PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Październik 2010 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Tatry Zachodnie

Góry

Jesienne spacery w Dolinie Chochołowskiej

Czwartek, 28 października 2010 r.
Autor: Wojciech Szatkowski

Ostatnie dni ciepła gdzieś w ChochołowskiejTo był ostatni (prawdopodobnie) ciepły dzień tej jesieni... Reporterzy Watry Wojciech Szatkowski i Maciek Bielawski wybrali się na jesienną turę w okolicy Doliny Chochołowskiej. Widoki były, jak to jesienią, przecudne, wiał halny. Poleżeliśmy do słonka, bo jesień to pora nostalgii, przemyśleń i kolorów jesiennych, czyli takich, które wprawiają w zachwyt, zresztą zobaczcie Państwo sami...


Chochołowska jest najdłuższą i największą doliną w polskich Tatrach, ma długość ponad 10 km, podchodzi pod główną grań Tatr, jest więc doliną walną. Wycieczkę do Doliny Chochołowskiej rozpoczynamy na Siwej Polanie (parking). W dolnej części, oprócz bramek skalnych: Niżniej Bramy Chochołowskiej i Wyżniej Bramy Chochołowskiej, co upodabnia tę dolinę do nieodległej przecież stąd Doliny Kościeliskiej, występują ciekawe skałki jak Siwiańskie Turnie, a także urokliwe wąwozy skalne jak choćby Wielkie i Małe Koryciska. Pierwsi turyści pojawili się tutaj już w XIX wieku, chociaż częściej odwiedzali Dolinę Kościeliską, trafiali także do Chochołowskiej a z czasem docenili jej walory. W latach międzywojennych Chochołowska była jednym z najważniejszych centrów pasterstwa w Tatrach Polskich; duża była także liczba bacówek i szałasów pasterskich w tej dolinie. Obecnie zachowano tutaj tzw. wypas kulturowy, a wielki redyk prowadzi się na kilku polanach, między innymi na Polanie Chochołowskiej wypasa owce baca Jędrzej Zięba Gał, który w swoim szałasie gościł papieża-Polaka, Jana Pawła II, podczas jego pielgrzymki do Ojczyzny w 1983 r.. Baca poczęstował dostojnego gościa serami owczymi. Papież odwiedził wtedy także Dolinę Jarząbczą, stąd szlak w ten rejon nazywany jest szlakiem papieskim i prowadzi aż do tzw. Papieskiego Kamienia. Na polanie znajduje się kilkanaście szałasów pasterskich, a także duże schronisko PTTK, którego kierownikiem jest Józef Krzeptowski. Na wiosnę na polanie kwitną łany krokusów (szafranów spiskich), co jest dużą atrakcją Doliny Chochołowskiej i rokrocznie ściąga tutaj wielu turystów. Na polanie mieści się też mała kapliczka pod wezwaniem św. Jana, gdzie kręcono scenę ślubu Janosika z wybrankę jego serca – Maryną, w serialu „Janosik”. W Dolinie nakręcono także scenę kuligu w filmie „Potop”. Do schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej można też dojechać latem rowerem górskim, co jest dużą atrakcją dla amatorów tego rodzaju sportu. Wiosną w dolinie rozgrywane są zawody w ski-alpinizmie im. Józefa Oppenheima. Na Polanie Chochołowskiej rozpoczynają się szlaki turystyczne prowadzące na szczyty okalające Dolinę Chochołowską, np. na Grześ, Rakoń, Wołowiec i dalej granią przez Łopatę na Jarząbczy Wierch i Starorobociański Wierch oraz urokliwa ścieżka nad Reglami.

Zobacz w naszym sklepie:

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.