PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Sierpień 2011 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Tatry

Góry

Szokująca frekwencja w Tatrach

Środa, 17 sierpnia 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaW połowie sierpnia Zakopane i Tatry tradycyjnie już przeżywają najazd turystów. W tym roku padł rekord. Jednego tylko dnia Morskie Oko odwiedziło prawie 13 tys. osób, dol. Kościeliską 7 tys., a łącznie na wszystkie szlaki wyszło ok. 40 tys. turystów. Są to dane z niedzieli 14 sierpnia.


- Wiemy, że co roku w połowie sierpnia bywa kulminacja ruchu turystycznego, ale w tym roku była to naprawdę olbrzymia ilość. Rodzi się więc pytanie, skąd ci ludzie się biorą i czy się pomieszczą w Tatrach – zastanawia się dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Paweł Skawiński.

Całe szczęście wzmożony ruch turystyczne nie koniecznie szkodzi przyrodzie, pod warunkiem jednak, że turyści ja szanują i przestrzegają przepisów obowiązujących w parku.

- Przykładem są kozice, których 10 lat temu było tylko 70, a dziś mamy ich aż 270. Póki ruch turystyczny ograniczony jest do szlaków turystycznych, nie jest on aż tak istotny dla przyrody. Szkodliwe jest natomiast przebywanie poza szlakiem i związane z tym płoszenie zwierząt i niszczenie chronionych terenów – wyjaśnia Paweł Skawiński.

- Wydaje się, że osiągnęliśmy granice możliwości, jeśli chodzi o wzrost ruchu turystycznego. Wpływa na to ograniczona dostępność komunikacyjna. I tak powinno zostać. Nie powinno się zwiększać ilości miejsc parkingowych, a także zabraniać parkowania samochodów na poboczach dróg.  Słowacy w niedzielę zauważyli, że osoby idące do Morskiego Oka pozostawiają samochody po ich stronie granicy i karali je mandatami w wysokości 200 euro. Po naszej stronie tak się nie stało. Nadszedł chyba czas, żeby powiedzieć stop dla samochodów – przekonuje dyrektor.

Podkreślał on, że w tym wypadku nie chodzi tylko o przyrodę, ale również o bezpieczeństwo na drodze. Zaparkowane nieprawidłowo pojazdy utrudniają przejazd innym użytkownikom drogi, w tym także pogotowia czy też straży pożarnej. Na trasie do Morskiego Oka jest to zjawisko nagminne.

TPN nie ma możliwości ograniczenia ruchu turystycznego w sposób bezpośredni, chce jednak informować o jego natężeniu i zachęcać turystów do odwiedzania innych miejsc.

- Przestrzeń turystyczna wokół Tatr nie jest doceniana, a też jest warta odkrycia – zachęca Paweł Skawiński.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bańka choinkowa IIBańka choinkowa IIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Torebka filcowa XIITorebka filcowa XIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z różowej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok. 35...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.