PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Październik 2014 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Warszawa

Galeria

Festiwal Skrzyżowanie Kultur 2014

Niedziela, 5 października 2014 r.
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko

Festiwal Skrzyżowanie Kultur 201410. Jubileuszowa edycja Festiwalu Skrzyżowanie Kultur odbyła się w dniach 24-28 września 2014 roku w Warszawie pod nazwą Legendy i Odkrycia. Dyrektorem artystycznym festiwalu była Maria Pomianowska a organizatorem Stołeczna Estrada. Festiwal stał się okazją do spotkania wielkich mistrzów muzyki etno oraz artystów, do których należy przyszłość world music. Na festiwalu zabrzmiały dźwięki z odległych rejonów świata, od Brazylii po Iran. Swój dzień mieli też artyści z Polski.


Zgodnie z hasłem przewodnim tegorocznej edycji „Legendy i odkrycia’’ na festiwalu wystąpiły gwiazdy będące ikonami world music, a także młodzi artyści podbijający światowe rynki swoim talentem oraz charyzmą.

Festiwal rozpoczął swoim występem TETA, niezwykle uzdolniony gitarzysta i wokalista z Madagaskaru czerpiący inspiracje z tradycyjnej muzyki tsapiki. Po występie Teta na scenie pojawiła się największa gwiazda festiwalu Hugh Masekela RPA, mistrz afro – jazzu i pionier muzyki fusion, uważany za jednego najwybitniejszych współczesnych trębaczy. U jego boku wystąpiła i zaśpiewała piękna i energetyczna, gwiazda afro-soulu Nomfusi.

W drugim dniu festiwalu scena należała do Polaków. Podczas cyklu koncertów Sounds Like Poland wystąpiły rodzime zespoły folkowe. Trzeci dzień festiwalu rozpoczął się od występu duetu Su:M, z Korei Południowej. Dwie młode artystki eksperymentowały melodią i rytmem muzyki tradycyjnej grając na bambusowym oboju, cymbałach oraz na ustnych organach piszczałkowych i dwudziestopięciostrunowej cytrze. Po artystkach z Korei scenę objął Mahmoud Achmed, wokalista etiopski, nazywany królem abisyńskiego soulu.

W czwartym dniu festiwalu można było posłuchać Zé Luisa z Wysp Zielonego Przylądka. Podobnie jak jego słynna rodaczka Cesaria Evora jest mistrzem morny: melancholijnych i zmysłowych muzycznych opowieści. Drugim bohaterem wieczoru był brazylijski zespół Barbatuques. Jest to kilkunastoosobowa orkiestra muzyków, którzy, jako instrumentów używają własnych ciał tworząc w ten sposób całe przedstawienie. W 2003 roku zostali okrzyknięci największym wydarzeniem fonograficznym na świecie.

Ostatni dzień festiwalu należał do zespołów miksujących muzykę korzeni z nowoczesnymi rytmami. Zespół Rastak przedstawił bogactwo i różnorodność irańskiej muzyki ludowej oraz zaprezentował współczesny irański folk. Na zakończenie festiwalu wystąpiła włoska grupa Mascarimiri która tradycyjne melodie z Salento grane z użyciem tamburynu opracowała i przetworzyła elektronicznie przy użyciu gitary elektrycznej i syntetyzatora.

Zbiór portretów  Legendy i Odkrycia został przedstawiony w postaci czterech albumów:
ALBUM I
Teta ( Madagaskar ), Hugh Masekela z gościnnym udziałem Nomfusi (Republika Południowej Afryki );
ALBUM II
SU:M ( czyta się suum – promyk , Korea Południowa ), Mahmoud Ahmed ( Etiopia );
ALBUM III
Zé Luis ( Republika Zielonego Przylądka ), Barbatuques ( Brazylia );
ALBUM IV
Rastak ( Iran ), Mascarimiri ( Włochy ).

Zobacz w naszym sklepie:
  • Flakon szklany IVFlakon szklany IVOkrągły falkon szklany z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 13,5 cm, średnica 18 cm (średnica podstawy 13,5 cm)
    90 zł
  • Baciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiBaciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna...
    25 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na płycie DVD...
    35 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.