PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Wrzesień 2023 123456789101112131415161718192021222324252627282930  

Rogoźnik

Kultura

Narodowe Czytanie w Rogoźniku

Poniedziałek, 11 września 2023 r.
Autor: Gminna Biblioteka Publiczna w Waksmundzie

Narodowe Czytanie w RogoźnikuGminna Biblioteka Publiczna w Waksmundzie po raz kolejny wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. W tym roku przenieśliśmy się w świat powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Była to już 12. edycja wydarzenia. W sobotę 9 września spotkaliśmy się na wspólnym czytaniu „Nad Niemnem” w Rogoźniku – w altanie obok stadionu sportowego. Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo. – Nasza filia biblioteki w Rogoźniku obchodzi w tym roku 50-lecie. Poprzez zorganizowanie czytania w tej miejscowości chciałyśmy uczcić jubileusz. Dzięki uprzejmości pana sołtysa Kazimierza Zubka mogliśmy właśnie tutaj spotkać się na Narodowym Czytaniu – mówiła Iwona Faltyn, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie.


- Zgromadziliśmy się tutaj, aby wspólnie odkrywać dzieło literatury polskiej Elizy Orzeszkowej. Jest to niezwykła powieść, przenosząca nas w czasy historyczne. Jest źródłem nie tylko piękna języka, ale również mądrości i refleksji. Razem przenosimy się do świata „Nad Niemnem”, do jego malowniczych krajobrazów i skomplikowanych losów bohaterów - zaznaczyła dyrektor Gminnej Biblioteki.

Narodowe Czytanie, jest akcją propagującą znajomość literatury narodowej, której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie. Została zapoczątkowana w 2012 roku i objęta jest honorowym patronatem pary prezydenckiej. Eliza Orzeszkowa to jedna z najwybitniejszych polskich powieściopisarek w okresie pozytywizmu. 

Podczas spotkania w altanie fragmenty powieści odczytali: Kazimierz Zubek – sołtys Rogoźnika, Danuta Hajnos – przedstawicielka Rady Sołeckiej, Monika Pacyga – dyrektor Szkoły Podstawowej w Rogoźniku, Robert Barczak – katecheta i bibliotekarz Szkoły Podstawowej  w Rogoźniku,  Julia Dąbek – przedstawicielka Związku Harcerstwa, Dominika Staszel – reprezentująca czytelników dorosłych, Józefa Kuchta – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łopusznej, Wiesław Parzygnat – zastępca wójta Gminy Nowy Targ, Ewa i Krzysztof Kokotowie oraz Danuta Buła – bibliotekarz z filii w Rogoźniku. Swoją obecnością zaszczycili również Stanisław Buła – Przewodniczący Rady Gminy Nowy Targ, ks. Andrzej Bukalski – proboszcz parafii w Rogoźniku, Adam Pałka – prezes Ochotniczej Straży Pożarnej.

Spotkanie uświetniła występem artystka Sylwia Basta. Zaśpiewała pieśni biesiadne, a do wspólnego śpiewu włączyła się też publiczność. 

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w zorganizowaniu 12. edycji Narodowego Czytania w Rogoźniku.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Flakon szklany IIIFlakon szklany IIIFalkon szklany w postaci cylindra z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, średnica 15 cm.
    130 zł
  • Grafika Folk w ramce IIGrafika Folk w ramce IIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.