PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Lipiec 2010 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Tatry

Góry

Kozica – symbol Tatr

Poniedziałek, 19 lipca 2010 r.
Autor: Wojciech Szatkowski

Kozica – symbol TatrJest symbolem naszych najwyższych gór – Tatr i znajduje się w godle Tatrzańskiego Parku Narodowego. Kozica tatrzańska – fascynujące zwierzę, dość płochliwe, za to znakomicie poruszające się w świecie tatrzańskich turni. Przystosowane do ciężkiego życia w krainie skał i granitowych lub wapiennych turniczek. Kozica jest także symbolem zawodu przewodnika tatrzańskiego i główną bohaterką niniejszego fotoreportażu.


Od 5 października 1868 r. kozica, wraz ze świstakiem, są gatunkami chronionymi, dzięki ustawie uchwalonej w Sejmie Galicyjskim we Lwowie. W terenie jest wiele nazw związanych z kozicami: Kozi Wierch, Mały Kozi Wierch, Kozia Przełęcz, Kozia Dolinka i wiele innych. Obecnie populacja wynosi w całych Tatrach ok. 500 sztuk. Kozica żywi się pokarmem roślinnym. Żyje w piętrze roślinnym turni. Zainteresowanych odsyłam do świetnej książki „Capy, kozy i koźlęta czyli prawie wszystko o kozicach", autorstwa Filipa Zięby i Tomasza Zwijacza-Kozicy, a także innych publikacji wydanych staraniem Tatrzańskiego Parku Narodowego, a odnoszących się do tego pięknego zwierzęcia, jak np. książka "Kozica". W Serwisie Podhalańskim Watra prezentujemy obszerną galerię zdjęć kozic w ich naturalnym środowisku. Reporterowi Watry udało się spotkać niemalże „oko w oko” z capem podczas schodzenia z Rohatki do Dolinki Litworowej (zdjęcia jesienne), kierdel kozic (11 sztuk) spotkał wiosną na Kopie Kondrackiej, a nieco mniejszy kierdel (3 sztuki) w pobliżu Kończystego Wierchu w Tatrach Zachodnich. Tu ważna uwaga, by się do tych pięknych zwierząt zbytnio nie zbliżać i ich nie płoszyć. Kierdel z Kopy przez chwilę przyglądał się mojemu zachowaniu. Zwierzęta cofnęły się jednak kilkadziesiąt metrów w stronę Kondrackiej Przełęczy, a potem, widząc że nie mam wobec nich wrogich zamiarów, pasły się nie zwracając już na mnie uwagi. No i trzecie z pokazanych w serwisie spotkań z kozicą miało miejsce na Suchych Czubach. Matka z koźlęciem weszła wprost na mnie. Koźlę przeszło obok o jakieś 2 metry, nie wykazując oznak żadnego zdenerwowania – widocznie wzięło mnie za swego... Idąc w góry mamy szansę spotkania kozic. To nieprawdopodobnie piękne chwile spotkania ze zwierzęciem, które króluje w krainie tatrzańskich skał i turni.

Zobacz w naszym sklepie:
  • "Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć" - 40 stronnicowy album z fotografiami Grzegorza Gałązki i tekstem Ks. Władysława Mariana Zarębczana. Wydawnictwo MICHALINEUM. My, górale...
    40 zł
  • Aniołek mały IIIAniołek mały IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 7 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    8 zł
  • Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki" Naszyjnik obwód 47 cm. , Bransoletka obwód 17,5 cm. Materiały: Turkus, Jadeit, Metal, elementy posrebrzane. Biżuteria zaprojektowana...
    145 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.