PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Warszawa

Kultura

Górale w Warszawie czyli Posiady na Ochocie. Architektura Podhala – styl zakopiański jako styl narodowy

Piątek, 26 marca 2010 r.
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko

fot. Jerzy Z. KosiuczenkoW sobotę, 13 marca w Centrum Artystycznym Radomska 13, odbyło się spotkanie, które poprowadził i o architekturze Podhala oraz o stylu zakopiańskim jako o stylu narodowym opowiedział Krzysztof Trebunia–Tutka, zakopiański architekt, multiinstrumentalista, nauczyciel muzyki góralskiej, lider Zespołu Trebunie–Tutki.


Krzysztof Trebunia-Tutka ma stopień instruktora I klasy z muzyki, śpiewu i tańca podhalańskiego. Od wielu lat zajmuje się przekazywaniem wiedzy na ten temat prowadząc wykłady i zajęcia. Jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Ukończył również Studium Pedagogiczne przy Politechnice Krakowskiej.
Opowieści o stylu zakopiańskim, stylu witkiewiczowskim przeplatane były przezroczami z własnego archiwum.
Pierwsze budynki powstałe w Zakopanem były wzorowane na architekturze austro–węgierskich uzdrowisk. Witkiewicz natomiast wzorował się na tradycyjnym budownictwie górali podhalańskich wzbogacając je elementami secesji.
Spotkaniu towarzyszyła wystawa projektów Krzysztofa Trebuni-Tutki, którego specjalnością są  budynki o charakterze regionalnym: wille, dworki, karczmy oraz obiekty sakralne.
W charakterze promocji przedstawiona została płyta DVD "Podhalańskie instrumenty pasterskie" zrealizowana według scenariusza Krzysztofa Trebuni-Tutki. Swój udział w filmie mieli m.in. jego uczniowie.
Posiadom  towarzyszył występ gospodarza wieczoru i jego uczniów z Tatrzańskiego Centrum Kultury i Sportu "Jutrzenka" w Zakopanem, którzy zaprezentowali muzykę, śpiew, taniec, poezję i gawędy.
Wykonawcami byli:
Klaudia Galica–Dorula: basy podhalańskie, śpiew, recytacje;
Edyta Pisarska – skrzypce, złóbcoki, piszczałka;
Marcin Trebunia-Tutka: skrzypce, secund, taniec, gawędy;
Paweł Majerczyk: skrzypce, śpiew, dwojnica;
Jasiek Trebunia-Tutka: skrzypce, śpiew, taniec przy kozie;
oraz sam nauczyciel muzykantów Krzysztof Trebunia-Tutka: skrzypce, róg, fujara wielkopostna, koza podhalańska, dwojnica, złóbcoki,  śpiew, taniec i gawędy.
Młodzi wykonawcy  zaprezentowali duże umiejętności muzyczne i wokalne. Byli już nagradzani na różnych festiwalach i konkursach.

Klaudia Galica – Dorula jest m.in. laureatką konkursu recytatorskiego im. A. Skupnia – Florka i Konkursu Śpiewu Pasterskiego w Zakopanem oraz laureatką Ogólnopolskiego Festiwalu Folkloru Młodych w Bukowsku.

Edyta Pisarska jest laureatką Konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich w Kościelisku i Ogólnopolskiego Konkursu Instrumentalistów w Bukowinie Tatrzańskiej.

Paweł Majerczyk jest laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Instrumentalistów w Bukowinie Tatrzańskiej i Archidiecezjalnego Konkursu Kolęd w Zakopanem.

Na zakończenie tego bardzo udanego wieczoru – przy pełnej sali i bisach -  odbyła się degustacja góralskich przysmaków przygotowanych przez karczmę Szymkówka.
Posiady, jak zwykle, prowadziła pani Wiola Obuchowska  z Centrum Artystycznego Radomska 13.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek duży IAniołek duży IAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IIISłownik biograficzny "Podhalanie" tom IIILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - łącznie ponad 350 osób znalazło się w najnowszym słowniku biograficznym "Podhalanie". Słownik...
    90 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IISłownik biograficzny "Podhalanie" tom IILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie II Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.