PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Wrzesień 2014 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Tatry

Wiadomości

Góralskie rody na Hali Gąsienicowej

Wtorek, 9 września 2014 r.
Autor: Adam Kitkowski

Góralskie rody na Hali GąsienicowejHala Gąsienicowa jedno z ulubionych miejsc wędrówek tysięcy Polaków odwiedzających każdego roku Tatry. Niewielu z nich wie dlaczego przy szlaku, gdzie rozchodzą się ścieżki do Murowańca i na Kasprowy stoi stary, żelazny krzyż na kamiennym postumencie. Krzyż ufundowali mieszkańcy Zakopanego w 1928 roku. Wróćmy pamięcią do sierpnia 1914 roku… To właśnie tamtego lata ks. Walenty Gadowski z diecezji tarnowskiej, w towarzystwie górali i kilku zakopiańczyków odprawił pierwszą Mszę Świętą na Hali Gąsienicowej w intencji ojczyzny i wszystkich Podhalan, którzy zginęli na frontach I wojny światowej.


Zapewne w tym wydarzeniu brali udział przedstawiciele rodu Gąsieniców i innych zacnych góralskich rodzin, a także członkowie Towarzystwa Tatrzanskiego. Ksiądz Gadowski w tym czasie zdobywał tatrzańskie szczyty, a wspólnie z poetą Franciszkiem Nowickim wyznaczyli jeden z trudniejszych szlaków turystycznych w Tatrach Polskich - Orłą Perć.

Cóż to za miejsce w Tatrach, ta Hala Gąsienicowa?

W przeszłości była to hala pasterska będąca jednym z większych ośrodków pasterstwa w Tatrach. Miała powierzchnię ok. 800 ha, z czego pastwiska stanowiły tylko niewielką część, największą zaś część stanowiły nieużytki, halizny, kosodrzewina i las. Stały tutaj  liczne szałasy i szopy pasterskie, tętniła życiem pasterskim, była odwiedzana przez zbójników. Nazwa hali pochodzi od góralskiego rodu Gąsieniców z Zakopanego, którzy w XVII w. byli jej właścicielami, w 1700 r. zaś oddali ją Szaflarskim z Czarnego Dunajca w zamian za Halę Krytą w Dolinie Chochołowskiej. W poprzednim stuleciu wypasali tu mieszkańcy wsi: Zubsuchego, Olczy, Gliczarowa, Nowego Bystrego, Białego Dunajca i Szaflar.

W ostatnią sobotę, tj. 6 września 2014 roku  w setną rocznicętej pierwszej celebracji odprawiona została Msza Święta. Grupa Podhalan wyruszyła rano z Kuźnic i przez Dolinę Jaworzynki dotarła na Halę Gąsienicową. Przed mszą odmówiono modlitwę Anioł Pański. W obecności przedstawicieli rodów góralskich: Gąsieniców-Krzeptowskich, Gąsieniców-Mracielników, Gąsieniców-Walczaków, Gąsieniców-Makowskich, Gąsieniców-Kleryków Bachledów, Bukowskich oraz zakopiańczyków, nowotarżan i turystów z Polski Mszę Świętą za rodziny i tych, którzy zginęli w Tatrach odprawił ks. Ryszard Barglik-Makowski. W homili powiedział, m. in. Czy dzisiaj górale nie boją się świadczyć o Chrystusie, czy nie będą się bać bronić krzyża za cenę życia?  Ważnym akcentem spotkania na hali było wyświetlenie w schronisku „Murowaniec” filmu artystycznego „Dekalog - Prolog” – z pieśnią Jam jest Pan Bóg Twój. Muzykę skomponował Marcin Pospieszalski, a scenażystą i reżyserem tego obrazu jest Wojciech Jachymiak. Jest to zwiastun międzynarodowego projektu muzycznego opartego na słowach św. Jana Pawła II i przesłaniu Dekalogu.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bańka choinkowa IBańka choinkowa IBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    16 zł
  • Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik z pięknych fasetowanych kul agatu /średnica 1 cm./. Obwód 52 cm. Rurki  i kulki z metalu antyalergicznego. Zapięcie posrebrzane.
    75 zł
  • Portfel IIIPortfel IIIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z białej podszewki.   Szerokość ok. 12 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Biały, czarny
    35 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.