PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Październik 2012 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Rozmaitości

Szlakiem "Orlich Gniazd"

Czwartek, 11 października 2012 r.
Autor: Hubal

fot. Archiwum OrganizatorówPomiędzy Krakowem, a Częstochową na łagodnych wzgórzach wyrastają dostojne „Orle Gniazda” – kilkanaście zamczysk świadczących o dawnej potędze Rzeczypospolitej. Większość warowni na tym terenie została wybudowana z polecenia króla Kazimierza Wielkiego w celu ochrony Krakowa na wypadek najazdów wrogich wojsk Jana Luksemburskiego od strony Górnego Śląska. „ Orlimi Gniazdami” zamki na Jurze nazwał podobno po raz pierwszy powstaniec listopadowy, poeta i krajoznawca, Wiktor Zieliński. Właśnie tym szlakiem 29 września ruszyła blisko 50. osobowa grupa „Porozumienia Orła Białego”.


Jest piękna wczesnojesienna aura. Punktualnie o 8.00 zdyscyplinowana grupa „Porozumienia Orła Białego” wyrusza komfortowym autokarem na zamki „Orlich Gniazd”. Dosiadają się kolejne osoby w Poroninie, Nowym Targu, Suchej Beskidzkiej, Wadowicach i Wygiełzowie. Jest jak zwykle komplet.

Pierwszym punktem programu jest biskupi zamek w Lipowcu. Wąskimi schodami docieramy na wieżę, skąd roztacza się przepiękny widok na dolinę Wisły, stawy zatorskie. Hen, daleko majaczy Babia Góra. Zwiedzamy częściowo odrestaurowane cele więzienne nieposłusznych duchownych – zamek służył przez wiele lat jako więzienie dla księży. Brak miejsca by pisać o tym szerzej. 

Z zamkiem jest oczywiście związanych kilka legend. Najważniejsza podaje, iż często około północy zrywa się mocny wiatr i na przedzamczu pojawia się cień czarnej karety, ciągnionej przez 6 pary czarnych koni z której wychodzi biskup w purpurze i wkracza na dziedziniec. Za nim strażnicy wloką skazańca, kat podnosi miecz i wtedy uderza piorun, zapada się ziemia a zjawy znikają. Naoczni świadkowie twierdzą, że nawet w ciepłą noc powietrze robi się lodowate.

Kierujemy się na Ogrodzieniec – główny punkt programu. Ruiny zamku w Ogrodzieńcu wznoszą się na krawędzi najwyższego szczytu Jury , Góry Janowskiego, osiągającej 515,5 m n.p.m.

Pomimo zniszczeń zamek w Ogrodzieńcu robi wielkie wrażenie. Biel murów kontrastuje z błękitem nieba, zaś na najwyższej wieży powiewa ogromna biało czerwona flaga. Zwiedzamy salę tortur –  uczestnicy zastanawiają się, czy obecnie nie byłoby warto części  przyrządów dedykować niektórym politykom lekceważącym społeczeństwo polskie.… Może klatka hańby, a może fotel z nabitymi gwoźdźmi?

Rabsztyn osiągamy tuż po 18.00. Brama zamczyska zamknięta, wówczas Przewodniczący ujawnia tajne wejście – tylko dla odważnych, można spaść  ze sporej wysokości. Pięciu śmiałków zdobywa najwyższą wieżę i bezpiecznie wraca do autokaru.

Pyszny obiad w Myślachowicach oraz powrót w niezapomnianej atmosferze pieśni ułańskich i legionowych kończy tę bardzo udaną wyprawę. Kolejna w maju – kierunek : Lwów – Żółkiew. Już  od razu,  decyduje się ponad dwadzieścia osób.

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Portki”„Portki”Płyta DVD zawiera spektakl „Portki” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 47 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IIISłownik biograficzny "Podhalanie" tom IIILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - łącznie ponad 350 osób znalazło się w najnowszym słowniku biograficznym "Podhalanie". Słownik...
    90 zł
  • Torebka filcowa ITorebka filcowa ITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.