PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Słowacja

Wiadomości

Betlejemskie Światło Pokoju

Niedziela, 12 grudnia 2010 r.
Autor: Maciej Stasiński

Betlejemskie Światło PokojuSłowaccy Skauci przekazali polskim harcerzom Betlejemskie Światło Pokoju. Uroczystość odbyła się w kościele w Starym Smokowcu. Po Światełko przybyło ponad 600 harcerzy z całej Polski. Akcja Betlejemskiego Światła Pokoju została zorganizowana po raz pierwszy w roku 1986 przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF) w Linzu, jako część wielkiej bożonarodzeniowej akcji charytatywnej na rzecz dzieci niepełnosprawnych i osób potrzebujących. Akcja ta nosiła nazwę „Licht ins Dunkel” („Światło w ciemności”) i miała na celu podziękowanie za pomoc i dary dla ludzi chorych i samotnych.


W 1987 r. patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Rozwozili oni płomień z Betlejem po całej Austrii – do kościołów, szpitali, sierocińców i rodzin, aby podczas Świąt Bożego Narodzenia przypominał wszystkim o idei pokoju i braterstwa, o nadziei i miłości, jakie przynosi Nowonarodzony. I tak jest do dziś.
Co roku przed Bożym Narodzeniem dziewczynka lub chłopiec z Górnej Austrii, wybrany przez ORF-Linz spośród dzieci, które odznaczyły się w działalności charytatywnej, odbiera Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie na pokładzie samolotu austriackich linii lotniczych przywożone jest ono do Wiednia. Ze względu na napięte stosunki izraelsko-palestyńskie zdarzało się, że nikt z Austrii nie mógł odebrać Światła w Betlejem. Wtedy dzieci izraelskie wspierane przez młodych Palestyńczyków przewoziły płomień pokoju do Tel Awiwu lub bezpośrednio do Austrii.
11 grudnia 2010 roku w rzymskokatolickim kościele św. Jana Bosko w Wiedniu przedstawiciele organizacji skautowych i harcerskich z różnych krajów Europy po raz 24 będą uczestniczyli w uroczystości przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju. Również oficjalna delegacja Związku Harcerstwa Polskiego weźmie udział w ceremonii przekazania płomienia zapalonego w grocie narodzenia Jezusa Chrystusa w Betlejem. 12 grudnia 2010 na terenie Słowacji od naszych braci skautów oficjalnie przyjmiemy Betlejemski Światło Pokoju, by następnie powędrować z nim w sztafecie przez całą naszą Ojczyznę od Tatr po Bałtyk, od Odry po Bug.
Betlejemski ogień wędruje najpierw tradycyjnie do harcerskiego ośrodka „Głodówka”, gdzie w polowej kapliczce Betlejemskiego Światła Pokoju odprawiana jest Msza Święta z udziałem Naczelnych władz i miejscowych górali. Następnie ogień wędruje do Krakowa, gdzie po Mszy w Kościele Mariackim przekazywany jest harcerskim delegacjom z różnych miast
i mieszkańcom podwawelskiego grodu.
Kolejne etapy wędrówki Światła to klasztor Jasnogórski w Częstochowie, Warszawa, gdzie już tradycyjnie delegacja harcerek i harcerzy z całej Polski dzieli się nim podczas wigilijnego spotkania z Metropolitą Warszawy, a w następnych dniach z Prezydentem RP, Premierem, Marszałkami Sejmu i Senatu, następnie trafia do urzędów, szpitali, kościołów…
Z Warszawy odbierają je delegacje z północnej części kraju, a następnie przekazują Betlejemskie Światło Pokoju dalej – skautom i innym mieszkańcom Ukrainy, Białorusi, Litwy i Rosji. Pokonując wiele granic, Światło dociera do różnych zakątków Europy, a nawet za krąg polarny.
Betlejemskie Światło Pokoju wraz z aktami służby drugiemu człowiekowi jest zwiastunem powszechnego pokoju i wzajemnego porozumienia wszystkich ludzi, którym zależy na tworzeniu świata pełnego miłości, niepodzielonego – bez waśni i konfliktów.
Robert Baden-Powell powiedział „Zostawcie świat choć odrobinę lepszym, niż go zastaliście”. Przekazując Światło, niosąc je wraz z konkretną służbą drugiemu człowiekowi, skauci i harcerze w pełni realizują ideę zaszczepioną przez Naczelnego Skauta. Przez czynne włączenie się w pomoc potrzebującym – ubogim, chorym, bezdomnym, niepełnosprawnym, samotnym możemy zmieniać oblicze Ziemi i uświadamiać społeczeństwu, którędy wiedzie droga do pokoju i braterstwa– marzenia współczesnego świata w kolejnym stuleciu harcerstwa polskiego.

Najważniejsze wydarzenia Betlejemskiego Światła Pokoju 2010

11.12.2010 – odebranie BŚP w Wiedniu
12.12.2010 – oficjalne odebranie BŚP od skautów słowackich na Słowacji w Nowym Smokowcu, w kościele św. Piotra i Pawła o godz. 10.00
12.12.2010 – przekazanie BŚP w Krakowie podczas Mszy św. w kościele Mariackim o godz. 15.30
12.12.2010 – przekazanie BŚP w Częstochowie po Mszy św. na Jasnej Górze o godz. 17.00
13-17.12.2010 – przekazanie BŚP władzom państwowym
14.12.2010 – przekazanie BŚP Prezydentowi RP o godz. 10.00
14.12.2010 – przekazanie BŚP Premierowi RP
14.12.2010 - przekazanie BŚP Sejmowi RP
14.12.2010 – przekazanie BŚP Metropolicie Warszawskiemu o godz. 16.45
17.12.2010 - przekazanie BŚP Senatowi RP o godz. 13.30
14-24.12.2010 – oficjalne przekazanie BŚP do krajów sąsiadujących z Polską na wschodzie – Rosja, Ukraina
17.12.2010 - przekazanie BŚP na Białoruś
17.12.2010 - przekazanie BŚP na Litwę na przejściu granicznym w Budzisku przez Hufiec ZHP w Suwałkach o godz. 10.00

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce IIIGrafika Folk w ramce IIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Korale folkowe IKorale folkowe IKorale folkowe wykonane z zielonego tybetu i żółtej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 106 cm.
    70 zł
  • Zbójnickie czakoZbójnickie czakoZbójnickie czako wykonane z sukna w kolorze brązowym z sztywną wkładką skórzaną. Czako posiada orle pióro z zdobioną metalową okuwką z mosiądzu. Z guzem zdobionym rozetą...
    950 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.