PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Listopad 2009 123456789101112131415161718192021222324252627282930  

Szelment

Sport

Wystawa „Od Marusarza do Małysza i Kowalczyk”

Piątek, 13 listopada 2009 r.
Autor: Wojciech Szatkowski

fot. Wojciech Szatkowski6 listopada br. w Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Szelmencie na Suwalszczyźnie została otwarta wystawa „Od Marusarza do Małysza i Kowalczyk”. Jej inicjatorem jest Wojciech Fortuna. W uroczystości wzięła udział także delegacja z Zakopanego.


Szelment leży kilka kilometrów od granicy z Litwą. Nad hotelem 4 wyciągi narciarskie. Nic też dziwnego, że właśnie to miejsce wybrał Fortuna dla swojej wystawy. Ekspozycja, której inicjatorem jest mistrz olimpijski w skokach narciarskich, prezentuje się bardzo ładnie w sali konferencyjnej ośrodku WOSiR Szelment. W skład ekspozycji weszła m.in. kompletna, jedyna w kraju, kolekcja replik medali wywalczonych przez 13 reprezentantów Polski na mistrzostwach świata FIS. Są też repliki medali olimpijskich Wojciecha Fortuny (złoto), łyżwiarek szybkich: Elwiry Seroczyńskiej (srebro) Heleny Pilejczyk, kombinatora klasycznego Franciszka Gronia-Gąsienicy (brązowy) i innych naszych narciarzy. Obejrzeć można wiele par nart, wśród tych te, na których startowali w najważniejszych zawodach: Fortuna, Adam Małysz, nasz najlepszy biathlonista Tomasz Sikora, Robert Mateja i Justyna Kowalczyk. Wśród eksponatów są również numery startowe i kombinezon, w jakim o „Kryształową Kulę” walczył Adam Małysz. Dodatkową atrakcją jest wiele unikatowych fotografii, jak choćby przedstawiająca Yukio Kasayę, płaczącego, po przegranym konkursie na dużej skoczni „Okurayama” podczas IO 1972 r. w Sapporo, którą miałem przyjemność w imieniu trenera Janusza Forteckiego przekazać mistrzowi olimpijskiemu. Wiele pokazanych zdjęć pokazuje skoczków narciarskich, kombinatorów norweskich, zjazdowców i innych wybitnych narciarzy z Zakopanego i Beskidów. Fortuna już zapowiada, że wystawa będzie nadal rozbudowywana i poszerzana i przybędzie na niej z pewnością nowych, cennych eksponatów. W uroczystym otwarciu wystawy wzięło udział prawie 80 osób. Nie zabrakło górali, w skład reprezentacji Zakopanego weszli: Danuta Michalik, Kazimierz Dzielski, Tadeusz Jankowski, Mieczysław Król-Łęgowski, Wojciech Szatkowski i Tadeusz Ścisłowicz. Zakopiańczycy przekazali do Muzeum Fortuny wiele cennych pamiątek sportowych.
Wernisaż i towarzysząca mu impreza bardzo się udały. Obecni byli przedstawiciele władz, przyjaciele Fortuny, działacze sportowi z PKOL, PZN, PZBth i media. Wystawa jest główną atrakcją WOSiR, została uroczyście otwarta, a jej honorowym kustoszem jest Wojciech Fortuna, który powiedział między innymi. – Wreszcie się doczekałem momentu, że moje pamiątki sportowe są należycie pokazywane. Fortunie serdecznie gratuluję realizacji jego marzenia, a z drugiej strony nasuwa się myśl: jak to jest, że daleko od Tatr są wśród gospodarzy suwalskiej ziemi ludzie, którzy potrafią docenić Fortunę i jego wkład w historię sportu, stworzyć wystawę, a pod Tatrami od lat walczymy o Muzeum Sportu i Narciarstwa i jakoś nic z tego nie wynika. Przykre, ale tak jest. Po prostu tam, na Suwalszczyźnie zamiast wiele gadać i obiecywać jak u nas władze lokalne i wojewódzkie wyłożyły 70 tysięcy złotych na ekspozycję... Dziękujemy za wsparcie wyjazdu: Krzysztofowi Królowi-Łęgowskiemu – Dyrektorowi Tatrzańskiej Agencji Promocji i Rozwoju TARPiK, Krzysztofowi Całce-camping pod Krokwią, Andrzejowi Stochowi, Dyrekcji COS Zakopane i Dyrekcji WOSiR Szelment za gościnę. Wideo z otwarcia wystawy można oglądać na stronie www.suwalki24.pl Serdecznie zapraszamy.

Więcej informacji o wystawie: Od Marusarza.pdf

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1" Obwód - 18 cm. Matriały: Jadeit, Lapis lazuli, Turkus, Aragonit, Koral, Szkło. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na płycie DVD...
    35 zł
  • Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik z pięknych fasetowanych kul agatu /średnica 1 cm./. Obwód 52 cm. Rurki  i kulki z metalu antyalergicznego. Zapięcie posrebrzane.
    75 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.