicestarostą nowotarskim Władysławem Tylką wręczył nagrody w konkursach towarzyszących czyli  VII Ogólnopolskim Konkursie Literackim i VII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym.

Wyniki VII Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego  im. Ks. prof. Józefa Tischnera w Ratułowie

Komisja konkursowa w składzie Anna Trebunia – Wyrostek – przewodnicząca, Jacek Klinowski i Stanisław Bukowski oceniła 121 prac malowanych na szkle pt. „Kwiaty polskie” w 3 kategoriach wiekowych: klasy 0 – III, klasy IV – VI i klasy I – III gimnazjum.

Klasy 0 – III:
1. Bartosz Ambroży - Społeczne Przedszkole Językowe im. ks. prof. Józefa Tischnera w 
Tarnowie
2. Andrzej Stękała - Szkoła Podstawowa nr 3 Ciche
3. Kacper Piszczek - ZSPiG im. ks. prof. Józefa Tischnera w Ratułowie
Wyróżnienia: Magdalena Urbaś Szkoła Podstawowa nr 3 w Cichem, Katarzyna Hosaniak Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Podszklu

Klasy IV – VI:
1. Natalia Kwak - ZSPiG im. ks. prof. Józefa Tischnera w Ratułowie
2. Lidia Moryc - Szkoła Podstawowa nr 153 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Krakowie
3. Nikola Udziel - Zespół Przyszpitalny im. ks. prof. Józefa Tischnera w Radziszowie
Wyróżnienia: Bartłomiej Gal Szkoła Podstawowa w Odrowążu, Natalia Rafacz Zespół Szkół Podstawowej i Gimnazjum im. Bohaterów Westerplatte w Cichem

Specjalna nagroda Dyrektora Centrum Kultury i Promocji w Czarnym Dunajcu:
Justyna Maryniarczyk - ZSPiG Ratułów

Klasy I – III gimnazjum:
1. Jan Mrożek - Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu
2. Justyna Zachwieja - Publiczne Gimnazjum im. ks. prof. Józefa Tischnera w Szczawnicy
3. Sylwia Szczęsnowska - Gimnazjum im. ks. prof. Józefa Tischnera Mszana Górna
Wyróżnienia: Iwona Magdziak Gimnazjum w Załucznem, Aleksandra Kwapniewska ZSPiG w Ratułowie

Nagroda specjalna ufundowana przez Stanisława Bukowskiego:
Justyna Wiercioch - Publiczne Gimnazjum im. ks. prof. Józefa Tischnera w Szczawnicy N

Nagroda specjalna jury:
Rafał Styruła – Katolickie Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi SPSK im. Jana Pawła II w Czerwiennem

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce IIGrafika Folk w ramce IIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Obraz olejny Folk IObraz olejny Folk IObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    350 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.