PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Szwajcaria

Kultura

Carnaval pod wierchami Alp

Sobota, 22 marca 2014 r.
Autor: Elżbieta Anna Sadkowski

Carnaval pod wierchami AlpSzwajcarscy górale, mieszkańcy kantonu Valais, żyjący u podnóża czterotysięczników to spokojni i bardzo przewidywalni ludzie, jednak na kilka dni w roku, na przełomie lutego i marca, zapominają o obowiązkach i bawią się, a wszystko za sprawą Carnaval! Wtedy to w miastach szwajcarskich odbywają się wielodniowe uroczystości karnawałowe, a mieszkańcy świętują.


W tym roku w małym alpejskim mieście Monthey, położonym w Dolinie Rodanu u podnóża „Dents du Midi - Zębów Południa”, mieszkańcy  w okresie od 22 lutego do 4 marca, już po raz 142 świętowali karnawał. Największym wydarzeniem tegorocznych obchodów był jak  zawsze „Grand Cortège”- czyli wielka parada uliczna. Paradę jak tradycja nakazuje rozpoczęli „Les Compagnons sonneurs de cloches”- grupa szwajcarskich górali grających na dzwonach popychanych kolanami w trakcie przemarszu. Dzwony te to duże 11/15 kilogramowe ozdoby na pasach zakładanymi na szyję krów, gdy są na wypasie na halach alpejskich. Przez kilka godzin w barwnym  korowodzie przeszły grupy z różnych kantonów, przebrane w barwne i niezwykle pomysłowe stroje, roztańczone orkiestry Guggenmusik w stylizacjach rodem z innej galaktyki,  przejechały barwnie udekorowane platformy, nie zabrakło samolotów, okrętów piratów, policji konnej (z konikami na patyku), nawet pojawili się przybysze z epoki kamienia na zrobionych z drewnianych bali rowerach (wiadomo w Szwajcarii wymyślono rowery przed kołem). Szczególnie entuzjastycznie witany był przez tłum pojazd Księcia 142-go „Carnaval de Monthey” jadącego z uroczymi damami, Księżniczką i Panną Pimponicaille. W Szwajcarii Wielka Parada zawsze podszyta jest potężną dawką  satyry społecznej, widocznej w kostiumach,  maskach, odgrywanych scenach na  jeżdżących platformach. Jej celem są znaczące wydarzenia  w Szwajcarii, w krajach z nią sąsiadujących i na całym świecie. Naturalnie mieszkańcy miasta Monthey skorzystali z karnawałowej okazji aby w paradzie zażartować z policji, straży miejskiej, radnych, pojawił się też pojazd stylizowany na statek ekologów z Greenpeace zatrzymanych po akcji protestacyjnej na Morzu Barentsa, przejechała platforma w barwach USA z parodią statuy wolności czyli niezapomniane podsłuchy, międzynarodowa polityka Baraka Obamy jak zawsze jest popularna.

„Grand Cortège” zakończył się na  Central Square Monthey wielką bitwą na konfetti.  Z armatek zamieszczonych na paradnych pojazdach tłum był bombardowany salwami różnokolorowego konfetti, naturalnie widzowie wyposażeni w nowoczesny sprzed bojowy nie zostawali dłużni. W mgle konfetti brodziło się jak w głębokim śniegu. Organizatorzy podali, że użyli 2,3 ton, tzn. precyzyjnie 517'499'866 sztuk konfetti, a w  142 karnawału brało udział ponad 45 tysięcy uczestników.

Zapraszam do foto relacji przygotowanej specjalnie dla portalu Watra - Elżbieta Anna Sadkowski z domu Samek.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1" Obwód - 18 cm. Matriały: Jadeit, Lapis lazuli, Turkus, Aragonit, Koral, Szkło. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł
  • 9 SIYŁ - „NOWYJ WIESNY PRZYSEŁ CAS” - album dwupłytowy9 SIYŁ - „NOWYJ WIESNY PRZYSEŁ CAS” - album dwupłytowy„NOWYJ WIESNY PRZYSEŁ CAS” to drugi album zespołu składający się również z dwóch płyt. Pierwsza płyta to tradycyjne melodie podhalańskie. Na drugiej płycie prezentujemy...
    32 zł
  • Portfel IIPortfel IIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Brązowy...
    35 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.