PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Salgótarián

Kultura

Jazz w węgierskim słońcu

Czwartek, 23 maja 2013 r.
Autor: AKS

fot. Archiwum Zespołu Highlanders GroupDziewiętnasta edycja Nemzetkozi Dixieland Fesztival w Salgótarián wypadła w dniach 17-18-19 maja. Festiwal jest dixielandowy raczej z nazwy, bowiem grane są na nim przeróżne odmiany muzyki. Tradycja zobowiązuje i bratankowie nie dają się namówić na jakąkolwiek modyfikację nazwy, zwłaszcza że w przyszłym roku przypada okrągła rocznica i szykuje się wielka gala, o czym organizatorzy już wspominali w tym roku i na następny zapraszali. Nasz kraj, a zarazem Zakopane w Salgótarián reprezentowała formacja Highlanders Group.


Koncertowanie przypadło na wyjątkowo gorący weekend i muzycy musieli grać w pełnym słońcu. To w zasadzie jedyna niedogodność, bo cała reszta łącznie z nagłośnieniem i organizacją była bez zarzutu. W tej rozgrzanej, piknikowej scenerii , na rozstawionej w centrum miasta estradzie, w ramach United Europe Jazz Festival (szczęśliwie także Biuro Promocji Zakopanego wróciło do kontynuacji projektu Teofila Lisieckiego z JBBO po kilku latach przerwy) odbywała się Visegradi Gala, podczas której koncertowali muzycy z Czech – Down Beat Dixieland Band, Słowacji – Pacora Trio, Węgier – Miskolc Dixieland Bend i Polski - Highlanders Group, którą tworzą zakopiańscy i podhalańscy muzycy: Szymon Bobrowski – trąbka, Maciej Cisło –gitara, Michał Dzioboń –perkusja, Marcin Chryczyk-gitara basowa, Wojciech Zwierniak – saksofon.

Młodzi muzycy, absolwenci i studenci Wydziału Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej w Katowicach grający głównie standardy jazzowe, fusion z elementami muzyki góralskiej i world music, zaprezentowali tym razem oprócz „klasyki” większość własnych utworów, m. in.:

„Piyrso godzina” – aranż. M.Cisło

„Halny niepokój” – komp. Sz.Bobrowski,M.Chryczyk

„Scandynawia” –komp. M.Chryczyk

„Pani jeziora” – komp. M.Cisło.

Był więc konieczny w tej muzyce feeling, radość z możliwości wspólnego przyjacielskiego grania. Nastrój i technika, emocje i solidna improwizacja. Jednym słowem – było to granie z duszą i energią. Opuszczając gościnne Węgry muzycy musieli przyznać, że jazz w Salgótarian smakował jak gorący pörlkölt z oscypkiem popijany chłodnym Egri. Wrócą tu z pewnością!

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...
    30 zł
  • Sakiewka VSakiewka VSakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 9 cm Wysokość ok. 13 cm Długość ze sznurkiem ok. 49 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    35 zł
  • Grafika Folk w ramce IGrafika Folk w ramce IGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.