PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Luty 2024 1234567891011121314151617181920212223242526272829  

Tyniec

Wiadomości

Górale u Ojca Leona Knabita

Sobota, 3 lutego 2024 r.
Autor: Małgorzata Wonuczka-Wnuk

Górale u Ojca Leona Knabita70 lat kapłaństwa i 94 przeżyte wiosny to przyczyny, dla których blisko sto osób z Podhala i Beskidów złożyło wizytę ojcu Leonowi Knabitowi w najstarszym polskim klasztorze w Tyńcu. Z inicjatywy ks. Prałata Władysława Zarębczana, inicjatora i organizatora odbywających się od 23 lat Światowych Rekolekcji Podhalańskich w Rzymie, w których zawsze uczestniczył ojciec Leon Knabit – przybyli do Tyńca modlitwą, muzyką i tańcem dziękowali dostojnemu Jubilatowi za dobro, mądrość, życzliwość, poczucie humoru i wsparcie słowne oraz modlitewne, jakiego udzielał i udziela znany zakonnik.


Mszę św. w intencji ojca Leona Knabita rozpoczynającą uroczystości koncelebrowali ks. prałat Mieczysław Łukaszczyk z Nowego Targu, ks. prałat Wojciech Mroszczak, pochodzący z Gronkowa, emerytowany proboszcz w Bolesławcu Śląskim, ks. kanonik Stanisław Gutt, pochodzący z Szaflar, proboszcz w Giebułtowie k. Krakowa, ks. Władysław Górak, duszpasterz w Czarnym Potoku oraz ks .prałat Władysław Zarębczan. Homilię wygłosił ks. Władysław Łukaszczyk, a grała muzyka Zbigniewa Wałacha z Istebnej i okolic oraz Podhala.

Po Mszy św. podczas wspólnych posiadów z ojcem Leonem nie zabrakło podziękowań, wspomnień, tradycyjnych 200 (!) lat i na wyraźną prośbę Jubilata pieśni śpiewanej Janowi Pawłowi II na Wielkiej Krokwi podczas Mszy św. w 1997 roku. Nie zabrakło także rapowania ojca Leona oraz wspólnego kolędowania.

Ojciec Leon rozmawiał ze wszystkimi uczestnikami spotkania i błogosławił przybyłych. Wspominał także początki swego kapłaństwa w parafii w Gronkowie i trudności ze zrozumieniem spowiadających się górali, wynikających z braku znajomości gwary przez ojca Leona. Po 70 latach ta trudność zniknęła, pozostała jedynie piękna wspólnota serc.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XIIITorebka filcowa XIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Ludowe etui na tablet IIILudowe etui na tablet IIILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Ludowe etui na tablet VLudowe etui na tablet VLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.