PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Waksmund

Wiadomości

Waksmund – Obchody 63 rocznicy ostatniej walki i śmierci mjr Józefa Kurasia „Ognia”-„Orła”

Czwartek, 25 lutego 2010 r.
Autor: Rafał Jabłoński

fot. Rafał Jabłoński20 lutego, w sobotę Związek Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego oraz Społeczny Komitet Pamięci Żołnierzy Konfederacji Tatrzańskiej, Rocha i Zgrupowania „Błyskawica” w Waksmundzie zorganizował uroczystość z okazji obchodów 63 rocznicy ostatniej walki i śmierci mjr Józefa Kurasia „Ognia”-„Orła”.


Obchody rozpoczęły się od plenerowej inscenizacji historycznej pt.”Za Orła Białego i koronę jego…44-46” przygotowanej przez grupy rekonstrukcji historycznych: GRH „BŁYSKAWICA” Waksmund, GRH '17 Infanterie Division 21 Infanterie Regiment, Trójmiejska GRH GDAŃSK oraz GRH „RADOSŁAW” Warszawa. Rekonstrukcja przedstawiała trzy scenki: - pierwsza to kontynuacja ubiegłorocznej sceny pojmania dwóch Konfederatów Tatrzańskich - Michała Garbacza i Jana Waksmundzkiego, którzy zostali rozstrzelani w dniu 11.02.1944r. na oczach młodzieży szkolnej i mieszkańców nieopodal kościoła w Waksmundzie. Egzekucja ta miała pokazać ludności jaki koniec czeka osoby zadzierające z III Rzeszą. Scenka druga przedstawiała jak oddziały „Ognia” walczyły z Ludowym Wojskiem Polskim. Trzecia scenka natomiast pokazywała odbicie jednego z partyzantów z oddziału „Błyskawica” z posterunku MO. Warto zaznaczyć, że w ramach plenerowej inscenizacji historycznej wykorzystano zabytkowe pojazdy.
Następnie w kościele św. Jadwigi Śląskiej odprawiona została msza koncelebrowana pod przewodnictwem Ks. Tadeusza Isakowicza - Zaleskiego w intencji Podhalan poległych w walce o wolną Polskę z niemieckim i sowieckim okupantem w latach 1939-55. Na mszy i całej uroczystości pojawiło się wiele znamienitych gości oraz kilkanaście Pocztów Sztandarowych różnych organizacji. Po nabożeństwie został przedstawiony krótki program artystyczny wykonany przez dzieci ze szkoły w Waksmundzie. Po odśpiewaniu „Boże coś Polskę” wszyscy udali się na cmentarz, gdzie odbyła się modlitwa i Apel Poległych oraz salwa honorowa wykonana przez Karpacki Oddział Straży Granicznej z Nowego Sącza, przy grobach Konfederatów Tatrzańskich, żołnierzy Ochrony Sztabu mjr. Józefa Kurasia „Ognia” i mieszkańców Waksmundu.
Po Apelu Poległych wszyscy udali się ma mały poczęstunek do Remizy OSP w Waksmundzie. Na obchody przyjechało wiele osób z całego Podhala ale także i z odległych zakątków Polski. Obecni byli m.in.: Witold Waszczykowski Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta i zastępca Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, ppłk. Andrzej Bandoła Szef WKU w Nowym Targu, Marek Wierzba sekretarz Starostwa Powiatowego w Nowym Targu, Jan Smarduch Wójt Gminy Nowy Targ oraz Maciej Klima Senator RP. Komitet honorowy nad uroczystością objął Zbigniew Kuraś „PŁOMYK” oraz Edward Siarka Poseł na Sejm RP Nowy Targ a także Stanisław Pięta Poseł na Sejm RP Bielsko-Biała.
Organizatorzy zapraszają już teraz wszystkich na 64 rocznice śmierci mjr Józefa Kurasia „Orła”-„Ognia”.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet VILudowe etui na tablet VILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Portfel IPortfel IPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z czarnej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    35 zł
  • SAGA - Trebunie TutkiSAGA - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Stanisław Trebunia-Tutka , Henryk Trebunia-Tutka...
    40 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.