Sport

Tatrzański Festiwal Biegowy za nami

Wtorek, 16 sierpnia 2016 r.
Autor: Agnieszka Szymaszek

Tatrzański Festiwal Biegowy za nami237 osób wzięło udział w Tatrzańskim Festiwalu Biegowym, który odbył się w miniony weekend w Tatrach. Na imprezę składały się: Tatra Fest Bieg i Tatra Vertical. Dzień później, również w ramach festiwalu, rozegrany został Bieg Świstaka. W Tatra Fest Biegu wzięło udział 193 zawodników. Zawodnicy wystartowali punkt 8 z Parku Miejskiego w Zakopanem. Trasa wiodła przez Drogę pod Reglami do Doliny Chochołowskiej, przez Grześ, Rakoń, Wołowiec, Starorobociański Wierch, Ornak, do Doliny Kościeliskiej z z powrotem przez Regle do Zakopanego.

W sumie biegacze pokonali ok. 56 km i ok. 3000 metrów przewyższenia. Zwycięzcą został Marcin Rzeszótko (KW Zakopane/TOPR). Pokonanie trasy biegiem przez Tatry zajęło mu 5 godzin 3 minuty i 55 sekund. Pierwszą kobietą na mecie Tatra Fest Biegu była Magdalena Łączak (Salomon Suunto Team) z Mielca, która na mecie zameldowała się z czasem 6h12:13,9. Zajęła jednocześnie 12. miejsce w kategorii generalnej.

W tym samym czasie na krótszym dystansie 10 km został rozegrany Tatr Vertical – bieg na Wołowiec. Trasa wiodła z Polany Huciska (982 m n.p.m.) w Dolinie Chochołowskiej przez na Polanę Chochołowską, na Grzesia (1653) i dalej granią, niebieskim szlakiem, przez Długi Upłaz na Rakoń (1879) i Wołowiec (2064), gdzie znajdujdowała się meta. Dystans wyniósł ok. 10 km, przewyższenie -  1187 m. Zwyciężył Piotr Biernawski (ATTIQ Fake Runners) z Nowego Targu, z czasem 1h09:01,4. Wśród kobiet pierwsza była Sandra Mikołajczyk (Silesia Runners Club/Kalenji Poland), która „wybiegała” czas 1h24:15,4.

W niedzielę 14 sierpnia odbył się Bieg Świstaka – z „bonusami”, takimi jak slackline czy wspinaczka z obciążeniem. Impreza miała miejsce na Polanie Biały Potok. Była nawiązaniem do organizowanych niegdyś przez KW Zakopane zawodów.

Organizatorami Tatrzańskiego Festiwalu Biegowego byli: Stowarzyszenie Spotkania z Filmem Górskim i Klub Wysokogórski Zakopane. Partnerem zawodów było Miasto Zakopane.
Sponsorzy: Regatta, Sportslab, Zmiany Zmiany, Compex, Nikvax, Cola, Powerade, Kropla Beskidu, Salco, Teekane, Schronisko PTTK w Dolinie Chochołowskiej, Schronisko PTTK na Halli Ornak w Dolinie Kościeliskiej, Roma Cafe, Dextro Energy, Almkraft, Gmina Kościelisko, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji Zakopane, Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Brutal – Zakopiańskie Centrum Hurtu Spożywczego, Piekarnia Karpiel.