PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Luty 2012 1234567891011121314151617181920212223242526272829 »

Warszawa

Galeria

6. Warszawski Festiwal Skrzyżowania Kultur w obiektywie Jerzego Z. Kosiuczenko

Niedziela, 12 lutego 2012 r.
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko

fot. Jerzy Z. KosiuczenkoW okresie od 26 września do 2 października 2010 roku odbywał się 6.Warszawski Festiwal Skrzyżowania Kultur. Podczas festiwalu przedstawiono mieszkańcom Warszawy najciekawsze zjawiska z zakresu muzyki i kultury świata. Festiwal ten charakteryzował podział na bloki tematyczne. Poszczególne dni zaplanowane były pod katem regionów, z których pochodzą artyści.


Osią programu była muzyka czerpiąca z tradycji iberyjskiej i iberoamerykańskiej – wystąpiły wtedy takie gwiazdy jak Concha Buika i Mayra Andrade. Afrykę reprezentowali m.in. Ladysmith Black Mambazo i Salif Keita. Ciekawie przedstawiał się dzień chiński. Obok klasycznego kwartetu Qing Mei Jing Yue wystąpił mongolski zespół Hanggai oraz kazachski wokalista Mamer. Na Skrzyżowaniu Kultur nie zabrakło też polskiego akcentu. Zespół Osjan będący jednym z pionierów world musik obchodził właśnie 40-lecie swojego istnienia. Akcentem polskim był również występ zespołu dziecięcego z Podhala.

Na Festiwalu Skrzyżowanie Kultur wystąpiło w sumie 16 wykonawców bądź zespołów. Serwis fotograficzny z festiwalu został podzielony na kilka części:

1.

IVAN LENS (Brazylia)

Kompozytor, piosenkarz, autor tekstów i perkusista. Jeden z najbardziej znanych brazylijskich kompozytorów.

CONCHA BUIKA (Hiszpania – Palma di Mallorca)

Czerpie ona z różnych stylów muzycznych jak copla, tango, buleria, bolero, muzyka kubańska i jazz.

CACIQUE`97 (Portugalia – Mozambik)

Zespół tworzą muzycy o korzeniach mozambikańskich i portugalskich. Muzyka zespołu jest pełna pozytywnych wibracji. Słysząc ten gąszcz tanecznych rytmów nie sposób usiedzieć w miejscu.

2.

LADYSMITH BLACK MAMBAZO (płd. Afryka)

Zespół łączy zawiłe rytmy i harmonizacje południowoafrykańskich tradycji muzycznych z brzmieniem chrześcijańskiej muzyki gospel. Rezultatem jest muzyczna i duchowa alchemia która dotyka serc słuchaczy na całym świecie, niezależnie od przynależności religijnej, kulturowej czy etnicznej.

TAMBURELLISTI DI TORREPADULI (Włochy)

Tamburellisti są duszą tańców Pizicca i Taranta. Do grupy należy niezwykła tancerka Serena D`Amato- ikona sceny tanecznej Taranta. Tarantata to ktoś kto został ukąszony przez pająka, staje się pająkiem i przedstawiany jest jako kobieta nieposkromiona tańcząca w ekstazie i w stanie bliskim szaleństwu. Byliśmy wszyscy tego świadkami podczas koncertu.

MAYRA ANDRADE (W. Zielonego Przylądku)

Mayra Andrade  urodziła się na Kubie. Najmłodsze lata spędziła na  Wyspach Zielonego Przylądku. Jest muzycznym samoukiem. W jej muzyce słychać ślady wielu podróży. Słychać w niej muzykę Wysp, afrykańskie rytmy oraz ekspresyjny walc.

3.

MAMER (Chiny)

Mamer w swojej twórczości łączy tradycyjne kazachskie pieśni ludowe z zachodnim folkiem, rockiem i wirtuozerską grą na gitarze. Przejmująca, liryczna, pochłaniająca i subtelna muzyka jest jak tchnienie życia w starodawne pieśni i instrumenty  magicznego kazachskiego krajobrazu.

HANGGAI (Chiny)

Artyści wykonują adaptacje tradycyjnych pieśni z łąk, śpiewanych po mongolsku, używając m.in. techniki hoomei, śpiewania gardłem, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Przejmująco brzmi śpiew Bagena który śpiewając głębokim basem używa śpiewu

QING MEI JING YUE (Chiny)

Zespół jest kwartetem klasycznej muzyki chińskiej wydobywającym subtelne dźwięki tradycyjnych instrumentów – guzheng, erhu, pipy i yangqin. Zespół wykonuje również utwory współczesnych kompozytorów.

4.

CARLOS LIBEDINSKI & NARCOTANGO (Argentyna)

Narcotango jest projektem muzycznym łączącym elektronikę i tango. Projekt łączy tradycję tanga z XXI wiekiem. Według Libedinskiego narkotyczna moc tanga powoduje, że kto raz w ten świat wejdzie  już go nie opuści bo tango działa jak narkotyk prowadzący do niezwykłego, zmysłowego uzależnienia. Świadkami tego była publiczność zgromadzona pod festiwalowym namiotem.

ASTILLERO (Argentyna)

Zespół tworzy muzykę w stylu nowego tanga Maquina Tanguera. Muzyka ta nie ma nic wspólnego z tangiem które funkcjonuje w powszechnym rozumieniu.

Specjal projekt OSJAN & Guest  (Polska /Japonia)

Podczas festiwalu zespół Osjan obchodził 40. urodziny. Muzyka zespołu posłużyła tym razem za piękne tło muzyczne do najnowszego spektaklu Daisuke Yoshimoto. Daisuke Yoshimoto jest wybitnym aktorem sztuki japońskiej butoh. Jego spektakle są widowiskami wprowadzającymi widza w świat na pograniczu nocy i dnia, na granicy życia i śmierci. Spektakle te fascynują swoja malarskością i są połączeniem elementów kultury Wschodu i Zachodu.

Salif Keita

Urodzony jako albinos. Potomek Cesarza trzynastowiecznego imperium Soundjata Keity. Jest mistrzem muzyki malijskiej. Jego wspaniały głos urzeka ludzi na całym świecie. Śpiewa w języku Malinke, Bambara oraz po francusku. Salif Keita jest dziś symbolem Afryki dumnej ze swych korzeni i historii.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Grafika Folk w ramce IGrafika Folk w ramce IGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Okładka na zeszyt IIOkładka na zeszyt IILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23...
    30 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.