PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Styczeń 2011 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Spytkowice

Rozmaitości

Opłatek Zarządu Głównego Związku Podhalan

Wtorek, 18 stycznia 2011 r.
Autor: Kazimierz Bielak, sekretarz Zarządu Głównego Związku Podhalan

Opłatek Zarządu Głównego Związku PodhalanDoroczne spotkanie opłatkowe Górali Polskich skupionych w Związku Podhalan tym razem odbyło się w Spytkowicach. W trakcie uroczystości poświecono również 56. sztandar Związku Podhalan Oddziału w Spytkowicach.


Uroczystą Mszę świętą w przepięknym kościele parafialnym pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny wybudowanym w połowie XVIII wieku odprawili kapelani Związku. Eucharystii przewodniczył ks. Tadeusz Juchas, kustosz Sanktuarium w Ludźmierzu w koncelebrze z ks. prałatem Władysławem Zązlem, ks. prałatem Mieczysławem Łukaszczykiem ,ks. prałatem Józefem Słowikiem, ks. Janem Gackiem, ks. Stanisławem Wojcieszakiem, ks. Wacławem Kozickim - proboszczem z Gilowic i ks. Józefem Hajnosem -proboszczem parafii Spytkowice.

Wzruszającą homilię wygłosił ks. Wł. Zązel a następnie poświęcił kolejny sztandar związkowy. W swojej homilii wspomniał pracę w naszej parafii ks. Andrzeja Murzańskiego z Gronia, który prawie przed wiekiem dzięki ogromnej pracowitości doprowadził do wzbogacenia miejscowości - to tutaj założono jako jedno z pierwszych na Podhalu Kółko Rolnicze, Spółdzielnie Mleczarską, Kasę Stefczyka. Wtedy też nastąpiła podhalanizacja Spytkowic. Dziennikarze towarzyszący Prezydentowi Mościckiemu w 1929 roku w czasie obecności na słynnej wystawie krów rasy czerwonej w Spytkowicach znajdują naszą wieś jako typowo podhalańską.

W trakcie mszy świętej nastąpiło również uroczyste zaprzysiężenie nowo wstępujących członków Związku Podhalan w Spytkowicach. Przedstawiciele oddziałów: Górali Żywieckich ,Górali Łąckich, Orawskich z Jabłonki, oddziału Nowy Targ, Spytkowice i Honorowy Członek ZP Józef Różański złożyli dary ofiarne. Kościół był wypełniony po brzegi góralami z różnych oddziałów ZP, a szczególnie pięknie prezentowały się poczty sztandarowe, które w komplecie przybyły na te uroczystość. Ponadto swoje poczty sztandarowe wystawiło szereg miejscowych organizacji jak Koło Łowieckie Bór, Ochotnicza Straż Pożarna Spytkowice, Gmina Spytkowice.

Prezes Maciej Motor-Grelok podziękował oddziałowi Spytkowice za zorganizowanie uroczystości oraz złożył wszystkim życzenia noworoczne.

Po mszy główna drogą Kraków-Chyżne pod nadzorem policji z Nowego Targu przeszliśmy korowodem do Hali Sportowej Zespołu Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych. Tutaj powitano zacnych gości m.in. posłów Annę Paluch, Barbarę Bartuś, Andrzeja Gut-Mostowego, Edwarda Siarkę, Kazimierza Hajda. Radnych wojewódzkich: Barbarę Dziwisz i Marka Wierzbę dyrektora nowotarskiego szpitala, burmistrzów: Nowego Targu Marka Fryźlewicza i Jordanowa - Zbigniewa Koleckiego, starostę nowotarskiego Krzysztofa Fabera, zastępcę komendanta Policji Powiatowej Kazimierza Kanię, wójtów Spytkowic - Franciszka Sidełkę i Jabłonki - Antoniego Karlaka.

Zespół Krzesani przedstawił program artystyczny, szczególny aplauz wzbudzili mali górale, którzy przedstawili tradycyjne jasełka. Było łamanie się opłatkiem, życzenia i coś dla ciała (obiad, ciasto, kawa). Wójt Gminy Franciszek Sidełko pogratulował oddziałowi sztandaru i podziękował wszystkim za przybycie.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na płycie DVD...
    35 zł
  • Ludowe etui na telefon IILudowe etui na telefon IILudowe etui z szarego filcu, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. telefonu komórkowego. Wymiary: szerokość 9 cm, długość 14,5 cm
    25 zł
  • Aniołek mały IIIAniołek mały IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 7 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    8 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.