PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Szczawnica

Kultura

Europejskie Dni Dziedzictwa w Krzywej Jabłonce

Poniedziałek, 5 października 2015 r.
Autor: ROCH

Europejskie Dni Dziedzictwa w Krzywej JabłonceJakkolwiek mało sprzyjająca sobotnia aura, intensywnie padający deszcz i przenikliwy chód, nie zniechęcała do wyjścia z ciepłego domu, to jednak Galeria Krzywa Jabłonka w Szczawnicy wypełniła się szczelnie licznie zgromadzoną publicznością. Spotkanie jakie odbyło się w tym niezwykłym miejscu zorganizowano w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, pod znakiem nomen omen, miotły wiszącej pod sufitem galerii. Utracone Dziedzictwo… Karpaty pełne czarów, to tematyka przewodnia wieczoru, okraszanego mistyką, magią, ziołolecznictwem oraz kulturą i tradycją naszych przodków. Gospodynią i dobrym duchem tegorocznego spotkania była Joanna Dziuba Dziubińska, której przy tej okazji serdecznie dziękujemy za pomoc i wspaniałą atmosferę.


Organizatorzy tego wyjątkowego wieczoru tj. Galeria Krzywa Jabłonka oraz Polskie Towarzystwo Historyczne w Nowym Targu, przygotowali dla zaproszonych gości szereg atrakcji. Zaprezentowano zatem dwie interesujące publikacje. Pierwszą „Karpaty pełne czarów. O wierzeniach, medycynie i magii ludowej Karpat Polskich”, przybliżył Robert Kowalski , nowotarski historyk, muzealnik i prezes PTH. W tematykę drugiej pt. "Pienińska Apteka" wprowadził jej autor prof. Ludwik Frey. Na odwiedzających czekały także dwie wystawy: „Nasz zielnik" przygotowana przez prof. Freya z małżonką, tudzież ekspozycja zatytułowana „Mistyczny świat karpackich wierzeń w fotografii Zofii Kity” opracowana przez PTH.

Dopełnieniem programu tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa w Szczawnicy były warsztaty kulturoznawcze z etnograf Jolantą Jarocką -Bieniek, z opowieściami o góralskich bacach - Stanisławy Wiercioch i wytwarzaniu góralskich łodzioń - Jana Majerczaka. O magii obrzędów, gwary i stroju ludowego Górali pienińskich opowiedział folklorysta – Andrzej Dziedzina Wiwer, o ziołach w medycynie ludowej Karpat – prof. Ludwik Frey. Mimo chłodnego wieczoru, gorąca tematyka oraz korzenne napoje rozgrzały wszystkich, tak że ponad trzy godzinne spotkanie minęło jak mrugnięcie oka.

Wszystkim, którzy odwiedzili tego wieczoru galerię serdecznie dziękujemy, a wszystkich którzy chcieliby obejrzeć wystawę fotograficzną Zofii Kity, zapraszamy jeszcze przez kilka najbliższych dni. Wystawa będzie prezentowana w galerii do 6 marca br. (ROCH)

Zobacz w naszym sklepie:
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł
  • Wisior "Kula Jadeitu"Wisior "Kula Jadeitu"Wisior z dużą /średn. 2,5 cm./ i stosunkowo ciężką, z grawerowaną we wzór, kulą jadeitu. Resztę stanowią oponki amazonitu /mniejsze, przeźroczyste/ , oponki jaspisu...
    100 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.