PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Styczeń 2011 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Spytkowice

Rozmaitości

Opłatek Zarządu Głównego Związku Podhalan

Wtorek, 18 stycznia 2011 r.
Autor: Kazimierz Bielak, sekretarz Zarządu Głównego Związku Podhalan

Opłatek Zarządu Głównego Związku PodhalanDoroczne spotkanie opłatkowe Górali Polskich skupionych w Związku Podhalan tym razem odbyło się w Spytkowicach. W trakcie uroczystości poświecono również 56. sztandar Związku Podhalan Oddziału w Spytkowicach.


Uroczystą Mszę świętą w przepięknym kościele parafialnym pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny wybudowanym w połowie XVIII wieku odprawili kapelani Związku. Eucharystii przewodniczył ks. Tadeusz Juchas, kustosz Sanktuarium w Ludźmierzu w koncelebrze z ks. prałatem Władysławem Zązlem, ks. prałatem Mieczysławem Łukaszczykiem ,ks. prałatem Józefem Słowikiem, ks. Janem Gackiem, ks. Stanisławem Wojcieszakiem, ks. Wacławem Kozickim - proboszczem z Gilowic i ks. Józefem Hajnosem -proboszczem parafii Spytkowice.

Wzruszającą homilię wygłosił ks. Wł. Zązel a następnie poświęcił kolejny sztandar związkowy. W swojej homilii wspomniał pracę w naszej parafii ks. Andrzeja Murzańskiego z Gronia, który prawie przed wiekiem dzięki ogromnej pracowitości doprowadził do wzbogacenia miejscowości - to tutaj założono jako jedno z pierwszych na Podhalu Kółko Rolnicze, Spółdzielnie Mleczarską, Kasę Stefczyka. Wtedy też nastąpiła podhalanizacja Spytkowic. Dziennikarze towarzyszący Prezydentowi Mościckiemu w 1929 roku w czasie obecności na słynnej wystawie krów rasy czerwonej w Spytkowicach znajdują naszą wieś jako typowo podhalańską.

W trakcie mszy świętej nastąpiło również uroczyste zaprzysiężenie nowo wstępujących członków Związku Podhalan w Spytkowicach. Przedstawiciele oddziałów: Górali Żywieckich ,Górali Łąckich, Orawskich z Jabłonki, oddziału Nowy Targ, Spytkowice i Honorowy Członek ZP Józef Różański złożyli dary ofiarne. Kościół był wypełniony po brzegi góralami z różnych oddziałów ZP, a szczególnie pięknie prezentowały się poczty sztandarowe, które w komplecie przybyły na te uroczystość. Ponadto swoje poczty sztandarowe wystawiło szereg miejscowych organizacji jak Koło Łowieckie Bór, Ochotnicza Straż Pożarna Spytkowice, Gmina Spytkowice.

Prezes Maciej Motor-Grelok podziękował oddziałowi Spytkowice za zorganizowanie uroczystości oraz złożył wszystkim życzenia noworoczne.

Po mszy główna drogą Kraków-Chyżne pod nadzorem policji z Nowego Targu przeszliśmy korowodem do Hali Sportowej Zespołu Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych. Tutaj powitano zacnych gości m.in. posłów Annę Paluch, Barbarę Bartuś, Andrzeja Gut-Mostowego, Edwarda Siarkę, Kazimierza Hajda. Radnych wojewódzkich: Barbarę Dziwisz i Marka Wierzbę dyrektora nowotarskiego szpitala, burmistrzów: Nowego Targu Marka Fryźlewicza i Jordanowa - Zbigniewa Koleckiego, starostę nowotarskiego Krzysztofa Fabera, zastępcę komendanta Policji Powiatowej Kazimierza Kanię, wójtów Spytkowic - Franciszka Sidełkę i Jabłonki - Antoniego Karlaka.

Zespół Krzesani przedstawił program artystyczny, szczególny aplauz wzbudzili mali górale, którzy przedstawili tradycyjne jasełka. Było łamanie się opłatkiem, życzenia i coś dla ciała (obiad, ciasto, kawa). Wójt Gminy Franciszek Sidełko pogratulował oddziałowi sztandaru i podziękował wszystkim za przybycie.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • 9 SIYŁ - KOLĘDY I PASTORAŁKI GÓRALSKIE - album dwupłytowy9 SIYŁ - KOLĘDY I PASTORAŁKI GÓRALSKIE - album dwupłytowyALBUM DWUPŁYTOWY zespołu 9 SIYŁ pt. "Przy betlejemskik horak" zawiera jedną płytę z kolędami i pastorałkami podhalańskimi - ponad 50 minut (w tym krótkie jasełka -...
    32 zł
  • Portfel IIPortfel IIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Brązowy...
    35 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.