PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Czerwiec 2014 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Tatry

Góry

Patronat medialny WATRA

Ekstremalny weekend biegowy w Tatrach

Poniedziałek, 9 czerwca 2014 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaKolejna edycja „Zakopiańskiego Weekendu Biegowego z Sokołem” za nami. W dniach 6-8 czerwca pod honorowym patronatem Ministra Sportu i Turystyki odbyły się trzy biegi: VII Bieg Sokoła na dystansie 15,6 km, VII Wysokogórski Bieg im. dh. Franciszka Marduły na dystansie 25,3 km oraz V Bieg im. hr. Władysława Zamoyskiego na dystansie 10 km. Zawody zorganizowało zakopiańskie gniazdo Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Cieszyły się one ogromnym zainteresowaniem biegaczy z całej Polski. Łącznie we wszystkich trzech imprezach biegowych wzięło udział ponad 740 zawodników. Zostali oni sklasyfikowani w Grand Prix „Sokoła”. Jego zwycięzcą po raz trzeci został Marek Grochowski reprezentujący TG "Sokół" Zakopane, wśród pań najlepsza była Joanna Garlewicz z Warszawy.


WYNIKI do pobrania (zip)

Najważniejszym wydarzeniem Weekendu Biegowego z całą pewnością był Bieg Marduły, który w ciągu kilku lat z niewielkiej kameralnej imprezy stał się biegiem o wysokiej randze i dużej popularności. Jest to jeden z niewielu biegów w Polsce rozgrywanych na tak dużej wysokości. Najwyższym punktem trasy miała być w tym roku Świnicka Przełęcz 2051 m n.p.m., jednak ze względu na leżący jeszcze w tym rejonie śnieg i lód trasa została zmieniona. Zawodnicy i tak musieli zmierzyć się z wieloma trudnościami technicznymi i wzniesieniami, takimi jak Karb (1853 m), Beskid (2012 m) i Kasprowy Wierch 1987 m). Bieg Marduły był jednocześnie Mistrzostwami Polski w Biegach Wysokogórskich Skyrunning. Zwycięzcą po raz kolejny został Marcin Świerc (Salomon Suunto Team) z czasem 2h25:11,4.

Natomiast Bieg im. hr. Władysława Zamoyskiego, a zwłaszcza Bieg Sokoła to doskonała okazja na sprawdzenie swoich możliwości, „przetarcie się” w biegach górskich i zdobycie doświadczenia niezbędnego w Biegu Marduły. W obu tych biegach zwyciężył Nataniel Swat (RMD MONTRAIL TEAM). 

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Gniazdo w Zakopanem poprzez organizację Weekendu biegowego upowszechnia zdrowy tryb życia i bieganie jako ogólnodostępną formę sportu i rekreacji, promuje Tatry, Zakopane i powiat tatrzański, popularyzuje patriotyczne i sportowe idee zgodnie z hasłem „W zdrowym ciele zdrowy duch”, a także chce upamiętnić postacie hrabiego Zamoyskiego – patrioty, zasłużonego dla Tatr i Zakopanego oraz druha Franciszka Marduły – wybitnego lutnika, sportowca, pedagoga, prezesa TG Sokół w Zakopanem. 

W tym roku Weekend Biegowy miał szczególny charakter ze względu na obchody Jubileuszu 120-lecia Gniazda Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Zakopanem.

Impreza ciągle się rozrasta i przyciąga coraz więcej zawodników, a także osób i instytucji wspierających tę inicjatywę. W tym roku w jej organizację włączyli się nowi partnerzy. Wśród nich znalazła się firma Dynafit (sponsor sprzętowy) oraz hotel Mercury Zakopane Kasprowy (sponsor strategiczny), obchodzący w tym roku jubileusz 40-lecia istnienia, który podczas Biegu Marduły upamiętniła specjalna premia na Kasprowym Wierchu. Zawody dofinansowała także Gmina Miasta Zakopane.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa VIIITorebka filcowa VIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Pasek ze sztucznego materiału...
    110 zł
  • Grafika Folk w ramce VGrafika Folk w ramce VGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Wisiorek "Ogródek 6"Wisiorek "Ogródek 6"Wisiorek z tkaniny, koralików metalowych. Obwód 52 cm. Wlk. Wisiorka 10/8 cm
    35 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.