Szczawnica
Kultura
VII Podhalański Festiwal Orkiestr Dętych
Autor: Powiatowe Centrum Kultury Nowy Targ
VII Podhalański Festiwal Orkiestr Dętych zainaugurowała w Szczawnicy parada orkiestr, która przeszła ulicami miasta. Na scenie usytuowanej pod dolną stacją kolejki na Palenicę zaprezentowało się 11 Orkiestr Dętych z terenu Powiatu Nowotarskiego. Podhalański Festiwal Orkiestr Dętych to prawdziwe święto i wspaniała zarazem okazja do zaprezentowania szerszej publiczności dorobku muzycznego orkiestr dętych.
Podhalański Festiwal Orkiestr Dętych był eliminacją do Małopolskiego Przeglądu Orkiestr Dętych „ Echo Trombity” w Nowym Sączu. Organizatorami VII Podhalańskiego Festiwalu Orkiestr Dętych byli: Starostwo Powiatu Nowotarskiego, Miasto Szczawnica, Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targ , Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy oraz Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu. Sponsorami PZU oraz Firma „Akord”.
Jury w składzie:
Leszek Łopalewski- wieloletni muzyk Filharmonii Lubelskiej, obecnie nauczyciel i kierownik sekcji instrumentów dętych w Państwowej Szkole Muzycznej w Nowym Sączu.
Dr Waldemar Groń- dyrygent , współpracował m. in. z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Krakowską Młodą Filharmonią, Orkiestrą Zespołu Szkół Muzycznych nr 2 im. W. Kilara w Rzeszowie oraz orkiestrami dętymi działającymi na terenie Małopolski.
Józef Bartusiak- były muzyk Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej i instruktor orkiestr dętych w Małopolskim Centrum Kultury. Obecnie instruktor muzyczny w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu i dyrygent Nowosądeckiego Big bandu przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:
I miejsce i nagrodę w wysokości 1000 złotych plus dwa bony o wartości 200 zł każdy Orkiestrze Dętej OSP z Ochotnicy Dolnej
II miejsce i nagrodę w wysokości 700 złotych plus dwa bony Miejskiej Orkiestrze Dętej z Nowego Targu
III miejsce i nagrodę w wysokości 500 złotych plus dwa bony Orkiestrze Dętej OSP z Krościenka nad Dunajcem
Nagrodę Specjalną w wysokości 500 złotych otrzymał Big-Band z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F Chopina w Nowym Targu
Wyżej wymieniony zespoły zostały zakwalifikowane do Małopolskiego Przeglądu Orkiestr Dętych „Echo Trombity” w Nowym Sączu.
Dodatkowo Jury przyznało następujące wyróżnienia:
Strażackiej Orkiestrze Dętej z Lipnicy Wielkiej - 400 złotych
Młodzieżowej Orkiestrze Dętej OSP w Skawie - 300 złotych
Gminnej Młodzieżowej Orkiestrze Dętej z Szaflar - 300 zł
Orkiestrze Dętej z Łapsz Wyżnych – 300 złotych
Bony o wartości po 200 złotych Jury przyznało orkiestrom:
z Lipnicy Małej, Gronkowa oraz Nowej Białej.
- Nuty spod Hól - Kapela Zokopiany
Tradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują: Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Andrzej Dziubas, Henryk Krzeptowski...40 zł - Wisiorek "Trójeczka"
Wisiorek z trzema koralikami w groszki. Obwód 76 cm. 50 zł - Wisiorek "Ogródek 5"
Wisiorek, z sukna i cekin. Średnica zawieszki 3 cm. Obw. 70 cm 30 zł
VII Podhalański Festiwal Orkiestr DętychAutor zdjęć: Powiatowe Centrum Kultury Nowy Targobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 221



