PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2013 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Szczawnica

Wiadomości

3 Maja na Przysłopie

Poniedziałek, 6 maja 2013 r.
Autor: Piotr Kyc

fot. Piotr KycMieszkańcy Szczawnicy, przebywający na szlaku turyści oraz delegacja gości z Węgier przebywająca w Pieninach z okazji Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej uczcili rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja nabożeństwem na Przysłopie, z dala od centrum uzdrowiska.


Po złożeniu kwiatów na Pomniku upamiętniającym śmierć partyzantów AK i odśpiewaniu hymnu uczestnicy wzięli udział we mszy świętej. Odprawiono ją przed kapliczką wystawioną na miejscu domu sześcioosobowej rodziny Fijasów i Dychałów spalonej żywcem przez żandarmerię niemiecką i funkcjonariuszy Gestapo za udzielanie pomocy partyzantom. Tradycyjnie przed nabożeństwem spalono makietę chaty góralskiej na pamiątkę tragicznych wydarzeń lat minionych. 

Organizatorzy – władze Szczawnicy oraz Parafia podziękowali również pani Tokarczyk, która przekazała polanę, na której znajduje się kaplica parafii rzymskokatolickiej . W najbliższym czasie rozpocznie się generalny remont kaplicy – pomnika. 

Na tablicy upamiętniającej tragedię widnieje napis: ”Dnia 8 grudnia 1944 r. roku/ w tym miejscu/ została spalona żywcem rodzina Fijasów/ wraz z całym dobytkiem i zabudowaniami/ przez faszystów niemieckich/ Ś†P / FIJAS ANDRZEJ - lat 76/ FIJAS ANNA – lat 68/ FIJAS GENOWEFA – lat 6/ DYCHAŁA ZOFIA – lat 44/ DYCHAŁA HELENA – lat 3/ DYCHAŁA JULIA – lat 1/ Zginęli za wolność Ojczyzny/ Boże przyjmij Ich ofiarę/ Społeczeństwo Szczawnicy/ 3 maj 1999 r.”

W walce na Przysłopie , jaka rozegrała się 21 lutego 1944 roku , pomiędzy hitlerowcami i oddziałem AK por. „Zawiszy” poległo pięciu partyzantów. Polegli śmiercią bohaterów: pchor. Bolesław Durkalec „Sławek”, strz. Józef Rogal „Strzała”, strz. Jan Rogal „Żbik”, strz. Józef Cyrwus „Kruk”, strz. Franciszek Klimowski „Wicher”. Po stronie niemieckiej zginęło trzech napastników, w tym oprawca z „Palace” - oberscharführer Franz Maywald. Kolejnych dwóch było rannych. 

Po wydarzeniu na Przysłopie Niemcy – jak to mieli w zwyczaju - okrutnie się zemścili na bezbronnej ludności cywilnej. Jest też i tragiczny wątek zakopiański. Hitlerowscy towarzysze Franza Maywalda urządzili na tę okoliczność pijaństwo w „Palace”, w trakcie którego zaczęli torturować i katować więźniów. Po trzech dniach, kiedy oprawcy zmęczyli się biciem, kopaniem, łamaniem kości i kiedy skończyła się im pomysłowość w wymyślaniu wyrafinowanych tortur zaczęli mordować. Zamordowano w bestialski sposób dziewięć osób.

Ot, i taki może być Trzeci Maja… Niekoniecznie ze śmiechem, ale z radością z wolności, którą rodacy podarowali nam płacąc najwyższą cenę.

Warto się wybrać do Szczawnicy, warto podejść na Przysłop po drodze na Przehybę. Warto pomyśleć, zastanowić się w takich miejscach nad naszą historią – jakby zapominaną, odstawianą z niechęcią, jak niemodny mebel. Komu to przeszkadza?  

Zobacz w naszym sklepie:
  • Obraz olejny Folk IObraz olejny Folk IObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    350 zł
  • Ludowe etui na tablet VLudowe etui na tablet VLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Grafika Folk w ramce IIGrafika Folk w ramce IIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.