PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Suche

Zaproszenia

HARNASIE MAJĄ 60 LAT!

Sobota, 13 października 2018 r.
Autor: Józef Staszel

HARNASIE MAJĄ 60 LAT!W imieniu "Harnasi" serdecznie zapraszamy wszystkich członków, przyjaciół i sympatyków Zespołu do wzięcia udziału w Jubileuszu 60-lecia, który odbędzie się w dniu 13 października 2018 roku w Suchem.


Zainteresowanych prosimy o potwierdzenie obecności - (+48) 668 278 578 - Stanisław Staszel.


Podhalański Zespół Góralski „Harnasie” z Suchego im. Anieli Gut-Stapińskiej, działający przy Związku Podhalan Oddział Suche to wielopokoleniowy Zespół amatorski, niemniej jednak od lat prezentujący wysoki poziom artystyczny, czego dowodem są liczne sukcesy zdobyte na arenie krajowej i międzynarodowej. Działalność rozpoczął w 1958 roku w Suchem przy Mineralnej Spółdzielni Pracy. W latach 60-tych ubiegłego wieku przyjął nazwę ”HARNASIE” im. Anieli Gut-Stapińskiej – podhalańskiej poetki ludowej.
"Harnasie" są dziś najstarszym zespołem regionalnym w Gminie Poronin i jednym z najstarszych zespołów regionalnych na Podhalu. Aktualnie działają przy Związku Podhalan Oddział Suche, liczą 30 osób: młodzieży i dorosłych wywodzących się z Suchego. Dzisiejsze „Harnasie” to w większości już wnuki i prawnuki jego pierwszych artystów. Kierownictwo Zespołu od wielu lat tworzą jego wychowankowie: Stanisław Staszel (kierownik organizacyjny od 2002 r.), jego syn Józef Staszel (kierownik artystyczny od 2004 r.), oraz Stanisław Skupień (kierownik muzyczny od 2006 r.). Obok dorosłych „Harnasi” jako młodszy ich odpowiednik prężnie działają ”Małe Harnasie”.
 
Na przestrzeni 60 lat Zespół "Harnasie" dał liczne występy we własnym środowisku z okazji różnych uroczystości i świąt, oraz regionalnych imprez kulturalnych w całej Polsce, a także za granicą m.in. Czechosłowacji, Węgrzech, Jugosławii, Bułgarii, RFN, Szwecji, Austrii, Francji, Turcji, Rosji, Chorwacji, Słowacji i Litwie. "Harnasie" są laureatem nagród: Ministerstwa Kultury i Sztuki, Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego, oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 
Za działalność i krzewienie kultury regionalnej Zespół "Harnasie" został odznaczony m.in.: dwukrotnie najwyższym odznaczeniem w Polsce w dziedzinie kultury ludowej - prestiżową NAGRODĄ im. Oskara Kolberga "Za Zasługi dla Kultury Ludowej" - Zespół ”Harnasie” otrzymał nagrodę w 1975 roku jako pierwszy wśród zespołów z Podhala, zaś muzyka Zespołu ”Harnasie” w roku 1986. Ponadto Zespół wyróżniono: Złotą Odznaką "Za Zasługi dla Ziemi Krakowskiej", Złotą Odznaką "Za Zasługi dla Województwa Nowosądeckiego", Złotą Odznaką "Za Zasługi dla Zakopanego", Medalem "Zasłużony dla Gminy Poronin", tytułem "Zasłużony dla Kultury Góralskiej", tytułem "Zasłużony dla Kultury Podhalańskiej", Medalem 85-lecia Związku Podhalan w Polsce, Medalem 40-lecia Budowlano-Instalacyjnej Spółdzielni Pracy "BISP" w Grudziądzu, Dyplomami Wojewódzkiego Związku Spółdzielczości Pracy w Krakowie, Wojewódzkiego Związku Spółdzielni Pracy w Nowym Sączu, Centralnego Związku Budowlanych Spółdzielni Pracy w Poznaniu, Zarządu Głównego Związku Podhalan i Centralnego Związku Spółdzielni Budowlanych w Poznaniu. W roku 2018 zespół otrzymał Odznakę honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej".
 
Podkreślić należy, że liczne występy Zespołu „Harnasie” w kraju i poza jego granicami były  i nadal są zawsze dobrze odbierane – „Harnasie” poprzez swoją szeroką działalność są nieocenionym ambasadorem Podhalańskiej Ziemi, a nadto są wizytówką nie tylko wsi Suche, Gminy Poronin, Powiatu Tatrzańskiego, ale całego Województwa Małopolskiego i Polski.
Zobacz w naszym sklepie:
  • „Portki”„Portki”Płyta DVD zawiera spektakl „Portki” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 47 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł
  • Wisiorek "Ogródek 3"Wisiorek "Ogródek 3"Wisiorek, z sukna, filcu i cekin. Średnica zawieszki 6 cm. Obw. 70 cm.
    30 zł
  • Grafika Folk w ramce IGrafika Folk w ramce IGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.