PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Lipiec 2011 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Tatry Zachodnie

Góry

Dolina Miętusia z różnej perspektywy...

Poniedziałek, 11 lipca 2011 r.
Autor: Wojciech Szatkowski

Wschód słońca w Miętusiej, słońce wstaje ponad Hrubym ReglemDo Doliny Miętusiej możemy trafić, gdy zboczymy nieco ze szlaku prowadzącego Doliną Kościeliską, idąc ścieżka nad reglami, najpierw przez Polanę Zahradziska (czasami wypas owiec) i dalej za znakami czarnymi w stronę Przysłopu Miętusiego. Tam, korzystając z ławek i stołu, można się posilić i nacieszyć oczy panoramą. Jest to miejsce, gdzie spotyka się wiele szlaków turystycznych, w tym najciekawsza ścieżka w tym rejonie prowadząca na Małołączniak (2096 m), za znakami niebieskimi oraz inne: czarny szlak ścieżki nad Reglami prowadzi dalej na Wielką Polanę Małołącką, niebieski schodzi do Doliny Małej Łąki, a czerwony prowadzi przez regiel do Stanikowego Żlebu i dalej na Nędzówkę. Z Miętusiej rozpościera się cudowny widok na masyw Czerwonych Wierchów, z wiszącymi dolinkami Mułową i Litworową i wysokimi wapiennymi ścianami (Kazalnica Miętusia).


Nad polaną wznosi się Zawiesista Turnia, zwana także Eljaszową Turnią, nazwaną tak na cześć znanego działacza Towarzystwa Tatrzańskiego i autora znanych przewodników tatrzańskich, Walerego Eljasza Radzikowskiego. Kolejnym szczytem reglowym, który zamyka dolinę od północy, jest majestatyczny Hruby Regiel. Poniżej Przysłopu Miętusiego, na Polanie Ogon, mieściło się nieduże schronisko prowadzone przez znaną narciarkę w latach 30-tych, Bronisławę Staszel-Polankównę. Z tą doliną, największą boczną odnogą Doliny Kościeliskiej, wiąże się wiele góralskich, barwnych legend. Jedna z nich opowiada o niedobrych bacach, którzy nie chcieli ugościć w szałasie biednego chłopca-żebraka. Wygnali go. Spotkała ich za to straszliwa kara, gdyż wznoszące się nad ich szałasami turnie zwaliły się na nich, stając się dla nich grobowcem. To miejsce, jedno z najbardziej urokliwych w Tatrach, zwie się Wantule. Wantule to wielkie cmentarzysko wielkich skalnych złomów, a ich nazwa wywodzi się od góralskiego słowa wanta – czyli głaz, skała. Wanty leżące tutaj są ogromnych rozmiarów, są pokryte pierwotnym lasem świerkowym i tworzą uroczysko rzadkiej piękności, a podobnego nie zobaczymy w innym rejonie Tatr. W dolinie czynne były w XIX wieku kopalnie rudy żelaza, ale zostały w latach 70-tych XIX wieku zamknięte. W galerii serwisu watra prezentujemy obszerną galerię zdjęć z Doliny Miętusiej,– w naszej galerii widoki ze wschodu słońca z Miętusiej, pejzaże na Giewont i Czerwone Wierchy i inne, miłego oglądania...

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek średni IIIAniołek średni IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Spinka góralska XISpinka góralska XIMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym z wizerunkiem jelonk w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    180 zł
  • Naszyjnik "Cukierkowy"Naszyjnik "Cukierkowy"Naszyjnik z kulek agaru oraz koralików szkła Weneckiego - vintage. Obwód 50 cm.
    65 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.