PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Wrzesień 2011 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Szczawnica

Sport

Szachowe Mistrzostwa Ośrodka Szczawnica

Środa, 21 września 2011 r.
Autor: Zdzisław Soliwoda

fot. Zdzisław SoliwodaW budynku Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Krościenku 20 września odbyły się Szachowe Mistrzostwa Ośrodka Szczawnica. Organizatorem był Józefa Dyda, koordynator Sportu Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu. W turnieju wzięli udział młodzi adepci "gry królewskiej" z terenu podlegającego Ośrodkowi Szczawnica.


Turniej został oficjalnie otwarty przez szachistę Edwarda Kordasa, sponsora turnieju. Sędzią rozgrywek był Zdzisław Soliwoda. Poziom zawodów był wysoki i wyrównany. Jak zwykle podczas zawodów szachowych, tak i tutaj panowała atmosfera spokoju i skupienia. Jak zazwyczaj bywa na turniejach gry królewskiej, im większe emocje, tym większa cisza i koncentracja. Warto to dodać, bo szachy mają wiele pozytywnych cech. Nie tylko rozwijają logiczne, matematyczne myślenie, ale mają też wartości wychowawcze. Szachy to taki sport w którym rozbrykane na co dzień dzieci nagle się wyciszają na kilka godzin. Szachy wyrabiają umiejętność panowania nad sobą. Szachy wyrabiają szacunek do przeciwnika i skromność.

Doceniając wartość wychowawczą "gry królewskiej" trzeba stwierdzić, że wszyscy uczestnicy rozgrywek są w zwycięzcami, bez znaczenia na osiągnięty wynik.

Trzeba jednak dla porządku wymienić tych, którzy osiągnęli pozycje medalowe.
W kategorii szkół podstawowych zwyciężył Bartosz Ciesielka ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Szczawnicy. Bartosz zdobył 8 punktów na 9 możliwych! Na drugiej pozycji znaleźli się trzej zawodnicy, którzy uzyskali po 7 punktów: Marek Kwak ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Krościenku, Ernest Szczepaniak i Szymon Kufel (obaj ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Szczawnicy). W dogrywce między tymi trzema zawodnikami zwyciężył Marek Kwak. Organizatorzy zdecydowali wszystkim trzem wręczyć oficjalnie srebrne medale.

W kategorii gimnazjów indywidualnie:
I miejsce- Zygmunt Soliwoda z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku n.D. - 9,5 pkt, II miejsce - Michał Ciesielka z Publicznego Gimnazjum im. Ks. Prof. Tischnera w Szczawnicy - 8,5 pkt, III miejsce - Dawid Zygar z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku n.D. - 8 pkt.

W kategorii drużynowej szkół podstawowych:
I miejsce- drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Szczawnicy w składzie: Konrad Szczepaniak, Ernest Szczepaniak, Justyna Węglarz, Szymon Kufel, Bartosz Ciesielka, II miejsce - drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Krościenku w składzie: Mateusz Kaźmierczak, Marek Kozłecki, Marek Kwak, Mateusz Potaśnik, Michał Soliwoda.

W kategorii drużynowej gimnazjów:
I miejsce - drużyna Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku n.D. (zgodnie z regulaminem sumowane 4 najlepsze wyniki, skład drużyny:
Dawid Zygar, Bartosz Gawęda, Zygmunt Soliwoda, Artur Hamerski) II miejsce - drużyna Publicznego Gimnazjum im. Ks. Prof. Tischnera w Szczawnicy (zgodnie z regulaminem sumowane 4 najlepsze wyniki, skład drużyny: Michał Ciesielka, Michał Węglarz, Piotr Gruca, Kacper Pałka)

Medal dla najlepszej dziewczyny ze szkół podstawowych: Justyna Węglarz, medal dla najlepszej gimnazjalistki: Agata Dancewicz.

Medale i puchary wręczali: Wicestarosta Powiatu Nowotarskiego Maciej Jachymiak, Wójt Gminy Krościenko Stanisław Gawęda, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Krościenku Małgorzata Koterba i szczawnicki szachista Edward Kordas.

Warto dodać, że zaproszony na rozgrywki wicestarosta Maciej Jachymiak jest entuzjastą sportu, w tym także szachów. Po zakończonych zawodach rozegrał partie szachów błyskawicznych z wójtem Stanisławem Gawędą oraz zwycięzcami w kategorii gimnazjów. Widok dorosłych, siedzących przy szachownicy tym bardziej może zachęcić młodzież do tej pięknej dyscypliny.

Na koniec organizatorzy pochwalili adeptów "gry królewskiej" za to, że dokonali wyboru kształtowania swojego myślenia: myślenia twórczego, myślenia logiczno - wyobrażeniowego. Doceniono młodych szachistów za to, że siadając przed szachownicą pokonują negatywne skutki współczesnej cywilizacji. Młodzież przy szachownicach to dowód, że nie wygrało jeszcze myślenie obrazkowe, propagowane za pomocą telewizji i komputerów, które zajmuje miejsce abstrakcyjnego myślenia.

Zobacz w naszym sklepie:

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.