PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Styczeń 2024 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Rozmaitości

Artykuł sponsorowany

5 powodów, dla których warto kupić samochód elektryczny

Środa, 24 stycznia 2024 r.
Autor: Maciej Stasiński

5 powodów, dla których warto kupić samochód elektrycznySamochody napędzane silnikami elektrycznymi zyskują coraz większe zainteresowanie. Jest to związane przede wszystkim z tym, że są one bardziej ekonomiczne w porównaniu do pojazdów spalinowych. Mimo że kojarzą się one głównie z autami miejskimi, to świetnie sprawdzą się także podczas dłuższych podróży. Przekonaj się, dlaczego warto wziąć pod uwagę zakup elektryka.


1.    Korzystny wpływ na środowisko naturalne

Podczas jazdy samochodem elektrycznym do atmosfery nie są emitowane szkodliwe zanieczyszczenia, tak jak ma to miejsce w przypadku aut z silnikami spalinowymi. Smog to ogromny problem dotyczący nie tylko dużych miast, dlatego poprawa jakości powietrza ma kluczowe znaczenie dla zdrowia. Najlepszym rozwiązaniem jest zasilanie baterii auta elektrycznego prądem wyprodukowanym z odnawialnych źródeł energii, takich jak np. promieniowanie słoneczne. Ładowarki mogą być połączone z panelami fotowoltaicznymi, dzięki czemu takie pojazdy będą jeszcze bardziej ekologiczne.

2.    Coraz lepsze osiągi elektryków

Jeszcze do niedawna samochody elektryczne były uważane za najlepszy wybór jedynie do jazdy po mieście ze względu na swój niewielki zasięg. Obecnie jednak producenci aut prześcigają się we wprowadzaniu na rynek modeli, które mogą przejechać bez problemu nawet kilkaset kilometrów. Jaki jest zasięg samochodów elektrycznych? Poniżej znajdziesz zestawienie kilku przykładowych aut wraz z opisem, jaki dystans są w stanie pokonać na jednym ładowaniu.

  • Mercedes EQS – ok. 735 km,

  • Tesla Model S – ok. 630 km,

  • Tesla Model 3 – ok. 580 km,

  • Hyundai Kona – ok. 480 km,

  • BMW iX3 – ok. 460 km,

  • Kia e-Niro – ok. 455 km,

  • Volvo XC40 – ok. 430 km,

  • Skoda Enyaq – ok. 380 km,

  • Renault Megane E-Tech – ok. 350 km.

Jak widzisz, auta elektryczne mogą bez problemu pokonywać długie dystanse. Dodatkowo ich osiągi są naprawdę imponujące. Niektóre z elektryków mogą śmiało konkurować pod względem przyspieszenia czy maksymalnej prędkości z modelami typowo sportowymi napędzanymi silnikami spalinowymi.

3.    Niższe koszty eksploatacji

Dla wielu użytkowników elektryków istotne znaczenie ma to, że są one tańsze w eksploatacji. Przede wszystkim naładowanie baterii w takich samochodach jest mniej kosztowne w porównaniu z wydatkami na tankowanie aut spalinowych. Jest to bardziej ekonomiczne rozwiązanie nawet z uwzględnieniem rosnących cen energii elektrycznej.

Koszty utrzymania auta elektrycznego są niższe także ze względu na to, że nie wymaga ono wymiany oleju silnikowego, a zużycie klocków i tarcz hamulcowych jest najczęściej dużo niższe w porównaniu z autami spalinowymi. W takich pojazdach nie stosuje się elementów, które można znaleźć np. w samochodach z wysokoprężnymi jednostkami napędowymi. Przekłada się to na niższą awaryjność, a więc także mniejsze wydatki na wizyty u mechanika.

4.    Nieustannie rozwijająca się infrastruktura

Osoby, które jeszcze nigdy nie były właścicielami takich aut, często zastanawiają się, gdzie naładować samochód elektryczny? Przede wszystkim można to zrobić we własnym domu, korzystając z gniazdka o napięciu 230 V. Takie ładowanie jest jednak czasochłonne i dość niewygodne. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zakup domowej stacji ładowania, czyli tzw. wallboxa. Umożliwia on naładowanie baterii auta elektrycznego w krótkim czasie. Urządzenie to można zamontować na ścianie np. w garażu lub na specjalnym słupku.

Możesz także skorzystać z ogólnodostępnych stacji ładowania AC lub DC. Pierwsze z nich wykorzystują prąd przemienny, dlatego proces ładowania zajmuje więcej czasu. Takie ładowarki świetnie sprawdzą się natomiast do podładowania baterii. Znajdziesz je m.in. przy hotelach, restauracjach, w centrach handlowych czy na parkingach.

W takich miejscach, jak stacje benzynowe czy MOP-y na autostradach i drogach ekspresowych coraz częściej można znaleźć stacje ładowania DC. Wykorzystują one prąd stały o dużej mocy, dzięki czemu napełnienie baterii trwa najkrócej. Pod koniec listopada 2023 roku w Polsce działało 5829 punktów ładowania pojazdów elektrycznych. 25% z nich stanowiły stacje DC, a 75% wykorzystujące prąd przemienny (AC). Ładowarki można znaleźć nie tylko w dużych miastach, ale również w mniejszych miejscowościach, co zdecydowanie ułatwia podróżowanie elektrykiem.

5.    Benefity dla właścicieli elektryków

Osoby, które kupiły auto elektryczne (lub wzięły je w leasing) mogą skorzystać z dofinansowania w ramach programu „Mój Elektryk”. Wysokość dopłaty zależy od rodzaju podmiotu składającego wniosek. W przypadku osób fizycznych można otrzymać dopłatę w wysokości 18 750 zł lub 27 000 zł dla osób z Kartą Dużej Rodziny. Użytkownicy pojazdów elektrycznych w wielu miastach mogą korzystać z buspasów, a także parkować za darmo. Wszystkie takie przywileje mają zwiększyć udział elektryków w całym rynku motoryzacyjnym Polski.

Zakup samochodu napędzanego silnikiem na prąd to korzystne rozwiązanie, które ma wiele zalet. Przede wszystkim dostępność tego rodzaju pojazdów jest coraz większa, także na rynku aut używanych. Są one w stanie przejechać spore dystanse, dlatego świetnie nadają się do jazdy po mieście i w dłuższe podróże. Dodatkowym argumentem przemawiającym na korzyść elektryków jest coraz lepiej funkcjonująca infrastruktura stacji ładowania.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Zbójnickie czakoZbójnickie czakoZbójnickie czako wykonane z sukna w kolorze brązowym z sztywną wkładką skórzaną. Czako posiada orle pióro z zdobioną metalową okuwką z mosiądzu. Z guzem zdobionym rozetą...
    950 zł
  • Torebka filcowa XIIITorebka filcowa XIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza" Obwód 47 cm. Materiały: Turkus (duże owale i kule), Stare szkło weneckie, Piryt, Hematyt, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
    175 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.