PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Czerwiec 2011 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Tatry

Góry

Goryczka Klusjusa – piękność w pełnej krasie...

Środa, 1 czerwca 2011 r.
Autor: Wojciech Szatkowski

Goryczka Klusjusa na wapiennych turniczkach, fot. wojciech SzatkowskiRośnie na wapieniu i właśnie teraz rozkwita w Tatrach w pełnej krasie. Mowa o goryczce Klusjusza, której szukał w górach specjalnie dla czytelników Watry jeden z jej reporterów. Jest to największa z tatrzańskich goryczek, a spotkaliśmy ją na wapiennych turniczkach w rejonie Doliny Małej Łąki i Miętusiej. Zachęcamy przy okazji do górskich spacerów, bo kwiatów tatrzańskich ciągle przybywa, a maj i czerwiec to okres kiedy jest ich w górach najwięcej.


Goryczka krótkołodygowa, (syn. goryczka Klusjusa) Gentiana clusii – to gatunek rośliny należący do rodziny goryczkowatych.  To środkowo i południowoeuropejska roślina górska, która występuje w Alpach, Karpatach, Chorwacji i Czarnym Lesie. W Polsce występuje wyłącznie w Tatrach, tak jak pisałem, wyłącznie na podłożu wapiennym. Jest tutaj dość pospolita. Status gatunku we florze Polski: gatunek rodzimy. Gatunkowa nazwa rośliny pochodzi od francuskiego botanika oraz lekarza Charlesa de L'Écluse (Clusiusa). Osiąga nawet do  8 cm wysokości. Kwitnie od kwietnia do czerwca. Zapylana jest przez motyle, pszczoły i trzmiele, do samozapylenia dochodzi rzadko. Podczas deszczu i złej pogody kwiaty stulają się w pąk, chroniąc słupek i pręciki. Siedlisko roślinne. Rośnie w górach, wyłącznie na podłożu wapiennym, na halach, uskokach skalnych, pastwiskach i niskich torfowiskach. Preferuje stanowiska nasłonecznione. W Tatrach występuje od regla dolnego po piętro halne, a więc na wysokościach 935-2000 m n.p.m. Podlega ochronie również na terenie Słowacji.

 

Zobacz w naszym sklepie:
  • Zbójnickie czakoZbójnickie czakoZbójnickie czako wykonane z sukna w kolorze brązowym z sztywną wkładką skórzaną. Czako posiada orle pióro z zdobioną metalową okuwką z mosiądzu. Z guzem zdobionym rozetą...
    950 zł
  • Obraz olejny Folk IObraz olejny Folk IObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    350 zł
  • Aniołek średni IIIAniołek średni IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.