PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2024 12345678910111213141516171819202122232425262728293031  

Rozmaitości

Artykuł sponsorowany

Bezpieczna jazda autostradą - na co uważać?

Wtorek, 7 maja 2024 r.
Autor: Maciej Stasiński

Bezpieczna jazda autostradą - na co uważać?Jazda autostradą jest o wiele wygodniejsza, szybsza i bardziej komfortowa niż jazda lokalnymi drogami. Aby była także bezpieczna, trzeba jednak zachowywać się odpowiednio i przestrzegać zasad. Niestety nadal nie wszyscy kierowcy o tym pamiętają, a od odpowiedzialności każdego z kierowców zależy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu.


Bezpieczna jazda autostradą 

Bezpieczeństwo na autostradzie wymaga uważności, dyscypliny i empatii wobec innych użytkowników drogi. Zachowanie odpowiedniej odległości od poprzedzającego pojazdu, dostosowanie prędkości do obowiązujących regulacji, a także pogody, własnego samopoczucie, poziomu koncentracji i sprawności pojazdu — to podstawy, od których zależy nie tylko twoje bezpieczeństwo. Respektowanie zasad obowiązujących na trasie jest kluczowe dla wygody wszystkich uczestników ruchu. Niestety nadal zdarzają się osoby, które potrafią jechać przez kilkanaście kilometrów lewym pasem służącym przecież wyłącznie do wyprzedzania innych uczestników ruchu drogowego.

Jadąc autostradą, warto więc pamiętać, aby:

 • przestrzegać ograniczeń prędkości, bo nadmierna prędkość to jedna z głównych przyczyn wypadków.

 • utrzymywać bezpieczny odstęp od pojazdu przed tobą — chodzi o to, abyś miał czas i przestrzeń zareagować w razie jakiegoś nagłego manewru.

 • obserwować lusterka i cały czas mieć świadomość otoczenia.

 • przestrzegać sygnałów drogowych i respektować znaki.

 • unikać nagłych manewrów, które przy dużej prędkości na autostradzie mogą być niebezpieczne dla ciebie i innych kierowców.

 • odpowiednio dostosowywać styl jazdy do warunków pogodowych — jeśli pada, to nawet na autostradzie warto zwolnić.

 • właściwie zachować się w razie awarii — najlepiej zjechać na pobocze (pas awaryjny) i umieścić trójkąt ostrzegawczy. 

Od wyprzedzania jest lewy pas

Ta zasada obowiązuje nie tylko na autostradach, ale niestety wiele osób nadal traktuje lewy i prawy pas tak samo. Warto zaś pamiętać, że w Polsce obowiązuje ruch prawostronny, co oznacza, że trzymać należy się prawego pasa, szczególnie jeśli poruszasz się z mniejszą prędkością niż dozwolona na danej trasie. Blokowanie lewego pasa i uniemożliwienie poprawnego wykonania manewru wyprzedzania to niewłaściwe i niebezpieczne dla ciebie oraz pozostałych kierowców zachowanie. Podróżujemy prawym pasem, lewym wyprzedzamy. 

Osobną kategorię na autostradzie stanowi jeszcze tzw. pas awaryjny. Natomiast nie jest to miejsce, na którym po prostu można się zatrzymać. Na autostradzie obowiązuje zakaz zatrzymywania się. Na pasie awaryjnym w razie wypadku poruszają się pojazdy ratownicze, jest to miejsce na tzw. korytarz życia. Pas ten służy także dla służb, które pomagają ściągnąć samochód z autostrady w razie awarii. Zatrzymać się na nim możesz, tylko jeśli zepsuje ci się auto lub zaistnieje sytuacja zagrożenia, a nie kiedy planujesz sobie zrobić przerwę od jazdy.

Jak znaleźć się na drogach szybkiego ruchu?

Autostrady pozwalają na znacznie szybsze i łatwiejsze pokonywanie dłuższych tras. Warto z nich korzystać. Wielu kierowców wybiera nawet te z nich, które wymagają uiszczenia dodatkowej opłaty. Wygoda podróży i bezpieczeństwo to dwa podstawowe atuty autostrady. Nie wszyscy kierowcy dokładnie znajdą rozłożenia autostrad w Polsce, bez problemu można jednak skorzystać z portali prezentujących mapę autostrad w kraju. Warto także sprawdzić, czy w ustawieniach nawigacji, z której korzystasz, masz włączone wyszukiwanie tras z autostradami. To także bardzo przydatne podczas podróży nie tylko krajowych, lecz także zagranicznych.

Zobacz w naszym sklepie:
 • Bańka choinkowa IIBańka choinkowa IIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
  16 zł
 • Grafika Folk w ramce IXGrafika Folk w ramce IXGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
  55 zł
 • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IIISłownik biograficzny "Podhalanie" tom IIILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - łącznie ponad 350 osób znalazło się w najnowszym słowniku biograficznym "Podhalanie". Słownik...
  90 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.