PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Sromowce Wyżne

Kultura

Zakończenie III Letniego Festiwalu "Pieniny-Kultura-Sacrum"

Piątek, 17 sierpnia 2012 r.
Autor: Agnieszka Radwan-Stefańska

fot. Archiwum Organizatorów15 sierpnia, w święto Wniebowzięcia NMP, odbył się ostatni koncert w ramach III Letniego Festiwalu ‘Pieniny-Kultura-Sacrum’ – po raz pierwszy w kościele św. Stanisława BM w Sromowcach Wyżnych. Licznie zgromadzona publiczność, składająca się z mieszkańców oraz specjalnie przybyłych z innych miejsc turystów i melomanów, wysłuchała antologii ‘Ave Maria w muzyce’ w wykonaniu wybitnej sopranistki Elżbiety Towarnickiej, znakomitego Marcina Wolaka - bas oraz grającej na organach Agnieszki Radwan-Stefańskiej, dyrektora artystycznego Festiwalu.


Wśród utworów znalazły się te najsłynniejsze do sów ‘Ave Maria’: Schuberta, Cacciniego oraz Bacha/Gounoda. Były również piękne 'Ave Maria' napisane do filmów 'Prowokator' (Michała Lorenca) oraz 'U Pana Boga za piecem' (Henriego Seroki). Nie mogło również zabraknąć słynnego duetu Donizzettiego, którym artyści zachęcani przez publiczność nadplanowo bisowali. Koncert w Sromowcach Wyżnych odbył się dzięki inicjatywie, życzliwości i pomocy w jego organizacji księdza Józefa Bednarczyka, proboszcza parafii. Doświadczywszy tak wspaniałej atmosfery wierzę, że kościół w Sromowcach zagości na stałe jako miejsce w kolejnych edycjach Festiwalu ‘Pieniny-Kultura-Sacrum’.

Tegoroczne wydarzenia festiwalowe odwiedziło ponad półtora tysiąca osób. W sumie odbyło się sześć koncertów muzyki organowej (której od samego początku w swoim założeniu poświęcony jest festiwal), kameralnej, jak również dwie wystawy: ‘Święta Kinga – Dziedziczka Pienin w obrazach Krystyny Aleksander’ oraz plenerowa wystawa twórczości pienińskiej zorganizowana wspólne ze Stowarzyszeniem Artystów Pienińskich. Wśród wykonawców gościliśmy wybitnych organistów: Marka Kudlickiego z Wiednia, Marka Stefańskiego, Tomasza Glanca z Niemiec oraz Marco di Lenola z Włoch. Mogliśmy posłuchać szkockich dud, na których grał Lindsay Davidson ze Szkocji, śpiewu sopranistek: Elżbiety Towarnickiej i Wiktorii Bisztygi, a także basa Marcina Wolaka, duetu klarnetowo-akordeonowego Roberta Mosiora i Pawła Palucha, a także recytacji wspaniałego aktora Teatru Stu Andrzeja Roga, który bardzo wiarygodnie wcielił się w postać księdza Piotra Skargi. Nieodłącznym punktem programu był występ Kapeli Góralskiej Jaśka Kubika z Krościenka n.D. w składzie: Jan Kubik – prym, Marian Jarosz – basy, Paweł Kacwin – śpiew, Izabela Dusik i Henryk Jarosz – sekund. Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: J.E. Ks. Biskup Wiesław Lechowicz oraz Starosta Nowotarski Krzystof Faber. Tegoroczny Festiwal odbył się dzięki życzliwości i pomocy księdza Henryka Homoncika, proboszcza parafii pw. Wszystkich Świętych w Krościenku n.D oraz księdza Józefa Bednarczyka, proboszcza parafii w Sromowcach Wyżnych. Nie bez znaczenia pozostaje pomoc udzielona przez Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, Zespół Elektrowni Wodnych w Niedzicy, Włoski Instytut Kultury w Krakowie, pana senatora Stanisława Bisztygi, obecnie wiceprezesa Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, drukarnię Veraprint. Serdeczne podziękowania kieruję do Stowarzyszenia Artystów Pienińskich, które było współorganizatorem ‘Pienińskiego weekendu’, do pana Józefa Kacwina – właściciela sieci kawiarni Lodów u Marysi, które swoimi smakołykami gościły wszystkich wykonawców po koncertach, jak również dla Koła Filmowego działającego przy Publicznym Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku n.D za przygotowanie wszystkich materiałów filmowych tegorocznej edycji festiwalu. Dziękuję serdecznie wolontariuszkom, uczennicom Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku n.D, które każdorazowo z entuzjazmem pomagały w promocji, przepięknie prezentując się w regionalnych strojach ludowych. Dziękuję wszystkim mediom patronującym Festiwalowi: Religii TV, Radio Kraków Małopolska, Dziennikowi Polskiemu, Tygodnikowi Podhalańskiemu, TV Podhale oraz portalowi informacyjnemu Pieniny24, jak również tym, które informacje o festiwalowych wydarzeniach na bieżąco umieszczały na swoich stronach. Organizatorem III Letniego Festiwalu ‘Pieniny-Kultura-Sacrum’ było Stowarzyszenie Artystyczne ‘PianoClassic’.

Serdecznie zapraszam w Pieniny na IV Festiwal ‘Pieniny-Kultura-Sacrum’ już za rok, na przełomie lipca i sierpnia 2013! Do zobaczenia!

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet IIILudowe etui na tablet IIILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona" Obwód 21 cm. Materiały: Szkło i srebro. Zapięcie szufladkowe. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    55 zł
  • Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik z pięknych fasetowanych kul agatu /średnica 1 cm./. Obwód 52 cm. Rurki  i kulki z metalu antyalergicznego. Zapięcie posrebrzane.
    75 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.