PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Czerwiec 2010 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Rozmaitości

Szlakami sądeckiej Armii Krajowej

Środa, 16 czerwca 2010 r.
Autor: Dawid Golik

fot. Dawid GolikW dniach 11–13 czerwca 2010 r. odbyła się druga edycja Rajdu Szlakami Żołnierzy 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK, zorganizowana wspólnie przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie i Towarzystwo Miłośników Piwnicznej. Pomimo tego, że teren Beskidu Sądeckiego doświadczony został w maju br. przez powódź, a na trasie panował nieznośny upał, rajd zdołał zgromadzić kilkudziesięciu uczestników z terenu całej Małopolski.


Pierwszym etapem, który musieli pokonać rajdowicze w piątek 11 czerwca, była ponad dwudziestokilometrowa trasa ze Szczawnicy do Piwnicznej, podczas której należało wykazać się wiedzą z zakresu pierwszej pomocy, znajomością topografii, alfabetu Morse’a oraz wiadomościami na temat historii takich miejsc jak Przechyba, Radziejowa czy też Sucha Dolina nad Piwniczną. Jak się jednak okazało najtrudniejszymi zadaniami było odnalezienie się w nieznanym dotąd terenie, trzymanie się właściwych szlaków, co umożliwiało dotarcie na punkty kontrolne dozorowane przez harcerzy z 5. Krakowskiej Drużyny Wędrowników ZHR „Orkan”. Przejście całej trasy zajęło grupom niemal dziesięć godzin i dopiero o zmroku ostatni uczestnicy rajdu dotarli do bazy w Stanicy Harcerskiej ZHP w Kosarzyskach.

Drugi dzień obfitował w jeszcze więcej atrakcji, zarówno na samej trasie, jak i po zejściu z niej i powrocie do Stanicy. W sobotę uczestnicy dotrzeć mieli z centrum Piwnicznej do schroniska turystycznego na Hali Łabowskiej, a stamtąd doliną Łomnicy przejść do bazy w Kosarzyskach. Po drodze poznawali m.in. historię ks. Władysława Gurgacza oraz Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców. Wieczorem natomiast odbyło się spotkanie z panią Marią Zubek „Tatarzyną”, żoną mjr. Juliana Zubka „Tatara”, legendarnego kuriera oraz dowódcy partyzanckiego 9. kompanii III batalionu 1. psp AK.

Pani Maria Zubek przez ponad dwie godziny opowiadała o swoich doświadczeniach z okresu II wojny światowej, wspominała akcje partyzanckie i obławy niemieckie, mówiła też o trudnych relacjach akowców z oddziałami sowieckimi na przełomie 1944 i 1945 r. Odpowiadała również na pytania m.in. o udział kobiet w podziemiu niepodległościowym, o wzajemne stosunki ze Słowakami i ludnością łemkowską oraz o kulisy ucieczki rodziny Zubków na Zachód w 1946 r. Już po zakończeniu spotkania, przy ognisku i kiełbasce do późnych godzin nocnych brzmiały partyzanckie piosenki, przeplatane pieśniami Legionów Piłsudskiego oraz utworami zespołu „Lao Che” z albumu o Powstaniu Warszawskim.

Zakończony w niedzielę 13 czerwca 2010 r. rajd wygrał patrol „Przyjaciel” z IV LO w Olkuszu. Drugie miejsce zajęli gimnazjaliści z Zespołu Szkół w Rudawie, których patronem był „Borowy”, natomiast trzecie miejsce przypadło patrolowi „Lampart” również z IV LO w Olkuszu. Już po oficjalnym zakończeniu i podsumowaniu rajdu uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia Muzeum „Towarzystwa Miłośników Piwnicznej”, a następnie zwartą grupą udali się na osiedle Piwowarówka. Tam, w kaplicy św. Antoniego (położonej na samej granicy polsko-słowackiej), miała miejsce tradycyjna msza odpustowa odprawiona również w intencji żołnierzy i współpracowników Armii Krajowej oraz kurierów beskidzkich.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik z drobnych Korali rekonstruowanych oraz z przekładek - drobniutkich koralików szklanych. Obwód 49,5 cm. Średnica koralików z korala 0,7 i 0,5 cm. Zapięcie...
    65 zł
  • Baciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiBaciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna...
    25 zł
  • Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki" Naszyjnik obwód 47 cm. , Bransoletka obwód 17,5 cm. Materiały: Turkus, Jadeit, Metal, elementy posrebrzane. Biżuteria zaprojektowana...
    145 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.