Sport

Trzy dni biegania po Tatrach

Wtorek, 7 czerwca 2016 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

Trzy dni biegania po TatrachZakończył się VI Zakopiański Weekend Biegowy z Sokołem. W dniach 3-5 czerwca pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Zakopane oraz Starosty Powiatu Tatrzańskiego odbyły się trzy biegi: IX Bieg Sokoła na dystansie 15,6 km, IX Wysokogórski Bieg im. dh. Franciszka Marduły na dystansie 32 km oraz VII Bieg im. hr. Władysława Zamoyskiego na dystansie 10 km. Zawody zorganizowało zakopiańskie gniazdo Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Cieszyły się one ogromnym zainteresowaniem biegaczy z całej Polski, a także z zagranicy. Łącznie we wszystkich trzech imprezach biegowych wystartowało blisko 700 zawodników, a w Grand Prix „Sokoła” sklasyfikowanych zostało 68 zawodników. Jego zwycięzcą został Robert Faron (Salco Sport Team), wśród kobiet najlepsza była Dominika Bolechowska (Attiq Team Zakopane).

Najważniejszym wydarzeniem Weekendu Biegowego był Wysokogórski Bieg im. dh. Franciszka Marduły, będący jednocześnie Mistrzostwami Polski w Biegach Wysokogórskich Skyrunning. Jego zwycięzcą po raz kolejny został Marcin Świerc (Salomon Suunto Poland) z czasem 3h02:04,7. Wśród kobiet zwyciężyła Anna Celińska (Byledobiec Anin) z czasem 3h29:47,8. Trasa tego ekstremalnego biegu miała aż 32 km długości, a deniwelacja wynosiła 2218 m. W ramach Mistrzostw Polski w klasyfikacji drużynowej zwyciężyli „Fake Runners” przed reprezentantami Salomon Suunto Team i Dynafit PL. Zawodnicy tradycyjnie już biegli najpierw miejskimi ulicami spod Kina „Sokół” do Kuźnic, a następnie już trudnymi górskimi szlakami w granicach Tatrzańskiego Parku Narodowego. Meta i strefa regeneracji energetycznej usytuowana została w samym centrum miasta w Parku Miejskim, gdzie odbywał się Zakopiański Dzień Dziecka z wieloma atrakcjami, cieszyła się więc zainteresowaniem dużego grona kibiców. W ramach zlokalizowanego tuż obok mety Kids Parku także organizatorzy Weekendu Biegowego przygotowali dla dzieci i całych rodzin wiele atrakcji promujących zdrowy tryb życia, takich jak mini biegi na czas z przeszkodami, gimnastyczne zmagania, rodzinny trening naturalny i slackline.

Natomiast ponad 15-kilometrowa trasa Biegu Sokoła rozpoczęła się i zakończyła w Kuźnicach. Najszybciej pokonał ją Dariusz Marek (RMD Montrial) z czasem 1h19:40,0. Z kolei meta 10-kilometrowego Biegu im. Wł. hr. Zamoyskiego tradycyjnie już zlokalizowana została w jednym z najpiękniejszych miejsc w polskich Tatrach – nad Morskim Okiem. Pierwszy dobiegł do niej Grzegorz Opiał z czasem 39:58,0,ustanawiając nowy rekord trasy.

Dodatkowo z myślą o najmłodszych w ramach Weekendu Biegowego 2 czerwca na Dolnej Równi Krupowej wspólnie z zakopiańskim MOSiR-em zorganizowane zostało specjalne wydarzenie – Bieg Sokolika zaliczany do XXI Szkolnej Letniej Ligi Biegów Przełajowych oraz do Tatrzańskiej Euroligi Dzieci. Mimo deszczowej pogody wzięło w nim udział blisko 470 zawodników.

Wiele osób i instytucji od lat wspiera organizację Zakopiańskiego Weekendu Biegowego z Sokołem, a wśród nich sponsor sprzętowy Biegu Marduły - firma Dynafit. W tym roku nowym partnerem Biegu Sokoła i Biegu Zamoyskiego została natomiast firma Regatta. Zawody dofinansował także Burmistrz Miasta Zakopane oraz Marszałek Województwa Małopolskiego.

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Gniazdo w Zakopanem, szczycąc się ponad 120-letnią tradycją, poprzez organizację tych wydarzeń pragnie popularyzować patriotyczne i sportowe idee zgodnie z hasłem „W zdrowym ciele zdrowy duch”, a także upamiętnić postacie hrabiego Zamoyskiego – patrioty, niezwykle zasłużonego dla Tatr i Zakopanego oraz druha Franciszka Marduły – wybitnego lutnika, sportowca, pedagoga, prezesa TG Sokół w Zakopanem. Organizatorzy dziękują wszystkim za udział i zapraszają na kolejną edycję „Zakopiańskiego Weekendu Biegowego z Sokołem” za rok.