PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Warszawa

Kultura

Górale w Warszawie czyli Posiady na Ochocie. Architektura Podhala – styl zakopiański jako styl narodowy

Piątek, 26 marca 2010 r.
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko

fot. Jerzy Z. KosiuczenkoW sobotę, 13 marca w Centrum Artystycznym Radomska 13, odbyło się spotkanie, które poprowadził i o architekturze Podhala oraz o stylu zakopiańskim jako o stylu narodowym opowiedział Krzysztof Trebunia–Tutka, zakopiański architekt, multiinstrumentalista, nauczyciel muzyki góralskiej, lider Zespołu Trebunie–Tutki.


Krzysztof Trebunia-Tutka ma stopień instruktora I klasy z muzyki, śpiewu i tańca podhalańskiego. Od wielu lat zajmuje się przekazywaniem wiedzy na ten temat prowadząc wykłady i zajęcia. Jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Ukończył również Studium Pedagogiczne przy Politechnice Krakowskiej.
Opowieści o stylu zakopiańskim, stylu witkiewiczowskim przeplatane były przezroczami z własnego archiwum.
Pierwsze budynki powstałe w Zakopanem były wzorowane na architekturze austro–węgierskich uzdrowisk. Witkiewicz natomiast wzorował się na tradycyjnym budownictwie górali podhalańskich wzbogacając je elementami secesji.
Spotkaniu towarzyszyła wystawa projektów Krzysztofa Trebuni-Tutki, którego specjalnością są  budynki o charakterze regionalnym: wille, dworki, karczmy oraz obiekty sakralne.
W charakterze promocji przedstawiona została płyta DVD "Podhalańskie instrumenty pasterskie" zrealizowana według scenariusza Krzysztofa Trebuni-Tutki. Swój udział w filmie mieli m.in. jego uczniowie.
Posiadom  towarzyszył występ gospodarza wieczoru i jego uczniów z Tatrzańskiego Centrum Kultury i Sportu "Jutrzenka" w Zakopanem, którzy zaprezentowali muzykę, śpiew, taniec, poezję i gawędy.
Wykonawcami byli:
Klaudia Galica–Dorula: basy podhalańskie, śpiew, recytacje;
Edyta Pisarska – skrzypce, złóbcoki, piszczałka;
Marcin Trebunia-Tutka: skrzypce, secund, taniec, gawędy;
Paweł Majerczyk: skrzypce, śpiew, dwojnica;
Jasiek Trebunia-Tutka: skrzypce, śpiew, taniec przy kozie;
oraz sam nauczyciel muzykantów Krzysztof Trebunia-Tutka: skrzypce, róg, fujara wielkopostna, koza podhalańska, dwojnica, złóbcoki,  śpiew, taniec i gawędy.
Młodzi wykonawcy  zaprezentowali duże umiejętności muzyczne i wokalne. Byli już nagradzani na różnych festiwalach i konkursach.

Klaudia Galica – Dorula jest m.in. laureatką konkursu recytatorskiego im. A. Skupnia – Florka i Konkursu Śpiewu Pasterskiego w Zakopanem oraz laureatką Ogólnopolskiego Festiwalu Folkloru Młodych w Bukowsku.

Edyta Pisarska jest laureatką Konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich w Kościelisku i Ogólnopolskiego Konkursu Instrumentalistów w Bukowinie Tatrzańskiej.

Paweł Majerczyk jest laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Instrumentalistów w Bukowinie Tatrzańskiej i Archidiecezjalnego Konkursu Kolęd w Zakopanem.

Na zakończenie tego bardzo udanego wieczoru – przy pełnej sali i bisach -  odbyła się degustacja góralskich przysmaków przygotowanych przez karczmę Szymkówka.
Posiady, jak zwykle, prowadziła pani Wiola Obuchowska  z Centrum Artystycznego Radomska 13.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce VGrafika Folk w ramce VGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Grafika Folk w ramce XGrafika Folk w ramce XGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • 100-lecie LO im. O. Balzera w Zakopanem100-lecie LO im. O. Balzera w ZakopanemDwupłytowy album DVD zawierający relacje wideo z obchodów 100-lecie Liceum Ogólnokształcącego  im. O. Balzera w Zakopanem. Pierwsza płyta zawiera reportaż (30 min.) ze...
    25 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.