PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Tatry

Kultura

Spotkanie polsko-słowackie na Grzesiu

Czwartek, 20 czerwca 2013 r.
Autor: Agata Pitoń

Spotkanie polsko-słowackie na GrzesiuW niedzielę 16 czerwca odbyło się kolejne spotkanie polsko-słowackie na Grzesiu w Tatrach Zachodnich. Spotkanie tradycyjnie rozpoczęło się od wspólnej Mszy Świętej. Później szczytem Grzesia zawładnęły śpiew, taniec i wzajemna gościna, a piękna pogoda sprzyjała towarzyskim posiadom. Impreza, zainicjowana ponad dwadzieścia lat temu przez Marka Jennera, początkowo miała charakter towarzyskich spotkań członków zespołów regionalnych (i ich rodzin) z Zuberca na Słowacji i z Podhala (z Małego Cichego, z Zespołu im. Klimka Bachledy z Zakopanego a także „Polaniorzy” z Kościeliska).


Później grono jej uczestników stopniowo się poszerzało i obecnie gromadzi ona licznych mieszkańców Zuberca i sąsiednich miejscowości oraz entuzjastów z Podhala (od seniorów po dzieci), a także wędrujących w tym czasie po górach turystów. Z biegiem lat przygotowanie Mszy Świętej wzięli na siebie przyjaciele ze Słowacji, zapraszając do jej sprawowania księży aktualnie pracujących w parafii Zuberec.

Spotkania na Grzesiu to swoisty fenomen „prywatnej inicjatywy” grupy ludzi, trwającej przez wiele lat pomimo braku oficjalnych komitetów organizacyjnych, specjalnych środków czy udziału lokalnych władz. Niegdyś niezbyt mile widziane przez polskie i słowackie służby graniczne (choć zawsze przyjmowane przez nie „ z przymknięciem oka”) teraz stanowią świetny przykład „Europy bez granic”. Mają już grono swoich stałych bywalców, „dochowały się” także kolejnych pokoleń uczestników.

Zobacz w naszym sklepie:
  • 9 SIYŁ - KOLĘDY I PASTORAŁKI GÓRALSKIE - album dwupłytowy9 SIYŁ - KOLĘDY I PASTORAŁKI GÓRALSKIE - album dwupłytowyALBUM DWUPŁYTOWY zespołu 9 SIYŁ pt. "Przy betlejemskik horak" zawiera jedną płytę z kolędami i pastorałkami podhalańskimi - ponad 50 minut (w tym krótkie jasełka -...
    32 zł
  • Ludowe etui na tablet VIILudowe etui na tablet VIILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Torebka filcowa XVITorebka filcowa XVITorebka filcowa z ludowym motywem. Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki. Szerokość ok. 25 cm Wysokość ok. 30 cm Wysokość z rączkami ok. 94 cm Materiał: Filc...
    70 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.