PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Tatry

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

„Zakopiański Weekend Biegowy z Sokołem”

31 maja – 2 czerwca 2019 r.
Autor: Towarzystwo Gimnastyczne SOKÓŁ Gniazdo w Zakopanem

„Zakopiański Weekend Biegowy z Sokołem”W dniach 31 maja – 2 czerwca 2019 r. odbędzie się Zakopiański Weekend Biegowy z Sokołem. Pasjonaci tej dyscypliny sportu w ciągu trzech dni będą mogli zmierzyć się z trzema zróżnicowanymi pod względem dystansu i stopnia trudności trasami prowadzącymi pięknymi tatrzańskimi szlakami. To już dziewiąta edycja tego wyjątkowego wydarzenia organizowanego przez Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Gniazdo w Zakopanem. Jednak po Tatrach z „Sokołem” biegamy już jedenaście lat, a sama historia zawodów i Towarzystwa Gimnastycznego sięga przełomu XIX i XX wieku.


Dawniej…

W tym roku zakopiański Sokół obchodzi 125-lecie istnienia. Gniazdo powstało w 1894 r. Zawsze odgrywało ważną rolę w dziejach Zakopanego i skupiało wybitnych jego mieszkańców, takich jak hrabia Władysław Zamoyski, Wenanty Piasecki, Leonard Zwoliński, Walery Eljasz-Radzikowski, Stanisław Eljasz-Radzikowski, Andrzej Chramiec, Stanisław Barabasz, Jan Kasprowicz, Henryk Schabenbeck.

W 1925 r. członkowie „Sokoła”, na czele z ówczesnym kierownikiem sportowym Stanisławem Zdybem, zorganizowali pierwszy w Tatrach i w Polsce bieg górski. Odbył się on na dystansie 25 km i z ponad tysiącmetrowym przewyższeniem, a nazwany został „Chodem Tatrzańskim”. Ta nowatorska idea nie doczekała się od razu kontynuacji, ale sekcja lekkoatletyczna Sokoła organizowała biegi na terenie Zakopanego. Przykładem jest uwieczniony na zdjęciu bieg przełajowy zorganizowany w 1931r. w dniu obchodów Święta 3 Maja na dystansie 3700m. Start i meta zlokalizowane były przed hotelem "Morskie Oko" przy ul. Krupówki. Obecnie jest to miejsce ostrego startu Biegu Marduły.

Natomiast Tatry jeszcze przed II wojną świtową były miejscem trudnych biegowych treningów organizowanych przez druha Franciszka Mardułę  (1909 – 2007) – wybitnego lutnika, sportowca, pedagoga, od 1927 r. członka Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Zakopanem i późniejszego jego prezesa. Do tych właśnie treningów nawiązuje trasa upamiętniającego tę niezwykłą postać wysokogórskiego biegu. Jego pierwsza edycja odbyła się we wrześniu 2008 r. Wzięło w niej udział 77 zawodników i zawodniczek z całej Polski. Trasa o długości 21 km i 1250 m przewyższenia wiodła spod Kina „Sokół” w centrum Zakopanego na Nosal, a następnie przez Dolinę Jaworzynki, Przełęcz Między Kopami i Halę Gąsienicową do Kuźnic i na Kalatówki. Miał na niej znaleźć się także Kasprowy Wierch, ale opady śniegu w wyższych partiach gór zmusiły organizatorów do zmiany planów. W 2011 r. organizatorzy zdecydowali się zmienić termin biegu na początek czerwca, a także połączyć kilka imprez biegowych w jedną całość nazwaną „Zakopiańskim Weekendem Biegowym z Sokołem". W kolejnych latach Bieg Marduły został wydłużony do 32 km, a jego meta usytuowana w centrum miasta – w Parku Miejskim lub na Placu Niepodległości.

Z kolei Bieg im. hr. Władysława Zamoyskiego po raz pierwszy zorganizowano w czerwcu 2009 r. w ramach obchodów 120. rocznicy nabycia dóbr zakopiańskich przez hr. Władysława Zamoyskiego. Trasa prowadziła wówczas z Palenicy Białczańskiej do Kuźnic i liczyła 21 km. Kolejna edycja biegu odbyła się dopiero w 2011 r. w ramach „Zakopiańskiego Weekendu Biegowego z Sokołem". Zmieniono i skrócono wówczas trasę, której długość od tamtej pory wynosi 10 km i prowadzi z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka. Natomiast Bieg Sokoła od 2013 r. zastąpił dotychczasową trasę amatorską Biegu im. dh. Franciszka Marduły o długości 7,5 km. Od tamtej pory organizowany jest pierwszego dnia „Zakopiańskiego Weekendu Biegowego z Sokołem” w nieco zmienionej formule na dystansie 15,6 km w trudniejszym technicznie terenie.

Dziś…

W ciągu kilkunastu lat wszystkie trzy biegi, które początkowo były niewielkimi kameralnymi imprezami organizowanymi przez pasjonatów dla pasjonatów, znacznie się rozrastały się, ciągle ewoluując i podnosząc swoją rangę. W tym czasie rozwijały się także i rozpowszechniały w Polsce biegi górskie jako dyscyplina sportowa. Obecnie „Zakopiański Weekendu Biegowy z Sokołem” odbywa się co roku na przełomie maja i czerwca. W jego ramach w ciągu trzech dni rozgrywany jest Bieg Sokoła na dystansie ok. 15 km, Bieg im. hr. Władysława Zamoyskiego na dystansie 10 km oraz Bieg Wysokogórski im. dh. Franciszka Marduły na dystansie 32 km i z deniwelacją 2218 m - będący jednocześnie Mistrzostwami Polski w Skyrunningu i jednym z najbardziej ekstremalnych biegów w Polsce. Dodatkowym wyzwaniem dla najwytrwalszych zawodników, którzy ukończą wszystkie trzy biegi, jest co roku rywalizacja w Grand Prix Sokoła.

Biegi te ze względu na umiejscowienie tras na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, wśród pięknej górskiej przyrody, są ambitne i niezwykle widowiskowe, a dzięki zróżnicowaniu stopnia trudności i dystansów, przyciągają zarówno najlepszych  zawodowców jaki i amatorów, a także licznych kibiców. Były także wielokrotnie nagradzane przez największe portale biegowe i cieszą się stałym zainteresowaniem wśród biegaczy z całej Polski i zagranicy.

Bogatą historię biegów tworzą przede wszystkim niezwykli zawodnicy i ich oszałamijące wyniki. Co roku rywalizacja między czołówką zawodników, ich pasjonująca walka z czasem i warunkami na trasie, wzbudza zainteresowanie i podziw kibiców, mediów oraz całego środowiska związanego z tą dyscypliną. Najwięcej emocji wywołuje oczywiście Bieg im. dh. Franciszka Marduły, który znalazł się w gronie najwyżej punktowanych biegów Ligi Biegów Górskichi posiada kategorię M (mistrzowską). Z pewnością od drugiej edycji biegu złotymi zgłoskami zapisał się jego dziewięciokrotny zwycięzca – Marcin Świerc. Jedynie w 2017 r. tytuł mistrza odebrał mu Bartłomiej Przedwojewski, bijąc rekord trasy z czasem 2h 55min. Wśród kobiet aż pięć zwycięstw na swoim koncie ma Anna Celińska. Kto w tym roku zdobędzie złoto i czy padnie nowy rekord? Jeszcze nie wiemy, ale walka jak zwykle będzie zacięta, a jej uczestnicy napiszą kolejną kartę niezwykłej biegowej historii.

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Gniazdo w Zakopanem pragnie poprzez organizację tych wydarzeń upowszechniać zdrowy tryb życia i bieganie jako ogólnodostępną formę sportu i rekreacji, promować Tatry, Zakopane i powiat tatrzański, popularyzować patriotyczne i sportowe idee zgodnie z hasłem „W zdrowym ciele - zdrowy duch”, a także upamiętnić postacie hrabiego Zamoyskiego – patrioty, zasłużonego dla Tatr i Zakopanego oraz druha Franciszka Marduły – wybitnego lutnika, sportowca, pedagoga, prezesa TG Sokół w Zakopanem.

Serdecznie zapraszamy kibiców na trasy wszystkich biegów, a także mamy dobrą wiadomość dla tych, którzy chcą jeszcze podjąć wyzwanie i rozpocząć swoją przygodę z biegami górskimi. Są jeszcze wolne miejsca na Bieg im. hr. Władysława Zamoyskiego. Warto spróbować, by samemu napisać swoją własną kartę historii Weekendu Biegowego z Sokołem. Zapisy na stronie www.bgtimesport.pl.

Zakopiański Weekend Biegowy z Sokołem – program:

30.05.2019 r. (czwartek)

17.00 – 20.00 wydawanie numerów startowych
Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych, ul. Partyzantów 1/5

ok. 18.00 złożenie kwiatów na grobie dh Franciszka Marduły
Stary Cmentarz na Pęksowym Brzyzku

31.05.2019 r. (piątek)

15.00-15.45 Wydawanie numerów startowych
Kuźnice

16.00 Start Biegu Sokoła
Kuźnice

ok. 20.00 Uroczyste zakończenie Biegu Sokoła i wręczenie nagród
Kino Sokół, ul. Orkana 2

17.00 – 21.00 wydawanie numerów startowych
Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych, ul. Partyzantów 1/5

01.06.2019 r. (sobota)

7.00 Start Wysokogórskiego Biegu im. dh Franciszka Marduły
przed Kinem Sokół, ul. Orkana 2

15.00 Uroczyste zakończenie Biegu Marduły i wręczenie nagród
Kino Sokół, ul. Orkana 2

18.00 – 19.00 wydawanie numerów startowych
Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych, ul. Partyzantów 1/5

10.06.2018 r. (niedziela)

7.30 Start Biegu im. Władysława hr. Zamoyskiego
Palenica Białczańska

9.30 złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą 100-lecie zakończenia sporu o Morskie Oko

13.00 Uroczyste zakończenie Biegu Zamoyskiego oraz rozstrzygnięcie rywalizacji Grand Prix Sokoła i wręczenie nagród
Kino Sokół, ul. Orkana 2

 • PATRONAT NARODOWY Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości

 • PATRONAT HONOROWY:

Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula, Starosta Tatrzański Piotr Bąk

 • PARTNERZY:

Dynafit - Intersport - TatraReh - HSKI - Społem Zakopane - Schronisku PTTK Murowaniec - Schronisku PTTK Morskie Oko - Nasamed - PKL S.A. - Berdax - Karczma Polany - Trening Naturalny - BGTimeSport - TOPR - Kino Sokół - Zakopiańskie Centrum Kultury - Polskie Tatry S.A. – Ale-Active Life Energy - Skyrunning Polska

 • PATRONI MEDIALNI:

Polskie Radio Program Trzeci - TVP Sport - TVP 3 Kraków - Radio Kraków – Gość Niedzielny – Ultra – Biegigorskie.pl – Podhale 24 - Podhale-sport.pl – Sportowepodhale.pl - Watra.pl

 • ORGANIZATOR:

Towarzystwo Gimnastyczne Sokół Gniazdo w Zakopanem

Więcej informacji:
www.biegisokole.pl
www.facebook.com/Zakopianski.Weekend.Biegowy.z.Sokolem

Zobacz w naszym sklepie:
 • Wisiorek "Ogródek 4"Wisiorek "Ogródek 4"Wisiorek, z sukna, tkaniny i cekin. Średnica zawieszki 6,5 cm. Obw. 70 cm.
  30 zł
 • Aniołek duży IIIAniołek duży IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
  16 zł
 • Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż" Obwód 43 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral o dwóch odcieniach czerwieni, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez...
  100 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.