PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Październik 2014 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Warszawa

Galeria

Festiwal Skrzyżowanie Kultur 2014

Niedziela, 5 października 2014 r.
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko

Festiwal Skrzyżowanie Kultur 201410. Jubileuszowa edycja Festiwalu Skrzyżowanie Kultur odbyła się w dniach 24-28 września 2014 roku w Warszawie pod nazwą Legendy i Odkrycia. Dyrektorem artystycznym festiwalu była Maria Pomianowska a organizatorem Stołeczna Estrada. Festiwal stał się okazją do spotkania wielkich mistrzów muzyki etno oraz artystów, do których należy przyszłość world music. Na festiwalu zabrzmiały dźwięki z odległych rejonów świata, od Brazylii po Iran. Swój dzień mieli też artyści z Polski.


Zgodnie z hasłem przewodnim tegorocznej edycji „Legendy i odkrycia’’ na festiwalu wystąpiły gwiazdy będące ikonami world music, a także młodzi artyści podbijający światowe rynki swoim talentem oraz charyzmą.

Festiwal rozpoczął swoim występem TETA, niezwykle uzdolniony gitarzysta i wokalista z Madagaskaru czerpiący inspiracje z tradycyjnej muzyki tsapiki. Po występie Teta na scenie pojawiła się największa gwiazda festiwalu Hugh Masekela RPA, mistrz afro – jazzu i pionier muzyki fusion, uważany za jednego najwybitniejszych współczesnych trębaczy. U jego boku wystąpiła i zaśpiewała piękna i energetyczna, gwiazda afro-soulu Nomfusi.

W drugim dniu festiwalu scena należała do Polaków. Podczas cyklu koncertów Sounds Like Poland wystąpiły rodzime zespoły folkowe. Trzeci dzień festiwalu rozpoczął się od występu duetu Su:M, z Korei Południowej. Dwie młode artystki eksperymentowały melodią i rytmem muzyki tradycyjnej grając na bambusowym oboju, cymbałach oraz na ustnych organach piszczałkowych i dwudziestopięciostrunowej cytrze. Po artystkach z Korei scenę objął Mahmoud Achmed, wokalista etiopski, nazywany królem abisyńskiego soulu.

W czwartym dniu festiwalu można było posłuchać Zé Luisa z Wysp Zielonego Przylądka. Podobnie jak jego słynna rodaczka Cesaria Evora jest mistrzem morny: melancholijnych i zmysłowych muzycznych opowieści. Drugim bohaterem wieczoru był brazylijski zespół Barbatuques. Jest to kilkunastoosobowa orkiestra muzyków, którzy, jako instrumentów używają własnych ciał tworząc w ten sposób całe przedstawienie. W 2003 roku zostali okrzyknięci największym wydarzeniem fonograficznym na świecie.

Ostatni dzień festiwalu należał do zespołów miksujących muzykę korzeni z nowoczesnymi rytmami. Zespół Rastak przedstawił bogactwo i różnorodność irańskiej muzyki ludowej oraz zaprezentował współczesny irański folk. Na zakończenie festiwalu wystąpiła włoska grupa Mascarimiri która tradycyjne melodie z Salento grane z użyciem tamburynu opracowała i przetworzyła elektronicznie przy użyciu gitary elektrycznej i syntetyzatora.

Zbiór portretów  Legendy i Odkrycia został przedstawiony w postaci czterech albumów:
ALBUM I
Teta ( Madagaskar ), Hugh Masekela z gościnnym udziałem Nomfusi (Republika Południowej Afryki );
ALBUM II
SU:M ( czyta się suum – promyk , Korea Południowa ), Mahmoud Ahmed ( Etiopia );
ALBUM III
Zé Luis ( Republika Zielonego Przylądka ), Barbatuques ( Brazylia );
ALBUM IV
Rastak ( Iran ), Mascarimiri ( Włochy ).

Zobacz w naszym sklepie:
  • Korale folkowe IKorale folkowe IKorale folkowe wykonane z zielonego tybetu i żółtej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 106 cm.
    70 zł
  • Bańka choinkowa IIBańka choinkowa IIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    16 zł
  • „Skąpiec”„Skąpiec”Płyta DVD zawiera spektakl „Skąpiec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 23 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    40 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.